Skandaliczne słowa radnych PiS o Tadeuszu Mazowieckim: Stalinowiec, kojarzy się z dziadostwem

W trakcie dyskusji o nadaniu jednej z ulic w Lublinie imienia Tadeusza Mazowieckiego padły m.in. słowa "ubek", "stalinowiec", "komunista". Użyła ich prof. Anna Jaśkowska, radna PiS.

Z inicjatywą nadania imienia Tadeusza Mazowieckiego jednej z ulic w Lublinie wystąpili radni Platformy Obywatelskiej. W uzasadnieniu napisali m.in.: "Nazwanie ważnej ulicy w Lublinie imieniem Tadeusza Mazowieckiego w roku Jego dziewięćdziesiątych pierwszych urodzin będzie stanowić godne upamiętnienie tej wybitnej postaci w przestrzeni publicznej". Załączyli informacje o życiu i działalności Mazowieckiego, m.in. o jego internowaniu w stanie wojennym oraz uczestnictwie w obradach Okrągłego Stołu.

Uchwała ostatecznie została przyjęta. Za głosowało 14 radnych, 10 było przeciw. Głosowanie poprzedziła jednak długa i bardzo burzliwa dyskusja.

Mazowiecki: "agent", "komunista"

Radni PiS uznali, że uzasadnienie jest zbyt ogólne. Domagali się dodatkowych wyjaśnień, przy okazji przedstawiając "alternatywny życiorys" Tadeusza Mazowieckiego.

Radna PiS, prof. Anna Jaśkowska, naukowiec Politechniki Lubelskiej, pytała, skąd wzięto życiorys, który znalazł się w uzasadnieniu do uchwały. Jak dodała, znalazła zupełnie inny, z innymi faktami.

- Mam takie informacje: Tadeusz Mazowiecki - stalinowiec, komunista, agent NKWD, kolaborował z okupacyjną, bolszewicką władzą w latach stalinowskich. I jeszcze wzmianka - odznaczony Orderem Orła Białego przez rząd komunistyczny.

- Dlaczego tych informacji nie podaliście? - pytała Jaśkowska, przyznając, że korzystała z internetu. Chciała też, by przed głosowaniem miasto wystąpiło do IPN o informacje na temat byłego premiera RP.

Stanisław Brzozowski z PiS przekonywał, że T. Mazowiecki był premierem rządu kontraktowego. - Nie był to pierwszy rząd RP. Polemizowałbym też ze stwierdzeniem, że ten rząd przeprowadził szereg reform, które pozwoliły Polsce wstąpić na drogę rozwoju - mówił Brzozowski, udowadniając, że reformy Balcerowicza były "wyprzedażą Polski, oddaniem wszystkiego w ręce obcego kapitału".

Mazowiecki i mowa nienawiści

Radni Prawa i Sprawiedliwości poszli jeszcze dalej. Piotr Gawryszczak dowodził, że T. Mazowiecki był jednym z twórców mowy nienawiści. - Wypisywał różne głupoty, takie jątrzenie. Poza tym Tadeusz Mazowiecki odpowiadał za to, że w jego rządzie resortem siłowym kierował Czesław Kiszczak, który miał krew na rękach - argumentował Gawryszczak. Odniósł się też do powojennego podziemia. - Wielu z Cichociemnych współpracowało z komunistyczną służbą bezpieczeństwa, dali się złamać. I nie nazywamy ulic ich imieniem, bo nie są do końca dobrym przykładem - dodał.

"Będą pluli na jego ulicę"

Jego klubowy kolega, Dariusz Jezior udowadniał, że wielu mieszkańcom Lublina "pan Mazowiecki kojarzy się z bezrobociem, z upadkiem gospodarki, z dogadaniem się z komunistami". - Przykro mi, że wybieracie takie postacie, które jeszcze żyjącym mieszkańcom kojarzą się z dziadostwem. Na tą ulicę pluć będzie bardzo duża ilość mieszkańców Lublina i państwo do tego dążycie - mówił radny z PiS.

Uchwała w sprawie ulicy Tadeusza Mazowieckiego - mimo sprzeciwu PiS - została przyjęta. Lubelscy radni podjęli też drugą uchwałę w sprawie nazwania jednego ze skwerów w centrum Lublina imieniem Władysława Bartoszewskiego.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (295)
Skandaliczne słowa radnych PiS o Tadeuszu Mazowieckim: Stalinowiec, kojarzy się z dziadostwem
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 61 razy 53

  Rzygać się chce słuchając tych niedouczonych, chamskich, wsioków z PiSu...
  Przecież takiego buractwa, ciemnoty i jadu nie było w polskiej polityce od czasów Mieszka...
  I to bolszewictwo ma ponad 30% poparcia w naszym kraju!!!???

 • miszka_szyfman

  Oceniono 41 razy 39

  Nie ma świętości dla neobolszewików, obesrają wszystkich i wszystko.

 • homo_lupus

  Oceniono 35 razy 33

  "Na tą ulicę pluć będzie bardzo duża ilość mieszkańców - mówi radny PIS Dariusz Jezior"

  Można być debilem, kłamcą, oszczercą i nikczemnym, popapranym na umyśle pomietlem Kremla. Ale żeby do tego analfabetą, który w dodatku mieszkańców Lublina mierzy (bo przecież nie liczy) na łopaty....?

 • an-te

  Oceniono 35 razy 29

  Złodziej, gdy chce odwrócić od siebie uwagę innych, zawsze krzyczy "Łapać złodzieja!".

 • jael53

  Oceniono 29 razy 27

  Ponieważ ta pani wybitnie mija się z prawdą, to ma dużą przyszłość w partii, gdzie karierę robi się bezwstydem i bezczelnością.

 • avensis77

  Oceniono 28 razy 26

  Nazwanie Mazowieckiego komunistą to jak nazwanie pisowców demokratami. Amen.

 • 1utek

  Oceniono 25 razy 23

  "Jego klubowy kolega, Dariusz Jezior udowadniał, że wielu mieszkańcom Lublina "pan Mazowiecki .................., z dogadaniem się z komunistami".
  Oczywiście pan D. Jezior wybrałby wojnę domową. Byłyby ofiary i pisowcy mogliby je bez końca ekshumować itp.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX