Trzaskowski zapytał Jakiego o Paradę Równości, a potem... sam został rozliczony. "PO, serio?"

Najpierw Trzaskowski zapytał Jakiego, czy jako prezydent Warszawy zgodziłby się na Paradę Równości. Teraz jednak to on jest rozliczany. W sieci pojawił się filmik, który przypomina Platformie niewygodne fakty.

Choć kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi jeszcze się oficjalnie nie rozpoczęła, w internecie zmagania toczą się już pełną parą. Zarówno poseł Rafał Trzaskowski (PO), jak i wiceminister Patryk Jaki (PiS), formalnie są na razie tylko kandydatami na kandydatów swoich partii w wyborach na prezydenta Warszawy. Jednak ich sztaby już ruszyły z przekonywaniem wyborców do oddania głosu.

Gdy okazało się, że kandydatem PiS na prezydenta stolicy będzie Patryk Jaki, jego kontrkandydat wypuścił nagranie, w którym pyta go o to, czy pozwoliłby na to, by przez Warszawę przeszła Parada Równości, czyli manifestacja na rzecz równości ludzi ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową.

Jednym z flagowych postulatów Parady jest wprowadzenie związków partnerskich - Polska jest jednym z kilku państw Europy, które nie pozwala na formalizację relacji dwóch osób tej samej płci. Jaki, który kilka lat temu bardzo negatywnie wypowiadał się o osobach nieheteronormatywnych, zapowiedział że taką zgodę by wydał, bo Warszawa powinna być miastem otwartym.

Platforma Obywatelska pod lupą LGBTQ

Na tym jednak sprawa się nie skończyła. Autorki i autorzy filmu o równości małżeńskiej zatytułowanego "Artykuł 18", który odnosi się do "małżeńskiego" fragmentu Konstytucji RP, w odpowiedzi na pytania Trzaskowskiego do Jakiego wypuścili własny materiał.

Króciutki filmik na YouTube przypomina, jak formacja Trzaskowskiego, Platforma Obywatelska, odnosiła się do kwestii równości ze względu na orientację. "Nieładnie wycierać sobie gębę mniejszościami" - czytamy pod filmikiem, który błyskawicznie podsumowuje stosunek partii do osób LGBTQ.

W filmiku "Rafał Trzaskowski. Hipokryta podsumowany w minutę" jest pokazana zarówno wypowiedź Bronisława Komorowskiego z 2004 roku, jak i znacznie późniejsze głosowanie posłów PO i PSL, którzy razem z PiS-em odrzucili projekt ustawy o związkach partnerskich.

 

"Ja jestem na trochę innym skrzydle PO"

Poseł Rafał Trzaskowski jest uważany za członka tej części Platformy, która szanuje równość i wolności obywatelskie. Kilka tygodni temu na antenie Radia TOK FM bronił jednak rekomendacji szefa partii, Grzegorza Schetyny, dla Kazimierza Ujazdowskiego na kandydata na prezydenta we Wrocławiu. Konserwatywny Ujazdowski do niedawna był prominentnym politykiem PiS.

Według Rafała Trzaskowskiego w przypadku ustaw sądowniczych Ujazdowski "stawał w prawdzie, a nie po stronie PiS", bo w przypadku ustaw sądowniczych opowiedział się za niezależnością wymiaru sprawiedliwości od partii rządzącej.

- Ja mówię o tym, że jest to zdecydowanie człowiek o dobrej karcie. Miał na tyle odwagi cywilnej, by się dystansować od Prawa i Sprawiedliwości. Ja jestem na trochę innym skrzydle PO, w związku z tym trudno budować w sobie jakiś olbrzymi entuzjazm, natomiast rozumiem decyzję pana przewodniczącego (Schetyny - red.) - powiedział Trzaskowski.

- Chodzi o to, by Platforma się poszerzała, by była partią, w której to konserwatywne skrzydło jest również silne - dodał polityk.

