Zobacz, jak wyglądają pierwsze Mieszkania Plus. 55 metrów kosztuje 1300 zł miesięcznie

W pełni wyposażone mieszkania zostały oddane 96 rodzinom, które spełniły wymogi programu. Nie będą jednak mogły wykupić ich na własność.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego wybudowało pierwsze 96 mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Najemcy już mogą się do nich wprowadzać. Nowe osiedle powstało w Siedleminie w woj. Wielkopolskim. Szczęśliwcy odebrali już klucze do 96 pierwszych mieszkań.

Tanie mieszkania czynszowe były obietnicą wyborczą aktualnego burmistrza Jarocina, Adama Pawlickiego, który wykupił grunty pod budownictwo i uzbroił je w media.

- Mieszkania wybudowane są w standardzie "pod klucz". Są gotowe do zamieszkania i w pełni wyposażone jeśli chodzi o urządzenia z białym montażem. Posiadają piecyk kuchenny, gazowy, zlewozmywak w kuchni. Jest piec dwufunkcyjny, bo tutaj ogrzewanie mamy gazowe. Łazienki również są w pełni gotowe. Na podłogach panele, ściany pomalowane na biało - opisywał reporterowi TOK FM Jerzy Wolski, prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Jarocin pierwszy w Polsce

Jarocin to pierwsza gmina w Polsce, gdzie te mieszkania są już oddawane lokatorom. Budowa osiedla trwała nieco ponad rok, bo od stycznia 2017 r.

Warunkiem otrzymania mieszkania w najem był brak tytułu prawnego do innego lokalu oraz brak zdolności kredytowej umożliwiającej zakup nieruchomości. Określony był również minimalny próg dochodowy w rodzinie (tzn. rodziny z niskimi zarobkami nie mogły liczyć na mieszkanie w programie).

- Dochody rodziny przy mieszkaniu 55-metrowym miały wynosić ok. 3 tys. zł. Do tego wliczane były również zasiłki wychowawcze i 500 plus, a także alimenty. Jeden z członków rodziny musi mieć też stałą umowę o pracę - wylicza prezes Wolski. 

W pierwszej kolejności przydział na nowe mieszkania otrzymały rodziny z dziećmi. Wśród nich są też Polacy wracający z emigracji zarobkowej w Wielkiej Brytanii.

Osoby spoza gminy, którym przyznano mieszkania musiały zobowiązać się do meldunku na jej terenie oraz do odprowadzenia podatku w jarocińskim urzędzie skarbowym.

Podczas przydziału mieszkań wzięto pod uwagę również ewentualną niepełnosprawność jednego z członków rodziny. Takie osoby wraz z rodzinami otrzymały mieszkania znajdujące się na parterze. 

Bez możliwości wykupu

W pierwszym etapie do dyspozycji najemców zostało oddanych 96 niewielkich mieszkań o powierzchni od 35 do 55 m². Docelowo gmina Jarocin i lokalny TBS wybudują jeszcze 260 mieszkań na wynajem.

Pomysł wybudowania tanich, czynszowych mieszkań dla rodzin pojawił się w Jarocinie dużo wcześniej, nim obecny rząd ruszył ze swoim flagowym programem Mieszkanie Plus. 4 lata temu, burmistrz Adam Pawlicki zapowiedział budowę 400 mieszkań czynszowych w Jarocinie. Chodziło o to, aby koszty ich utrzymania były jak najniższe.

Mieszkań nie będzie można jednak wykupić na własność.

- Przez 25 lat TBS będzie wykupywać udziały ze spółki celowej, czyli spłacać zobowiązania do banku i po 25 latach przejmie własność tych mieszkań. Jednakże naszym założeniem jest, żeby były to mieszkania czynszowe, a nie z opcją wykupu, bo one mają być adresowane do przeciętnego Kowalskiego, który nie ma zdolności kredytowej, by kupić własne M - tłumaczył prezes Wolski.

Całkowity koszt wynajmu mieszkania o powierzchni 55 m² wyniesie 1,3 tys. zł miesięcznie. Składa się na niego czynsz 11 zł za m² (ok. 800 zł) oraz media i ogrzewanie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (164)
Mieszkania plus oddane. Siedlemin jako pierwszy w Polsce oddał już 96 mieszkań najemcom
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 26 razy 20

  > Jeden z członków rodziny musi mieć też stałą umowę o pracę - wylicza prezes Wolski.

  Czyli już oficjalnie jest Wolska?

 • normalny_ludz

  Oceniono 21 razy 15

  Tak z ciekawości czystej sprawdziłem.Jarocin.
  Nowe 3 pokojowe z ogródkiem!! i miejscem parkingowym ,990zł m/c + opłaty (czynsz wliczony)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 20 razy 14

  Pech. Wszystkie mieszkania Gierka zostały wykupione za 1300 zł a willa prezesa za 4900 zł.

 • minkat

  Oceniono 21 razy 13

  Alw za 1500 na cieplo to na kazdym zadupiu mozna wynajac mieszkanie, a Jarocin to zadupie. Jak sie ma zdolnosc kredytowa to takie mieszkanie mozna kupic i 800 miesiecznie splacac.

 • milosierdzie_gminu

  Oceniono 18 razy 12

  Jakiś wszystkim komentującym umknęło że to nawet nie Jarocin a gmina pod Jarocinem, bloki w szczerym polu z widokiem na rżysko. Piękny ten program Deweloper+

 • k-jagiello

  Oceniono 19 razy 11

  To jest potwornie drogo. Już widzę jak ludzie którzy mają dochód 3 tys,. placą 1300 zł. czynszu, tym bardziej że ogrzewanie jest gazowe i nie wiadomo ile wyniesie opłata za media, te 1300 zł. to jest tylko prognoza. Ciekawe ile będa im dopłacać do czynszu. Jak to jest, że jeden niebogaty musi sobie mieszkanie kupić i zarabiać aby samodzielnie opłacać czynsz a drugi dostaje za darmo i jeszcze mu państwo doloży do czynszu. To jest zachęcanie do nicnierobienia i demoralizacja spoleczeństwa.

 • spam_box

  Oceniono 12 razy 10

  Ceny jak ceny, ale czy lokale zostały opryskane świętą wodą przez tamtejszego plebana?

 • theorema

  Oceniono 11 razy 9

  nie tak mało...a poza tym wymóg stałej pracy...a jeśli ta osobę straci tę pracę, to co? cała rodzina ma się wyprowadzić? dokąd? czy też władze miasta dołożą starań, by takiej osobie nową pracę załatwić? Nie ma czegoś takiego jak pewna praca, każda firma, instytucja może upaść, być reorganizowana... wymóg z kosmosu. takie coś mogli uchwalić tylko posłowie, którym wydaje się, że mają ławy poselskie do tyłków przyrośnięte do końca życia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX