Pani Alicja nie zgłosiła, że ma 75 lat. Narosło jej 1300 zł długu za abonament RTV. "Ustawa nie przewiduje abolicji"

1300 zł zaległości i zajęcie emerytury. Wszystko z powodu braku złożenia pisma o skończeniu 75. roku życia. Resort infrastruktury nie widzi problemu.

Słuchaczka Radia TOK FM zgłosiła się do reporterów z prośbą o interwencję. Chodziło o abonament radiowo-telewizyjny, który, przez niedopełnienie formalności, obciąża konta seniorów. Według prawa po skończeniu 75. roku życia nie muszą go oni płacić. Nie wystarczy jednak tylko osiągnąć odpowiedni wiek...

Skarbówka zajęła emeryturę pani Alicji. Powód? Nie płaciła abonamentu na TVP

- Zorientowałam się kiedy poszłam do banku po wyciąg i zauważyłam, że mam potrącone 400 zł. Ja dawno skończyłam 75 lat i byłam już szczęśliwa, że już nie muszę płacić (abonamentu - red.). Poczułam się pokrzywdzona - mówi reporterce TOK FM pani Alicja.

Prawie 1300 zł zaległości powstało, bo 84-letnia Alicja Góral nie wiedziała, że musi wyrejestrować się z rejestru płatników, aby należności przestały być naliczane po ukończeniu 75. roku życia. Do 2015 roku, aby zostać zwolnionym z płacenia abonamentu trzeba było zgłosić osiągnięcie wymaganego wieku na poczcie.

Alicja Góral o tym nie wiedziała i przez pięć kolejnych lat naliczano jej abonament i odsetki za jego niepłacenie. 

Rzecznik apeluje, ministerstwo nie widzi problemu

Wiele osób w podobnej sytuacji prosi o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich.  Wierzycielem jest Poczta Polska, dlatego RPO zaapelował do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o zajęcie stanowiska. Ministerstwo, mimo biurokratycznego absurdu, nie widzi problemu, a więc i jego pozytywnego rozwiązania. 

Tłumaczy, że prawo zwalniające z obowiązku osobistego wyrejestrowania weszło w życie 3 lata temu, a jego nowelizacja nie przewidziała abolicji.

Nie ma więc przepisów, które mogłyby pomóc osobom będącym w podobnej do pani Alicji sytuacji.

Uprawniona do pobierania opłat abonamentowych Poczta Polska, nie posiada według ministerstwa podstaw prawnych do umorzenia postępowania wobec osób posiadających zaległości z racji braku dopełnienia formalności. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (32)
Abonamentowy absurd. Zajęcie emerytury 84-latki za brak papierka
Zaloguj się
 • to-25-1

  Oceniono 9 razy 9

  Wy macie w tej Polsce jakies komputery albo planujecie wprowadzic?panstwo nie wie ile obywatel ma lat? Po co wam w takim razie pesele i regony jak wszystko i tak trzeba w zębach przyniesc i pokazac potwierdzenie ze oryginal.

 • nemilek

  Oceniono 8 razy 8

  Kasę musi koniecznie oddać co do złotówki, żeby pomóc w walce z niedożywieniem w naszej ojczyźnie, bo bogaci nie mogą się nażreć. Poza tym Kurski też ma jakieś wydatki a z tych 60 tysięcy ich wszystkich nie pokryje. Do tego musi regularnie pokrywać swoją nową żone co bardzo go wyczerpuje. Taki Rachoń jak podano do publicznej wiadomości dostaje co miesiąc 50 tysięcy i też chodzi głodny. Zatem płacz babo i płać !!!

 • adam3407

  Oceniono 5 razy 5

  Trzeba być dziś niepełnosprawnym umysłowo by rejestrować telewizor. Korzyści z tego żadnej, a wręcza się tylko urzędowemu robactwu bat to nakładania kar.

 • mappi123

  Oceniono 4 razy 4

  przy umowie abonamentowej jest PESEL, ale oczywiście dla urzędasów, a zwłaszcza tych z "dobrej zmiany" za trudno jest wyczytać z tego datę urodzin i przeliczyć to na długość życia, żeby nie niepokoić starszych ludzi chodzeniem i zgłaszaniem, że oto nabyli uprawnień do zwolnienia z opłaty.

 • monoekann

  Oceniono 4 razy 4

  a potem się dziwią że jak ktoś wyjedzie z tego urzędniczo komunistycznego grajdołka, zachłyśnie się zachodnią kulturą urzędniczą, to wracać nie chce.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 8 razy 4

  To jest wlasnie wciaz obecny w naszym kraju peerel. odziedziczylismy po peerelu papierologie ktora tu w Wielkiej Brytanii jest jedynie formalnoscia gdyz to urzad ma obiwiazek sprawdzac i sam powiadamia zainteresowanego o przyslugujacej mu uldze. Te kur postpeerelowskie nie zrobily nic przez 27 lat zeby panstwo stalo sie wreszcie przyjazne obywatelowi, a dwa lata PIS nie odworca tego wieloletniego kure... kontynuowanego przez ludzi o menatlnosci peerelowskiej.
  Peerelkowskie kur.. nadal tupie iz chce spowrotem objac rzady i nadal uprawiac swoj nierzad i dreczyc najslabszych i za to nienawidze caly ten peerel i postpeerel ten zlodziejski system oparty o klamstwo i podlosc.

 • m.marle

  Oceniono 5 razy 3

  Bo w Polsce państwo to nie jest wspólnota obywateli. To jest okupant, który ma obywateli złupić i upokorzyć.

 • incipit

  Oceniono 6 razy 2

  To państwo jest bandyckie. Nieświadomego człowieka może okraść bezkarnie. A im bardziej człowiek jest nieświadomy czy bardziej niepełnosprawny, to tym łatwiej go okraść. Bandycki kraj.

 • Black Swan

  Oceniono 4 razy 2

  mieszkamy w bandyckim państwie w którym urzędnik może sobie okraść dowolną osobę pod byle jakim pretekstem... Właśnie to PIS miał zmienić ale oni tylko podbili poprzeczkę represji do niespotykanych wcześniej poziomów... Ustawa nie przewiduje bu jakaś urzędnicza ku... samodzielnie popatrzyła na datę więc kobita została dłużnikiem i teraz nic się nie da z tym zrobić... Przyjdzie taki dzień w którym zawiśniecie na latarniach...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX