Co naprawdę pokazuje zdjęcie polityków i gimnastyczek? Gretkowska: "Nieustające mizoginalia"

Gretkowska uważa, że zdjęcie polityków PiS na występie młodych gimnastyczek nieprzypadkowo zyskało wielką popularność. Mówi portalowi tokfm.pl, że to plakat pokazujący sytuację kobiet w Polsce.

Anna Dryjańska: Zdjęcie dziewczynek - gimnastyczek i przypatrujących się im polityków i biskupa błyskawicznie obiegło media społecznościowe. Panią poruszyło tak bardzo, że zdecydowała się je pani opisać. Skąd się wzięła ogromna popularność tej fotografii?

Manuela Gretkowska: To zdjęcie to plakat pokazujący sytuację kobiet w Polsce. Budzi emocje, bo zderza dostojników i niewinne dziewczynki wyginające się w niemożliwych pozach. Gdyby to był obraz, to mógłby mieć tytuł "Nieustające mizoginalia".

W kontekście tego zdjęcia napisała pani, że Polska nie jest kobietą, lecz idiotą. Nie obawia się pani pozwu? 

- No to mnie pozwą, przecież to nie moja wina, że Polska jest idiotą. Już mnie kiedyś pozwano za to, że porównałam kraj do zapijaczonego faceta. Sąd umorzył postępowanie.

Dziewczynki są gimnastyczkami. Wyginanie się to sport, który uprawiają. Trudno im czynić z tego zarzut.

- Ależ one fantastycznie wywiązują się ze swojego zadania. Dziewczynki są ofiarami, dorośli wrzucili je w sytuację półpornograficzną. Problemem są rządzący, z biskupem włącznie. Oficjele mają je tuż pod nosem. To nie jest w porządku, podobnie jak sytuacja kobiet w Polsce nie jest w porządku.

To nie jest zbieg okoliczności, że polskie 15-latki mają najniższą samoocenę. Tak jak napisałam: młodsze dziewczynki już szykują się do zajęcia pierwszego miejsca dla najbardziej poniżonych, nie tylko w Europie.

Z jakiego powodu?

- Powodów jest zbyt dużo, by je wszystkie wyliczyć. Nie chodzi tylko o to, że dorastają w kraju rządzonym przez dwóch mizoginów: Kaczyńskiego i Rydzyka, albo o to, że seksistowskie media odbierają im głos zanim zdążą otworzyć usta. Chodzi również o "szarmanckie" zabieranie kobietom emerytur pod pretekstem obniżenia wieku emerytalnego, zlikwidowanie standardów opieki okołoporodowej, a także odebranie możliwości wyboru...

Wszystkie te rzeczy to oczywistości w cywilizowanych krajach. Na zdjęciu widzimy, że politycy z minami klaunów wpatrują się w majtki tych dziewczynek. Na ostatniej manifie jedna z kobiet szła z transparentem "Kaczyński - won z mojej ci*ki!". Zdjęcie doskonale oddaje to, z czym mamy do czynienia w naszym kraju. 

To typowe dla wschodnich satrapii i Korei Północnej przymuszanie młodzieńczych ciał do popisów przed oficjelami.

Może jest pani zbyt surowa dla polityków PiS i biskupa? Mogli być zaskoczeni występem i zdumieni giętkością dziewczynek, stąd te dziwne miny.

- Po pierwsze nie powinni być zaskoczeni, płacimy im za to, by wiedzieli, co robią. Po drugie, jeśli rzeczywiście nie wiedzieli, co się dzieje, powinni zachować kamienną twarz. To jak targ niewolnic w szpalerze przyszłych i obecnych właścicieli.

Niektórzy powiedzą, że to tylko śmieszne zdjęcie i nie ma o czym rozmawiać.

- Warto zwrócić uwagę, że na tym żenującym zdjęciu są również wiceminister kultury oraz szef związku zawodowego.

To zdjęcie to alegoria. Obraz opresji, nieprzyzwoitości i żenady. Kwintesencja tego, co robi z nami rząd. Mamy wyginać ciało w kobiecej jodze, bo zmusza nas do tego patriarchalna mentalność. Taka jest czarna prawda. To zdjęcie to gotowy billboard wyborczy dla opozycji.

Wróćmy z poziomu symbolicznego na poziom konkretów. Co miała zrobić elita PiS, jeśli została zaskoczona tym występem?

- Mogli wstać, mogli się odsunąć, mogło ich tam nie być. Albo przynajmniej mogli zachować poker face, zamiast stroić obleśne miny. Tymczasem wyraźnie widać, że oni nie mają poczucia obciachu. I nie wstydzą się rządowo - kościelnej inspekcji naszych ciał, oraz koszmaru, który szykują dorastającym w Polsce dziewczynkom. Ich to bawi. To zdjęcie nie powinno powstać, a my, Polki nie powinnyśmy żyć w takim kraju. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (140)
Pisarka Manuela Gretkowska o zdjęciu polityków PiS i młodziutkich gimnastyczek. "Obraz żenady. To kwintesencja tego, co rząd robi z kobietami"
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 18 razy 16

  Te obleśne mordy powinny znaleźć się na wszystkich bilbordach w kraju.

 • endrju1521

  Oceniono 32 razy 16

  Mańka, nie wiesz, że te wyświęcone knury interesują się

  tylko tym, co dziewczynki i kobiety mają między nogami ?????????

 • def11

  Oceniono 17 razy 13

  "..dorastają w kraju rządzonym przez dwóch mizoginów: Kaczyńskiego i Rydzyka"

  Dokładnie tak, obydwaj boją się kobiet i obydwaj nimi gardzą.

 • realistas

  Oceniono 16 razy 12

  Niesmaczne są te miny. Dewianci.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 13 razy 11

  stado zaślinionych zwyrodnialców

 • curious2003

  Oceniono 13 razy 11

  Duda sądzi, że im bardzie głupszą minę zrobi, tym bardziej jest pociągający dla swojego elektoratu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX