Polak wygrywa w Cannes! "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nagrodzona Złotą Palmą za reżyserię

Paweł Pawlikowski, twórca filmu o historii miłości kompozytora i artystki "Mazurka" (zespołu wzorowanego na "Mazowszu"), dostał Złotą Palmę za reżyserię na festiwalu w Cannes.

Paweł Pawlikowski nagrodzony Złotą Palmą w Cannes za reżyserię! Jego „Zimna wojna” została entuzjastycznie przyjęta na dobiegającej właśnie końca 71. edycji festiwalu. Reżyser dedykował nagrodę Januszowi Głowackiemu, współautorowi scenariusza do "Zimnej Wojny". Z twórcami osadzonego w latach 50. i 60. filmu rozmawiała na miejscu Patrycja Wanat z Radia TOK FM.

Premiera filmu Pawlikowskiego skończyła się owacją na stojąco. - Niewiarygodna fala życzliwości. Benicio del Toro ściskający dłoń i gratulujący, coś fantastycznego - wspomina, w rozmowie z TOK FM Tomasz Kot, odtwórca roli kompozytora Wiktora.

- Francuscy dziennikarze mówili, że dzięki filmowi lepiej zrozumieli nasz kraj. Że widać, jak komunizm niszczył wrażliwych, inteligentnych ludzi. Mówili “teraz inaczej na was patrzę” - dodaje aktor.

 

W rolę Zuli, młodej dziewczyny z Zespołu Pieśni i Tańca “Mazowsze”, która zakochuje się w Wiktorze, wcieliła się Joanna Kulig. Przygotowując się do roli, spędziła półtora roku przyglądając się codziennej pracy członków "Mazowsza",  szlifując swoje umiejętności taneczne.

- Kiedyś, mając 15 lat, byłam na koncercie "Mazowsza"  podczas Festiwalu Kiepurowskiego. Kiedy wychodziły ucharakteryzowane dziewczyny, marzyłam, że może kiedyś też tak będę - opowiada.

Jak mówi Kot, przygotowania do filmu trwały bardzo długo. - Spotykaliśmy się, czytaliśmy scenariusz. To, co szanuję w Pawle Pawlikowskim, to piękne metafory, które potrafi wydobyć. Kiedy przeczytałem ostatnią scenę, zgięło mnie w pół - wspomina. Cieszy go także gwiazdorska ekipa, z którą miał okazję współpracować.

- Make up robił Waldemar Pokromski. Mogłem powiedzieć mojemu siedmioletniemu synowi, który kocha “Avengers”, że malował mnie ten sam człowiek, który malował Iron Mana i Kapitana Amerykę - wspomina w audycji Do Zobaczenia.

PRL obrzydził Polakom muzykę ludową

Oboje zwracają uwagę na pracę Marcina Maseckiego, który stworzył oprawę muzyczną do filmu, wychodząc od polskiej muzyki ludowej w stronę paryskich kawiarni. - Część muzyki to oryginalne aranżacje z początków Mazowsza. Ciekawym zadaniem było stylizowanie utworów z Polski na stylistykę jazzową z lat 50. i dodanie temu osobistego tonu, osobistego języka Wiktora - opowiada muzyk.

Masecki zwraca uwagę na propagandowe wykorzystanie ludowych melodii, co stanowi jedną z osi "Zimnej wojny".  - Muzyka ludowa pełniła w PRL-u bardzo konkretną funkcję i kojarzy się nam z nią do dziś - tłumaczy Masecki.

- Minęło już trochę czasu, pojawiło się dużo inicjatyw odczarowujących muzykę ludową. Kilka lat temu odkryłem np. zestaw pięknych nagrań zrobionych przez Andrzeja Bieńkowskiego, “Muzyka odnaleziona”, i na nowo zakochałem się w tej muzyce - opowiada muzyk.

- Przez to, że w okresie stalinizmu muzyka ludowa została użyta w celach propagandowych, ludzie ją odrzucili. Ale w tym filmie jest pokazana siła tej muzyki, która ma rdzenną, rytualną moc - dodaje Joanna Kulig.

Pawlikowski na czarnej liście?

Wysokie oceny "Zimnej wojnie" wystawili nie tylko obecni na festiwalu polscy krytycy - dużo pochwał można przeczytać w zagranicznych mediach. Warto przypomnieć, że film Pawła Pawlikowskiego jest pierwszym od 28 lat polskojęzycznym obrazem, zakwalifikowanym do głównego konkursu francuskiego festiwalu.

Reżyser nie kryje jednak rozgoryczenia stosunkiem polskich władz do swojej twórczości:

“W rządowej telewizji TVP, jak i w instytucjach kultury polskiej za granicą, istnieje lista niepożądanych, niewystarczająco patriotycznych artystów, na której wraz z wieloma wybitnymi kolegami - figuruję” - napisał w liście przesłanym w niedzielę do Polskiej Agencji Prasowej, przypominając, że jego “Ida” została raz zdjęta z anteny TVP, a innym razem obudowana dyskusją “skrajnie nacjonalistycznych” i “niekompetentnych” krytyków.

“Mam nadzieję, że władza w końcu zrozumie, że sukcesy polskich twórców kina, teatru, literatury, malarstwa za granicą, są cenne dla wizerunku naszego kraju i wszelkie próby inżynierii dusz i rządowego sterowania kulturą prowadzą Polskę w ślepy zaułek konformizmu, miernoty, i skutkują osłabieniem żywych kontaktów polskiego doświadczenia ze światem” - napisał Pawlikowski w oświadczeniu.

Do tych oskarżeń odniósł się minister kultury Piotr Gliński, zapewniając, że nie istnieje żadna lista niepożądanych artystów, a Pawlikowski może liczyć na publiczne wsparcie, o czym świadczy fakt, że jego film został dwukrotnie dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (101)
Polak wygrywa w Cannes! "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nagrodzona Złotą Palmą za reżyserię
Zaloguj się
 • tetradrachma

  Oceniono 32 razy 24

  Wbrew rządzącej hołocie i wspierającemu ją motłochowi, Polska, za sprawą ludzi światłych, wrażliwych i moralnych - jak "Feniks z popiołów" - odrodzi się. Szkoda ino, że nie doczekam.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 25 razy 13

  A gdzież w Polsce był w latach 60-ych komunizm?
  W 56 roku Gomułka ogłosił polską drogę do socjalizmu a naród tłumnie go poparł.
  Tak jak poparł późniejszą nagonkę na Żydów.
  Stawiam tezę, że to nasi obywatele niszczyli innych obywateli a autorytarny system sprzyjał takim zachowaniom.
  To samo działo się w II RP za tzw Sanacji.
  Z tą różnicą, że po wojnie sztuka jeszcze bardziej rozkwitła i stała się ogólnodostępna.
  Nie wiem co chciał przekazać reżyser, bo filmu jeszcze nie widziałem.
  Ale żeby zrozumieć Polaków po obejrzeniu jednego filmu, to trzeba być wyjątkowym optymistą.
  Ja tego mojego narodu nie rozumiem po przeczytaniu wielu książek i obejrzeniu wielu filmów.
  Kilkaset lat trwał wyzysk 80% obywateli tego państwa przez garstkę warchołów, którzy w końcu doprowadzili do rozbiorów.
  Wyzysk trwał nawet pod zaborami.
  Polskich chłopów traktowano jak niewolników, co na zachodzie budziło obrzydzenie dla polskiego barbarzyństwa.
  Faktyczną poprawę losu przyniosły chłopom późniejsze rozwiązania wprowadzone przez zaborców.
  Następna poprawa nastąpiła w II RP choć nie taka jakiej można się było spodziewać.
  W PRL chłopi dostąpili przeskoku cywilizacyjnego, dzięki czemu ich potomkowie, będąc już mieszczanami mogą dzisiaj pisać peany na temat I i II RP oraz potępiać PRL.

 • andrzej1.61

  Oceniono 25 razy 11

  Jedyny "Polski" film to Smoleńsk sama prawda i tylko prawda. Tyn film jest Oskara we wszystkich możliwych kategoriach. Szkoda ze tylko banda idiotów tak uważa.

 • qwertura

  Oceniono 19 razy 11

  "mam nadzieję, że władza w końcu zrozumie" - nie, nie zrozumie. Koniec.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 15 razy 7

  Spadek bezrobocia w Polsce, jest wynikiem znalezienia miejsc pracy w centrach propagandy, nazywanych PISimi trollniami.

 • wawa1920

  Oceniono 16 razy 6

  Stado płatnych,pisich trolli pluje na Pawlikowskiego.Kolejna transza kasy z Luksemburga przyszła?Choćbyście się zapluli do kolan i tak kurdupel obetnie wam stawki o 20%.

 • kozieradka2012

  Oceniono 17 razy 5

  Redaktorom chyba złota palma odbiła. Czy trzeba ośmieszać zasłużone i cenne wyróżnienie dla Pawlikowskiego - Nagrodę dla Najlepszego Reżysera - obwieszczając, że dostał Złotą Palmę? Nie mógł dostać, bo Złota Palma jest dla filmu. Jednego pełnometrażowego i jednego krótkiego w danej edycji festiwalu i tym razem akurat nie polskiego. Czasem zdarza się ponadto Honorowa Złota Palma (pozakonkursowa, za "dorobek życiowy" nigdy nieuhonorowany właściwą ZP), a od tego roku Specjalna Złota Palma, którą dostał film Godarda. Ponadto mamy Grand Prix, też dla filmu, oraz kilka Nagród Dla... reżysera, scenarzysty, aktora itp.

  Poza tym możecie oczywiście pisać, że w Cannes Polak dostał trzy Oscary, Nobla i obwołano go papieżem.

 • zlawiadomosc2

  Oceniono 3 razy 3

  nie ma czegoś takiego jak złota palma za reżyserie. jest złota palma dla najlepszego filmu i nagroda za reżyserie. ludzie, przecież to podstawy : /

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX