"Trochę się lata". KOD oprotestował 650 tys. zł na podróże lotnicze senator Anders

Protest KOD przeciwko wydatkom na podróże lotnicze senator Anny Anders (PiS), szacowanych na 650 tys. zł.

Protest KOD przeciwko wydatkom na podróże lotnicze senator Anny Anders (PiS), szacowanych na 650 tys. zł. (Video - KOD)

Stroje stewardess, twarze wiceministra Jarosława Zielińskiego i senator Anny Anders - KOD protestował w Suwałkach w sprawie bardzo wysokich wydatków na podróże samolotowe Anders.

Według wyliczeń KPRM, senator PiS Anna Maria Anders na podróże służbowe - od początku 2016 roku - na loty klasą biznes wydała ponad 600 tys. złotych. Córka generała Andersa prócz funkcji senatora RP jest też pełnomocniczką premiera Mateusza Morawieckiego do spraw dialogu międzynarodowego. To częściowo może wyjaśniać wysokie wydatki na podróże, ale znaczna część służbowych delegacji - których odbyła ponad 70 -  nie dotyczyła "dialogu międzynarodowego", bo były to podróże krajowe.

67-letnia senator tłumaczyła wydatki m.in. swoim wiekiem, który nie pozwala jej na odbywanie podróży klasą ekonomiczną.

Tłumaczenia pani senator stały się kanwą happeningu KOD w Suwałkach. "Rozwijamy program 650 tys. złotych Plus dla pani Anders" - mówił przebrany za  wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego działacz. "Pani Anders jest bardzo zmęczona, ponieważ jechała do nas, do Suwałk, furmanką, ale następnym razem przyleci już pierwszą klasą" - dodał.

Akcja KOD odbyła się przed suwalskim biurem poselskim Zielińskiego.

Biuro było zamknięte, choć godziny pracy to 8-16. Całą akcję KOD filmowali policjanci, siedzący w czarnym samochodzie. "Wszyscy machamy do policji!" skandowali działacze KOD.

Wiec wyborczy czy wystawa?

O duecie Anders i Zielińskim głośno stało się nie z powodu podróży pani senator. W marcu 2016 roku, Anna Maria Anders w Suwałkach wzięła udział w wystawie oświeconej armii gen. Andersa.

Był to ostatni dzień kampanii przed wyborami uzupełniającymi do Senatu. Anders startowała z list PiS. Razem z nią, na wystawie przemawiał ówczesny szef MSWiA  Mariusz Błaszczak i właśnie Jarosław Zieliński. 

Przeciwko spotkaniu protestowali działacze KOD, bo uznali, że to wiec wyborczy. Domagali się przerwania wystąpień polityków i  tym samym uszanowania ciszy wyborczej.

Za zakłócanie przebiegu wystawy trafili do sądu. Sędzia Dominik Czeszkiewicz uniewinnił działaczy. Policja odwołała się od tego wyroku, a sąd II instancji wyrok uchylił i skierował sprawę do ponownego rozpatrzenia. Zapadł kolejny wyrok uniewinniający działaczy - policja po raz kolejny się odwołała.

Uniewinnienie działaczy KOD oznaczało też początek kłopotów sędziego Czeszkiewicza, który jako pierwszy ich uniewinnił. Wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Czytaj też: Anna Maria Anders krytycznie w sprawie noweli ustawy o IPN, ale... poparła ją w głosowaniu

Słuchaj: 

Zobacz także
 • Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski "Biedak się zabarykadował". Z okazji 550-lecia Sejmu, do Kuchcińskiego można się dostać... oknem
 • Kaczyński i Anna Maria Anders podczas wspólnej konferencji prasowej Kolędowanie i składanie kwiatów. Jak min. Anders za publiczne pieniądze "jest rzecznikiem samej siebie"
 • Policja i kontrmanifestanci na miesięcznicy smoleńskiej List policjanta od miesięcznic: Nie chcę, aby osoby przychylne władzy uważały, że "jestem z nimi"
Komentarze (13)
"Trochę się lata". KOD oprotestował 650 tys. zł na podróże lotnicze senator PiS
Zaloguj się
 • kap_jeden

  Oceniono 3 razy 1

  rodzi sie nowa kasta oligarchii PiSowskiej, to jest świadomy proces jak w Rosji, czy na Wegrzech. Jest on w interesie i PiS i Koscioła, a lud głupi bije pokłony do obrazów i mysli ze słucha słów swietych, a słucha modlitwy kast jaśniepaństwa o kase

 • masofrev

  Oceniono 5 razy 1

  A faktury Mateusza KOD-om nie przeszkadzają? Bo jest takie przysłowie o źdźble i belce...

  A Pani Anders mogłaby latać trochę rzadziej. I klasa turystyczna nie jest wcale taka zła, do tego można porozmawiać z wyborcami...

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Ciekawe kto tam teraz rzadzi, mezon czy alimenciarz

 • nemilek

  Oceniono 2 razy 0

  Nikomu się źle nie życzy, bo to grzech, ale gdyby te panią jakaś cholera wzięła to bym się nie smucił. Zawsze tak się kończy, gdy na polecenie prezesa Kaczyńskiego na czele list są umieszczani emeryci i emerytki i dlatego zawsze wzywam, proszę i zaklinam wszystkich zwolenników Partii Kościelnej, w tym moich durnych kolegów, żeby zawsze dowiadywali się w jakim wieku są ich ulubieńcy i nie wybierali emerytów, bo ja im to powtarzam, was na nic nie stać, jesteście biedni, to dlaczego głosujcie na seniorów, którzy jako parlamentarzyści będą po wyborach kasować jednocześnie uposażenie poselskie i wysoką emeryturę (do tego dochodzi wiele przywilejów jak darmowe podróże czy uprzywilejowany dostęp do opieki zdrowotnej ). Takie traktowanie państwa jak dojną krowę to nie jest patriotyzm z którym pisdziaki się tak obnoszą przypinając sobie do garnituru znaczek z flagą narodową, takie zachowanie to jest podłość, nawet jeśli nie jest to sprzeczne z prawem. Jeżeli natomiast parlamentarzysta pobiera uposażenie senatora jak pani Anders, do tego emeryturę, cieszy się rozlicznymi przywilejami i do tego jeszcze na swoje fanaberie podniebne obciąża ciężko pracujących ludzi na kwotę 650 tysięcy, to popełnia grzech przeciwko Duchowi Świętemu, nie będzie jej to wybaczone ani w tym życiu, ani w przyszłym, Amen

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM