Prof. Zybertowicz o przesłuchaniu Tuska: Nieprofesjonalne. Można było zadać kłopotliwe pytania

Doradca prezydenta skrytykował w TOK FM pytania, jakie adwokaci i członkowie rodzin ofiar tragedii smoleńskiej zadali byłemu premierowi. "Byli słabo przygotowani".

Gościem Poranka Radia TOK FM był prof. Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP. Rozmawiano o referendum konstytucyjnym oraz "nudnym" według profesora przesłuchaniu Donalda Tuska. 

Prowadzący Jan Wróbel zasugerował, że nie miało ono na celu zbliżyć nikogo do prawdy, tylko pokazać byłego premiera wijącego się przed sądem. Im zręczniej i logiczniej Tusk miał się tłumaczyć, tym bardziej oznaczałoby to jego przygotowanie oraz to, że sąd nie umiał - lub nie chciał - zadać właściwych pytań. 

- W tym jest tylko część prawdy. Sądzę, że część przedstawicieli rodzin na pewno chciałaby poznać prawdę, ale zarazem czują się rozgoryczeni postępowaniem polskiego państwa przed i po 10 kwietnia. Donald Tusk jest dla nich jakimś uosobieniem zła, że chcieliby mu na pewno zrobić przykrość - mówił Zybertowicz. 

Brak profesjonalizmu przesłuchujących

Profesor zwrócił jednak uwagę, że jeżeli chcemy komuś  zrobić przykrość przed sądem, według przecież znanych i ustalonych reguł gry, musimy wykazać się ogromnym profesjonalizmem.

- Ale artystów profesjonalizmu spotyka się rzadko. Niezależnie od tego czy członkowie rodzin i ich adwokaci mieli intencję dokuczenia Donaldowi Tuskowi czy poznania prawdy, co się nie musiało wykluczać, to w obu przypadkach potrzebny jest profesjonalizm. Potrzebny jest profesjonalizm także w takim poprowadzeniu świadka, żeby nie wypadało mu się posługiwać najłatwiejszą sztuczką: „nie pamiętam, to było poza moja wiedzą” - dodał Zybertowicz.

Socjolog stwierdził, powołując się na opinie prawicowego dziennikarza Marka Pyzy (związanego z takimi mediami jak wPolityce, "Uważam Rze", "Sieci"), że rodziny i adwokaci wykazali się "słabym przygotowaniem". - Można było zadać byłemu premierowi serię rzeczowych pytań, co których nie wiemy, jakby sobie poradził. Sposób tego przesłuchiwania był bardzo nieprofesjonalny - mówił Zybertowicz.

W rozmowie z portalem Tokfm.pl prof. Zybertowicz nawiązał również do polityki socjalnej prowadzonej przez PiS. -

Proponuję spojrzeć na nią w perspektywie europejskiej. Jan Zielonka, polski profesor pracujący na uniwersytecie w Oksfordzie wskazuje, że do fali populizmów, izolacjonizmów, ksenofobii przyczyniło się odejście od państwa dobrobytu - zauważa socjolog. - Wydaje się zatem, że PiS wyprzedziło Europę, która musi dojrzeć do troski o grupy nadążające w dynamicznym świecie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (109)
"Nieprofesjonalne. Można było zadać kłopotliwe pytania". Prof. Andrzej Zybertowicz o przesłuchaniu Donalda Tuska w sprawie katastrofy smoleńskiej
Zaloguj się
 • antoszek22

  Oceniono 27 razy 23

  Tak to jest jak ktos chce oskarzyc czlowieka, który zorganizował wyprawe podczas której obylo sie bez wypadków i ofiar, o to ze sie go nie zaprosiło do organizowania tej, na której wszyscy zginęli .
  Wychodzi kabaret niekompetencji .

 • antoszek22

  Oceniono 20 razy 18

  Pan profesor Zybertowicz znowu robi z siebie połowicznego idiotę .
  Idź człowieku na całość i zapytaj dlaczego nie padło pytanie o której godzinie Tusk wypuscił sztuczna mgłę .
  Po co to krygowanie sie, wszyscy wiemy jak jest z pańską trzeźwościa ogladu świata .

 • Adam Mazur

  Oceniono 22 razy 18

  Oszolomie zybert jakiej prawdy? Ze piloci i ich general zlamali kilkanacie przepisow prawa lotniczego?

 • matylda1001

  Oceniono 21 razy 17

  Szkoda, że Dzierżyński nie żyje... On to by profesjonalnie przesłuchał. Pisi powinni podpytać prokuratora Piotrowicza, może im przyśle jakiegoś swojego kumpla z tamtych, dobrych lat, specjalistę od przesłuchań.

 • def11

  Oceniono 21 razy 17

  Ale przecież mecenas Hambura zmierzył profesjonalnie Tuska wzrokiem i ten poległ.
  Sąd poprosił mecenasa by nie dręczył swoim straszliwym spojrzeniem świadka.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 19 razy 13

  Zybertowicz, a jak się ma Twoja mabena? Czyżby zardzewiała?
  A kto zdiagnozuje i zniszczy zarazę psychotycznej głupoty kaczystowskiej?
  Czy możliwa jest w jakimś środowisku pandemia zaburzeń psychicznych?

 • don_eugenio

  Oceniono 18 razy 12

  Zybertowicz ,komuszy kundelku
  a ja mam do ciebie też jedno pytanie.
  -jak członek BBN-u przy Prezydencie, co zrobiłes aby nie doszło do tej tragedii?
  Czy robiłes w ogóle cokolwiek, oprócz trzymania chciwego ryja w korycie podsunietego przez kaczyńskich?

 • bmarten

  Oceniono 16 razy 12

  "zyberko" to profesor mniemanologii stosowanej, więc wydaje mu się, że jest bardzo mądry, ale w istocie jest głupszy, niż ustawa przewiduje.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX