Błyskawiczna reakcja warszawskiego ratusza w sprawie Rajel. Pełnomocniczka chce interweniować w bibliotece

Portal tokfm.pl opublikował dziś wywiad z Rajel - Polką o czarnym kolorze skóry, która w Warszawie wytrzymała tylko 2 tygodnie z powodu rasizmu. Reakcja miejskiej pełnomocniczki ds. równego traktowania była szybka.

Wyzwiska, szturchańce, splunięcia - to rasistowskie incydenty, których w ciągu zaledwie 14 dni pobytu w Warszawie wielokrotnie doświadczyła 27-letnia Rajel. Kobieta, która sama nazywa się "Polką w czarnej skórze", opowiedziała w wywiadzie jak traktują ją przygodnie spotkani ludzie.

- Oczywiście kretyni zdarzają się wszędzie, ale w stolicy jest wyjątkowo źle. Nie mogłam się nawet zapisać do biblioteki na Pradze Południe, bo podejrzliwa bibliotekarka zaczęła się ode mnie domagać pokazania umowy o pracę i udowodnienia, że "jestem stąd" - powiedziała Rajel.

Telefon od warszawskiej pełnomocniczki ds. równego traktowania

W ciągu kilkunastu minut od publikacji wywiadu do redakcji zadzwoniła Karolina Malczyk, pełnomocniczka prezydent Warszawy ds. równego traktowania. - Nie możemy się zgodzić na to, by tak było w naszym mieście - powiedziała Malczyk.

Urzędniczka chce spotkać się Rajel, by ustalić okoliczności rasistowskiego incydentu w miejskiej bibliotece. - Nie jestem w stanie przekonać wszystkich, ale mogę zmienić sposób, w jakich traktuje się ludzi w bibliotece, która podlega samorządowi - tłumaczyła pełnomocniczka.

Malczyk ma nadzieję, że kampania ratusza "Warszawiacy się nie boją" przyczyni się do tego, że rasistowskich incydentów w stolicy będzie mniej. - Jest mi bardzo przykro z powodu tego, co spotkało panią Rajel. Chcę ją przekonać, by dała miastu drugą szansę - powiedziała Malczyk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Błyskawiczna reakcja warszawskiego ratusza w sprawie Rajel. Pełnomocniczka chce interweniować w związku z rasizmem w bibliotece
Zaloguj się
 • Ludwik Gruszka

  Oceniono 3 razy 3

  To sa skutki polityki pisu. Podzialy, gliryfikowanie nacjonalistow i neofaszystow, ksenofobie, antysemityzm. Trzeba usunac pis od wladzy i wyslac ich do San Eacobar

 • 0

  Jestem za PiS i kocham ciemnoskórych. Nie ksenofobów. Formalności są nad kolor. Prawda Żakowskiego to licha prawda. Jest wg ks. Tischnera kilka prawd. Ta nie jest świętą prawdą. Raczej "prawdą " moskiewskiego wolontariatu.Robi z igły widły ale nic to, damy radę.

 • 0

  Jak Zakowski robi z czegoś cyrk to znaczy to cyrk. I to jest prawda, taka trochę z Moskwy. Nic tej czarnookiej się nie stało, a Zakowski niechaj siebie nazywa rasistą, mnie nie nie i basta. Jestem z PiS i kocham ciemnoskórych . Ale nie ksenofobów.

 • 0

  Ta biblioteka to instytucja, która działa na rzecz obcokrajowców, ma obszerny księgozbiór obcojęzyczny, a ta sytuacja to przykre pomówienie - Pani Dyrektor dementuje te informacje na stronie biblioteki, polecam zapoznać się z oświadczeniem.

 • euro_pejczyk1

  0

  Na stronie biblioteki (BP im. Rumla, Warszawa Praga-Południe) jest oświadczenie, o którym się od p. Dryjańskiej ani TOKu NIE DOWIECIE.

 • jacezu

  0

  Prosimy o informacje jak przebiegalo spotkanie pani pelnomocnik ratusza z pania Rajel. Sporo czytelnikow nie wierzy w istnienie pani Rajel.

 • mrmarmark

  Oceniono 4 razy 0

  brawo za szybką reakcję ale niech dziewczyna wyjeżdża jeśli tylko może póki jeszcze nic poważniejszego się nie stało bo jest coraz gorzej... :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX