Wiceminister Magierowski opisuje symboliczne gaszenie pożarów przez MSZ. "Taka karma"

- Warto byłoby wygasić ten pożar, stąd działania MSZ - tak wiceminister Marek Magierowski odniósł się do sytuacji, w jakiej jest Polska po tym, jak PiS przegłosował nowelizację ustawy o IPN.

Marek Magierowski był gościem Jana Wróbla w "Poranku TOK FM".

- Pracuje pan na odcinku, na którym ciągle padają bomby - rozpoczął rozmowę Jan Wróbel. - No cóż, taki odcinek. Taka karma - odparł wiceminister spraw zagranicznych z rządu PiS. 

Następnie dziennikarz zapytał wiceministra o miejsce Polski w amerykańskiej polityce. Magierowski zwrócił uwagę, że najistotniejsza w relacjach polsko-amerykańskich jest współpraca militarna. Jedną z ważnych dziedzin, którą jego zdaniem można wzmocnić, są relacje gospodarcze pomiędzy państwami. - Między innymi dlatego jest planowany duży szczyt biznesowy polsko-amerykański w Warszawie wiosną tego roku - powiedział Magierowski.  

Czytaj też: USA zamknęły drzwi przed prezydentem Dudą i premierem Morawieckim? Tłumaczymy, czy rzeczniczka Tillersona faktycznie ogłosiła dementi

Relacje polsko-amerykańskie

Jan Wróbel zauważył wtedy, że po zeszłorocznej wizycie prezydenta Donalda Trumpa w Warszawie, po stronie polskiej powstały oczekiwania dotyczące przyspieszenia, pogłębienia i ożywienia relacji z USA. - Gdzie to przyspieszenie i zagęszczenie? - dopytywał Wróbel. 

- Sytuacja jest dynamiczna - odpowiedział Marek Magierowski. Zwrócił uwagę, że opinia publiczna oczekuje błyskawicznych efektów w polityce zagranicznej, tymczasem w dyplomacji wiele procesów zachodzi powoli. - Nie jest to tak spektakularne, jak mogłoby się wydawać - powiedział polityk.

- Pana spokojny głos i spokojna narracja wprowadzają nas w przekonanie, że stosunki polsko-amerykańskie są lepsze niż kiedykolwiek. Tak by pan powiedział, że są lepsze niż pół roku temu? - zapytał dziennikarz.

- Nie wiem czy są lepsze niż pół roku temu, nikt nie ukrywa tego, że Amerykanie wyrażali ostatnio wątpliwości, co do nowelizacji ustawy o IPN-ie. Stąd moja wizyta sprzed kilku tygodni w Waszyngtonie - odpowiedział polityk.

Amerykanie upominają się o wolność słowa w Polsce

- Oni są najbardziej zaniepokojeni, że ta ustawa mogłaby wpłynąć na wolność słowa w Polsce. Przekonywałem ich, że nie ma takiego zagrożenia - kontynuował Magierowski. Polityk relacjonował, że tłumaczył Amerykanom różnicę między wolnością słowa w USA i Europie. - Przypominałem, że w większości krajów europejskich jest prawo, które karze za słowa - powiedział członek rządu PiS.

- A może lepiej by było wygasić ten pożar? Żyć bez tej ustawy, nie mieć kłopotów z Izraelem, nie mieć kłopotów z Ameryką albo mieć, ale w innych sprawach, które od nas nie zależą? - zapytał Wróbel. 

- Warto byłoby wygasić ten pożar, stąd działania MSZ, które taki mają właśnie cel. Trzeba to robić rozsądnie, mądrze - powiedział Magierowski. - Dialog jest prowadzony i to jest najważniejsze - ocenił. 

Więc staramy się, sytuacja nie jest łatwa

- dodał wiceminister rządu PiS.

Jan Wróbel przypomniał, że po tym jak rozpętała się burza wokół ustawy PiS o IPN, wielu polityków partii rządzącej twierdziło, że są zaskoczeni takim obrotem sprawy. - Zostali zaskoczeni, bo MSZ ich nie ostrzegł? - zapytał Wróbel. - MSZ uprzedzało przez wiele miesięcy o tym, co się może wydarzyć - odparł Magierowski. 

Zobacz także
 • Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości i kandydat PiS na prezydenta Warszawy Jaki skrytykował Trzaskowskiego za niższą bonifikatę w Warszawie. "Ja wiedziałem, że tak będzie"
 • Od lewej: Paweł Sulik i Adam Balcer, autorzy podcastu tokfm.pl 'Lechistan' Krzyżacy, atak rożnem pełnym kurczaków, "Czerwone tarcze" i zapach piżma. "Lechistan"
 • Premier Mateusz Morawiecki Twardy Brexit? Premier Mateusz Morawiecki zapewnia, że Polska jest na to przygotowana
Komentarze (24)
Marek Magierowski o kryzysie wokół Polski po przegłosowaniu przez PiS nowelizacji ustawy o IPN. Wiceminister był gościem Jana Wróbla w TOK FM
Zaloguj się
 • kemor234

  Oceniono 14 razy 10

  Że zacytuję słowa pewnego "autorytetu".
  "Nie da się szamba zamienić w perfumerię ..."
  Prorok jakisik cy cuś ?????

 • justas32

  Oceniono 14 razy 8

  Polski rząd musi niszczyć dobre imię Polski za granicą - bo wstającemu z kolan suwerenowi to się podoba ...

 • wagadudu

  Oceniono 11 razy 7

  Jak silniejszy daje w pysk menelowi, który się do niego rzuca, też można określić to jako "dynamiczną sytuację", co nie oznacza, że jest ona korzystna dla menela...

 • o.taki.sobie

  Oceniono 17 razy 7

  Magierowski - przykład, jak dziennikarz staje się politycznym sługusem.

 • wk-19

  Oceniono 9 razy 5

  Głupi głupocie nie zaradzi!

 • single_malt

  Oceniono 7 razy 5

  najpierw zawsze musimy cos glupio i szybko zepsuc zeby potem dlugo i madrze naprawiac .
  To zapewnia miejsca pracy w rzadzie

 • g.lesio

  Oceniono 7 razy 5

  Kiedyś wydawał się całkiem rozsądnym facetem.
  Ale to było kiedyś. Przebywanie z PiS-em jak widać ten rozsądek mocno nadwyrężyło. PiS tak ma - kto do niego się zbliży przesiąka jakby to nazwać? Już wiem - Prezesem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM