Już za kilkadziesiąt godzin Węgrzy odsłonią pomnik smoleński. Zobacz, jak wygląda projekt

Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński udadzą się do Budapesztu, by wziąć udział w ceremonii odsłonięcia pomnika smoleńskiego powstałego z inicjatywy rządzącej na Węgrzech partii Fidesz.

W Budapeszcie stanął pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Jak informuje ambasada RP na Węgrzech, na uroczystym odsłonięciu 6 kwietnia pojawi się Mateusz Morawiecki z grupą polskich posłów. W ceremonii ma również uczestniczyć premier Węgier, Viktor Orbán. Z kolei rzecznika PiS Beata Mazurek potwierdza udział prezesa partii, Jarosława Kaczyńskiego.

Jak informuje portal tokfm.pl Marcin Bobiński, attaché prasowy ambasady RP na Węgrzech, pomnik powstał z inicjatywy lokalnego samorządu XXII dzielnicy Budapesztu. Rządzi w niej Fidesz [czyt. fides], macierzysta partia Orbana, zajmująca większość miejsc w węgierskim parlamencie.

Projekt pomnika smoleńskiego, który zostanie odsłonięty w Budapeszcie.Projekt pomnika smoleńskiego, który zostanie odsłonięty w Budapeszcie. YouTube

Pomnik, składa się z tablicy wymieniającej wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej - na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim - oraz krzyża ustawionego na kopcu, do którego wiedzie biało-czerwona ścieżka rozwidlająca się w kształt drzewa, zwieńczona imponującą bramą, stylem nawiązującą do sztuki egipskiej.

Jego autorem jest węgierski artysta Sándor Gyula Makoldi, mający w swoim dorobku upamiętnienia bohaterów węgierskiej historii utrzymane w konwencji tamtejszej sztuki narodowej.

 

8 kwietnia na Węgrzech odbędą się wybory parlamentarne. Sondaże zapowiadają miażdżącą przewagę Fideszu nad opozycją. Część organizacji pozarządowych krytykuje wybory, podkreślając kontrolę partii rządzącej nad mediami, sądem konstytucyjnym czy ordynacją wyborczą.

Kancelaria premiera Morawieckiego w rozmowie telefonicznej z portalem tokfm.pl nie potwierdziła szczegółów wizyty. Na prośbę KPRM wysłaliśmy e-mail z pytaniami dotyczącymi uroczystości. Czekamy na odpowiedź.

Aktualizacja 5 kwietnia 2019 r. o 14:42: Ambasada RP w Budapeszcie poinformowała nas, że w programie wizyty nie ma udziału polskiej delegacji w konwencji zamykającej kampanię wyborczą Fideszu. Attaché prasowy poprosił, by zaznaczyć, że program wizyty nie jest ostatecznie zatwierdzony, a o jego szczegółach ma informować KPRM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (126)
Już za kilkadziesiąt godzin Węgrzy odsłonią pomnik smoleński. Zobacz, jak wygląda projekt
Zaloguj się
 • strach_sie_bac

  Oceniono 19 razy 17

  A niech a jadą a po ich wyjeździe uszczelnić granice, może nie przecisną się z powrotem.

 • def11

  Oceniono 17 razy 15

  Kaczyńskiego i PiS-u kłamstwo smoleńskie ponad granicami ..

 • ilenka50

  Oceniono 16 razy 14

  Biedni Węgrzy.

 • Zenek Mokotów

  Oceniono 15 razy 13

  A co ten pomnik ma wspólnego z Polską? Równie dobrze można odlać z brązu kuwete kota prezesa :/ masakra

 • munaciello

  Oceniono 12 razy 12

  Symbolika egipska jak najbardziej na miejscu: Ozyrys został zabity przez swego brata Seta.
  No i to upodobanie Egipcjan do kotów...

 • mer-llink

  Oceniono 14 razy 12

  A może by tak "delegacji rzadowej" oraz posłom jadącym na tę hece (w tym Posłowi bez zadnego Trybu, panu KAczyńskiemu Jarosławu, Prezesu i Bratu) wystawić na ten wyjazd "dokument podróży"??

  P.S. Nader dowcipy jest autor tego pomnika... Takie sobie jaja zrobić, no no: łączka, krzyż i obcęgi (strażackie, do rozcinania wraków?).

 • optymistaa43

  Oceniono 13 razy 11

  Morawiecka,dlczego pisze w rodzaju zenskim,ano dlatego ( przepraszam korwy prawdziwe )ze tak mi sie kojarza wszyscy czlonkowie PiSSsowietikus.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX