Startuje misja kosmiczna z polskim udziałem. Dzięki niej prognozy pogody będą dokładniejsze

Rakieta SpaceX

Rakieta SpaceX (Fot. John Raoux / AP Photo)

Dziś o 22.30 polskiego czasu z przylądka Canaveral na Florydzie wystartuje misja kosmiczna z polskim udziałem. Jej badania pozwolą lepiej przewidzieć pogodę na ziemi.

Na orbitę misja zostanie wyniesiona skonstruowaną przez firmę Space X rakietą Falcon 9. Nad instrumentem pracowali m.in. specjaliści Centrum Badań Kosmicznych PAN. W rakiecie znajdzie się narzędzie, dzięki któremu eksperci będę mogli obserwować tajemnicze zjawiska zachodzące w wysokich warstwach atmosfery.

Dzięki danym pozyskanym przez kosmiczne obserwatorium naukowcy na Ziemi będą mogli dokładniej zbadać wyładowania świetlne, których nie widać z ziemi, bo podczas burz zasłaniają je chmury, co pozwoli dowiedzieć się jaki mają wpływ na pogodę na ziemi i stworzyć dokładniejsze modele klimatyczne naszej planety.

Projekt kosztował blisko 40 mln euro, jego realizacja zajęła 10 lat. W pracach wzięło udział 100 specjalistów z Danii, Norwegii, Hiszpanii, Włoch, Holandii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i Polski.

Zobacz także
  • Puszcza Białowieska. Patrole Obozu dla Puszczy i Fundacji Dzika Polska w ciągu ostatniego tygodnia udokumentowały siedem miejsc prowadzenia wyrębów w Nadleśnictwie Browsk Puszcza Białowieska znowu poszła pod topór? Przyrodnicy alarmują, a Lasy Państwowe tłumaczą
  • Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus i kard. Kazimierz Nycz. Posłanka Scheuring-Wielgus zaprosiła kard. Nycza na konferencję o pedofilii księży. "Spuścił głowę"
  • CBA zatrzymała Marka Chrzanowskiego, byłego szefa KNF (zdjęcie poglądowe) Chrzanowski musi zostać w areszcie. Adwokat: To sytuacja ekstremalna. Wierzymy, że ją zniesie

DOSTĘP PREMIUM