Ujazdowski "stawał w prawdzie, a nie po stronie PiS". Trzaskowski tłumaczy decyzję Schetyny ws. wyborów we Wrocławiu

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (81)
Trzaskowski zapytał Jakiego o Paradę Równości, a potem... sam został rozliczony. "PO, serio?"
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 24 razy 10

  Czy w tym kraju wszyscy mają aż tak nawalone pod sufitem że najważniejszą sprawą w wyborach municypalnych, w stolicy kraju, największej aglomeracji... Będzie walkowana, ch.. wie po co, sprawa związków partnerskich!???
  Przecież to są wybory lokalne, ich zwycięzca będzie gospodarzem miasta, tylko tyle i aż tyle i ma się zajmować krzywymi chodnikami, psimi kupami na trawnikach i komunikacja miejską a nie roztrzasaniem spraw sumienia czy przekonań! O to pytajcie kandydatów a nie o sprawy którymi i tak się nie będą zajmować

 • plateza

  Oceniono 16 razy 8

  Czyli co teraz, bo się pogubiłem: PiS krytykuje PO za sprzeciw wobec związków partnerskich?

 • Oceniono 15 razy 7

  Zaczyna mi to przypokminać atmosferę z 2015r., i jazdy bez trzymanki z każdej ze stron na Komorowskiego. Róbcie tak dalej, to kolejny raz Pis na tym skorzysta i tym razem z Warszawy zrobi jesień średniowiecza. Nie wiem, jak można być tak głupim, nie uczyć się na błędach i podcinać gałąż, na której się siedzi. To samo sie tyczy, tych wszystkich organizacji lewicowo- LGBT, które atakują Trzaskowskiego za jakąś wypowiedż Komorowskiego z 2004r? Nie wierzę, w to, co czytam! Natomiast Jaki oczywiście kryształowy, pomimo, że to on nawaływał całkiem niedawno do palenia kolorowej tęczy w Warszawie. Róbcie tak dalej- pożyteczni idioci, to Wam Pis z Jakim zaprowadzą na jesieni nowy porządek- cmentarny!

 • mariola_g40

  Oceniono 9 razy 7

  Nie da się już zapewne prowadzić kampanii na argumenty, bez wycieczek osobistych do kontrkandydatów... Nie da się bez udowadniania wszem i wobec, że nie jest się wielbłądem, a przeciwnik to i owszem. A mnie się marzą kampanie, podczas których pretendent do stołka będzie przedstawiał swój program (bez kiełbasy! Tylko to, co jest realne), a wyborcy rozumni (sic!) na program, a nie osobę, oddadzą swój głos. Heh, przez ten weekend się rozmarzyłam ;)

 • an-te

  Oceniono 22 razy 6

  Tak, tak. Przykładajcie swoją "sprawiedliwą" cegiełkę do ukatrupienia p. Trzaskowskiego. Powtarza się scenariusz z wyborów. I potem będzie zdziwka jak poprzednio. Że wygrał Duda, potem szajka prezia, a teraz ni(e)jaki Jaki. Groza.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 8 razy 4

  Trzaskowski sam się jednoznacznie zaprezentował, kiedy w TOK FM powiedział, że kandydat Schetyny na prezydenta Wrocławia, niejaki Ujazdowski, jest człowiekiem, który „stoi w prawdzie”. Ujazdowski jest skrajnie fundamentalistycznym inkwizytorem. Zażądał na przykład 3. lat więzienia za In vitro.
  Wychodzi na to, że Trzaskowski jest w tej samej prawdzie. Kampanie wyborcze, i samorządowe, i parlamentarne, będą zapewne sprowadzać się do wzajemnego
  POPiS-owego trzaskania się po swoich katolicko-prawicowych bużkach.

  We wszystkich sondażach partie katolicko-prawicowe, ubogacane, a to neoliberalizmem, a to faszyzmem, osiągają ponad 80% wyznawców.
  Polska, która już jest państwem wyznaniowym, zapewne przeobrazi się w jakieś aberracyjne monstrum. Amen.

 • gelbigel

  Oceniono 14 razy 4

  Tymczasem żyd, burmistrz z New Jersej chce usunąć pomnik polaków mordowanych w Katyniu.

  Nie ma artykułu o tym? przypadek?

 • damtek

  Oceniono 7 razy 3

  Panie @PatrykJaki to ja po raz kolejny zapytam, ponieważ na moje pytania nigdy od Pana nie otrzymałam odpowiedzi. Ilu lokatorów na skutek działania Pana komisji wróciło do swoich mieszkań?
  Viola /twitter

 • karo80.0

  Oceniono 11 razy 3

  "Chodzi o to, by Platforma się poszerzała, by była partią, w której to konserwatywne skrzydło jest również silne"... RÓWNIEŻ? Jest jakieś inne silne skrzydło w PO? Jesteście takimi samymi zacofanymi "miłośnikami wartości" i lizodu.pcami kościóła jak PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX