"Według PiS wszystko da się rozmasować rozdając pieniądze". Komentatorzy o proteście w Sejmie

"To co robi opozycja nie jest żenujące. To jest nowa jakość" - diagnozowali goście TOK FM, chwaląc m.in. posłankę Nowoczesnej Scheuring-Wielgus, która pierze ubrania protestujących.

Przy Wiejskiej trwa protest rodziców niepełnosprawnych dorosłych. Okupowanie sejmowych korytarzy przez jedną z bardziej niedofinansowanych grup społecznych, spowodowało kolejny kryzys rządów Prawa i Sprawiedliwości. Goście Poranka Radia TOK FM debatowali o tym, czy autorytarna władza partii zaczyna się kruszyć.

Opozycja wreszcie nie jest żenująca

- Myślę że PiS ustąpi, tak jak ustąpił lekarzom, bo wie jaki jest potencjał rozwojowy tego protestu - diagnozował redaktor "Dziennika Gazety Prawnej” Zbigniew Parafianowicz. - Bardzo ciekawe jest jednak to, jak zachowuje się opozycja podczas protestu. Posłanka Scheuring-Wielgus zdaje się pierze ubrania protestującym w Sejmie. I to jest nowa jakość, bo to co oni robią nie jest żenujące.

Agata Diduszko-Zyglewska z "Krytyki Politycznej" dodała, że dzięki właśnie takim postawom zostaje pokazana ludzka twarz liberalnego ugrupowania, jakim jest Nowoczesna. Jak ocenił Parafinowicz, może być to bardzo niebezpieczne dla PiS. Opozycja ma bowiem w tym momencie okazję zaproponować rozsądne rozwiązania oraz zyskać nowe medialne zainteresowanie. 

Król jest nagi

Zdaniem publicystów, PiS nie przewidział, że ktoś poważnie potraktuje deklaracje z kwietniowej konwencji, kiedy premier Morawiecki mówił o nadwyżce pieniędzy. Tylko kwestią czasu było upomnienie się o nią niedofinansowanych grup społecznych.

 - Protest, który mamy dzisiaj w Sejmie, wynika z podejścia PiS-u, według którego wszystko da się rozmasować za pomocą rozdawania pieniędzy - diagnozował wicenaczelny "Rzeczpospolitej" Michał Szułdrzyński. - To była logika konwencji PiS z 14 kwietnia: skoro mieliśmy dobre wyniki po wprowadzeniu 500 plus, a teraz mamy kryzys sondażowy, to obiecajmy ludziom więcej pieniędzy, a wtedy wyniki sondażowe pójdą w górę - mówił publicysta.

Okazało się to ryzykownym manewrem. Według gości TOK FM największe niebezpieczeństwo dla rządu polega na tym, że teraz zgłosić się po pieniądze mogą kolejne grupy.

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
Kolejny kryzys przybliża koniec rządów PiS? "Nie tak szybko" - mówią komentatorzy w TOK FM
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 13 razy 9

  Czyli Grecja na horyzoncie, PiS już nie ma innych możliwości by przy władzy trwać i wybory wygrywać jak tylko obiecywać i rozdawać ..
  Tak się kończą każde populistyczne , nieodpowiedzialne rządy, ruiną państwa, co również trzeba im przyznać obiecywali ..

 • smarekdarek

  Oceniono 9 razy 7

  Nie ma to jak rozdawać moje pieniądze, by kupić sobie kilka głosów, by utrzymać się przy korycie.
  www.youtube.com/watch?v=KwYl5FQOzss

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 11 razy 7

  Rząd rzuca hasło "rodzić" zdrowe czy chore,a potem rodzice muszą walczyć o opiekę nad niesprawnym.Rzuca pieniędzmi na prawo i lewo,ciekawe co będzie jak ich braknie.Nie można się bawić w Janosika,bo teraz jest demokracja a nie wyzysk kapitalisty.

 • kemor234

  Oceniono 13 razy 7

  Raz się udało kupić wyborców.
  MAM NADZIEJĘ, ŻE TO SIĘ JUŻ NIE POWTÓRZY.
  Indolencja tego "rządu" jest porażająca.
  Tylko kasa, kasa, kasa i "dojenie" obywateli ....

 • tilow3

  Oceniono 9 razy 5

  PiS generalnie swoją popularność zbudował na negacji tego co było. Wszystko co związane z poprzednimi rządami było brzydkie, do tego zbudowano ideologię i wpisano w margines komunizmu wszystko co niepisowskie. Hasła "Polski w ruinie" czy "wystarczy przestać kraść" chwyciły i do teraz trwają. Wielu moich znajomych powtarza, że poprzednicy kradli miliardy miliardów i teraz trudno wrócić do równowagi. Dziwi mnie zatem brak oskarżeń o defraudacje, albo brak procesów karno-skarbowych o wyprowadzenie dużych kwot pieniężnych. A skoro ich nie ma, znaczy, że to pisowskie gadanie, to jedno wielkie kłamstwo. Ale najbardziej ohydne jest to, że oszukali tych najbardziej biednych, potrzebujących najwięcej. Obiecali niepełnosprawnym opiekę, bo w kampanii im się to opłacało. I co? i nic! kolejne pisowskie kłamstwo! ktoś powie, że można przywyknąć, ale teraz to naprawdę jest chamskie i okrutne. Jak np. posługiwanie się niepełnosprawnymi przy walce o aborcję, by później odwrócić się tyłem i udawać, że to problem rodziców. Bezczelna i chamska władza ma gdzieś suwerena, za to w warstwie werbalnej jest doskonała. Chcecie obietnic? PiS obieca wszystko co chcecie! ale zapłaci jedynie sobie za "genialne pomysły, genialnej władzy" - pensje za pisowców? premie? po ile? 100 tys. miesięcznie? a proszę! a niepełnosprawni? bez obrazy - radzcie sobie sami - wybraliście najlepszą władzę na świecie? no to sobie radźcie!

 • stoperan12

  Oceniono 6 razy 4

  mam wielka nadzieje że Polacy nie dadza się przekupic po raz kolejny> oby ta nadzieja nie była matka głupich

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz 1

  Ile bedziemy jeszcze sluchac tego zapyzialego peerelu zarzucajacego ludziom iz chodza do pracy zeby zarobic na godne zycie. ilu z tu komentujacych chodziloby do pracy rezygnujac z zarobkow, to jest niemoralne zadac od ludzi odgruzowania Wsiawy po wojnie za kawe, jakis czas mozna odwolac sie do ludzkiego poswiecenia, nie moze to byc norma takie pomysly sa szkodliwe dla ekonomii. Bez pieniedzy i wlasnosci cala ta demokracja to zwykla niewola wieczny niepokoj stres i bol istnienia. ludzie maja prawo do godnych zarobkow zrozumcie wreszcie komuchy, przeciez sami tez gonicie za pieniedzmi.

 • pol733

  Oceniono 3 razy 1

  A ja mam nadzieję, ze PIS porozdaje kolejnym roszczeniowym grupom pieniądze a następnie przegra wybory. Nowy rząd jakikolwiek by nie był będzie musiał te przywileje ograniczać. A jak każdy dobrze wie suweren lubi dostawać ale tak rozpuszczony nie pozwoli już sobie czegokolwiek odebrać. Dojdziemy szybkimi krokami do prawdziwej "ulicy" (nie geriatryków z KODu), ulicznych zamieszek, palenia biur poselskich i rzeczywistego ulicznego obalania władzy. Niestety.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX