Sędziowie z Krakowa domagają się odwołania prezes powołanej przez Ziobrę. "Brakuje jej kwalifikacji"

Sędziowie krakowskiego sądu okręgowego zgłosili wotum nieufności wobec tamtejszej prezes Dagmary Pawełczyk - Woickiej. Wśród zarzutów są zwolnienia osób wobec których nie było zastrzeżeń.

Autorzy uchwały o wotum nieufności skrytykowali „pozamerytoryczną czystkę”, jakiej prezes Pawełczyk-Woicka dokonała wśród przewodniczących poszczególnych wydziałów. Wymieniają w uchwale sześcioro sędziów, których odwołała ze stanowisk, odkąd sprawuje swoją funkcję czyli od stycznia tego roku. Na stanowisko powołał ją minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Sędziowie mają wiele zastrzeżeń do jej sposobu zarządzania. Twierdzą, że jest on sprzeczny z dobrem samych obywateli.

Dezorganizacja pracy sądu

O braku kompetencji obecnej prezes świadczy według nich chociażby odwoływanie zgromadzeń sędziów. Dzieje się to czasem np. dzień przed ich planowanym terminem.

- To zmienia porządek naszego dnia pracy. Często powoduje, że musimy zmienić nasz plan działania jeżeli chodzi o wyznaczone rozprawy i osoby, które mają się stawić w sądzie - Mówi sędzia Ewa Szymańska.

Sędziowie zarzucają również prezes Pawełczyk - Woickiej nieumiejętność współpracy z pozostałymi organami sądu, a także zastraszanie sędziów. Wytykają jej także nieuzasadnione decyzje personalne.

- Jeżeli celem takich decyzji jest doprowadzenie do sytuacji, w których przez jakiś czas np. wydział zostaje bez przewodniczącego, do którego pracy nikt nie miał merytorycznych zastrzeżeń, to dezorganizuje to pracę Sądu - mówi sędzia Dariusz Mazur.

Czytaj też: Waldemar Żurek odwołany w złym stylu i bez uzasadnienia: "Nikt nie zamknie mi ust"

Naruszenie trójpodziału władzy

Krakowscy sędziowie wyrazili też poważne zastrzeżenia co do sposobu, w jaki nowa prezes objęła stanowisko.

"Przyjęcie przez nią funkcji prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie nastąpiło wbrew stanowisku środowiska sędziów i jest wyrazem lekceważenia porządku konstytucyjnego w państwie, gdyż wspiera zmiany, których celem jest zniszczenie trójpodziału władzy i niezależności sądownictwa. Nadto dotychczasowy sposób pełnienia przez sędzię Dagmarę Pawełczyk-Woicką funkcji prezesa wskazuje na jej brak wystarczających kwalifikacji i doświadczenia oraz brak umiejętności współpracy z pozostałymi organami sądu” – napisali o Pawełczyk-Woickiej  sędziowie sądu okręgowego w uchwale o wotum nieufności.

Wotum nieufności ma jednak znaczenie wyłącznie symboliczne, bo o odwołaniu prezesa sądu, tak samo jak o jego powołaniu, decyduje minister sprawiedliwości.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (19)
Sędziowie z Krakowa domagają się odwołania prezes powołanej przez Ziobrę. "Brakuje jej kwalifikacji"
Zaloguj się
 • jhbsk

  Oceniono 12 razy 8

  Przecież zero wybrał posłuszną a nie kompetentną.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 10 razy 8

  Obywatel Zero.
  O tym trzeba nakręcić film.

 • Jan Osik

  Oceniono 7 razy 5

  kiedyś byli stalinowcy teraz kaczyści i ziobryści ...

 • rozterka47

  Oceniono 6 razy 4

  Przecież PIS wszędzie robi pozamerytoryczną czystkę .

 • vomitorium1

  Oceniono 6 razy 4

  "Brakuje jej kwalifikacji"
  niby inteligentni ludzie
  a nie rozumieją
  że to jest jej atutem
  (ale tego
  że nie jest ziobromyślna
  to nikt jej nie zarzuci)

 • marywil2012

  Oceniono 5 razy 3

  to jest wymarzony stan sądownictwa przez pis. chaos, nie wiadomo co kto kiedy, byle było "ja bez trybu", w chaosie najłatwiej robi się przekręty. przecież ten ćwierćinteligent ziobro musi się teraz podniecać, że mu się udało rozwalić działające wydziały. zemsta za uniewinnienie lekarzy w sprawie ojca? E to chyba przerośnięte ego i brak kompetencji. Cienki był z niego (a właściwie nie był) prokurator, cienki minister.

 • drendriu

  Oceniono 5 razy 3

  A mnie zastanawia zawsze w podobnych sytuacjach jedno. Otóż, jak trzeba mieć grubą skórę i bez problemu wytrzymywać taką presję własnego środowiska inteligenckiego?! Wiem, mięczak jestem. Ja bym tak nie mógł. Trzeba przyznać PiS-owi, że fantastycznie wyszukuje sobie wyznawców...

 • marudna.maruda

  Oceniono 5 razy 3

  "zarzucają również brak umiejętności współpracy z pozostałymi organami sądu, a także to, że próbuje zastraszać sędziów. Wytykają jej również nieuzasadnione niczym decyzje personalne."- znaczy, działa zgodnie z linią partii, Antek był chyba w tych szeregach prekursorem. Jak Ziobro wybrał i ma akceptację prezesa, to przecież musi to być dobra, najlepsza ze zmian...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX