NFZ blokuje darowizny dla chorych na raka. "Powoli przestajemy cokolwiek z tego rozumieć"

Szpitale mogą przyjmować leki w postaci darowizny, ale nie mogą przyjmować pieniędzy na podanie pacjentom tych darowanych leków. To powoduje pogorszenie sytuacji ludzi chorych na nowotwór.

Wciąż niejasna jest sprawa nierefundowanych, bardzo drogich leków onkologicznych. Pacjenci nieraz zbierali na nie pieniądze przez fundacje i podczas publicznych zbiórek - później przekazywali je szpitalom. Ministerstwo Zdrowia przekonywało ostatnio, że taka darowizna nie pociągnie za sobą dodatkowych kosztów.

Kliknij i dołącz do naszej grupy dyskusyjnej na Facebooku!

Ale okazuje się, że problem pojawia się, gdy szpital ma podać darowany lek pacjentowi. Do akcji wkroczył NFZ. Sprawę komentuje Wojciech Wiśniewski, rzecznik Fundacji Alivia.

- To nie jest kwestia przepisów, to jest kwestia ich interpretacji. Po co ośrodek ma przyjmować darowiznę na zakup leków, skoro nie można sfinansować jego podania? My powoli przestajemy cokolwiek z tego rozumieć - powiedział Wiśniewski.

Walka z czasem

Dla pacjentów oznacza to czekanie i walkę z biurokracją. 

- Cała sprawa wtedy zaczyna się od nowa - mówi Wiśniewski. - Będziemy musieli zapytać ośrodków, czy zgodzą się na przyjęcie darowizny na podanie leku. I cała sprawa po prostu się wydłuży ze szkodą dla chorych. 

NFZ jak dotąd sprawy nie skomentował.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (4)
NFZ blokuje darowizny dla chorych na raka. Problem pojawia się, gdy trzeba podać lek
Zaloguj się
 • maura4

  Oceniono 4 razy 4

  A co tu rozumieć, trzeba skrócić leczenie, bo kasy jest mało. Te 100 mln., które połknął Rydzyk od PIS z naszych podatków pewnie wystarczyłoby na opłacenie procedur nie tylko tym chorym.

 • bartooolooo

  Oceniono 2 razy 2

  Chory kraj, z chorą władzą i chorymi urzędasami.

  Nic się nie zmieni, dopóki społeczeństwo nie zrobi porządku. Niestety, polskie społeczeństwo jest niewyksztłącone, oportunistyczne, i głosuje na populistów. Nie ma szans na zmiany ....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX