Rolnicy z całej Polski zmagają się z suszą. Rząd zapowiada rekompensaty, mogą sięgnąć setek milionów

Wysychające w wyniku suszy Jezioro Żywieckie w 2015 r.

Wysychające w wyniku suszy Jezioro Żywieckie w 2015 r. (Fot. Lucek Cykarski / Agencja Gazeta)

Najgorzej jest na Mazowszu, w Lubuskiem i Wielkopolsce. Przy podobnej klęsce w 2015 r. rolnicy dostali 700 mln zł. Jak obiecuje Krzysztof Jurgiel, tym razem rząd też pomoże - a my pamiętajmy, jak nie szkodzić.

Rolnicy z całej Polski zmagają się z suszą. Najgorzej pod tym względem jest na Mazowszu, w województwie lubuskim i Wielkopolsce. W tym ostatnim regionie 100 proc. gmin jest zagrożonych suszą. To dane państwowego systemu monitoringu suszy rolniczej. 

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel mówi, że rząd jest przygotowany na pomoc rolnikom i wypłatę rekompensat z tytułu strat spowodowanych suszą. Krzysztof Jurgiel dodaje, że przy podobnej klęsce w 2015 r. rolnicy dostali 700 mln złotych. 

Polskie rolnictwo nie daje sobie rady bez imigrantów. Piechociński: Gigantyczne problemy

- Przede wszystkim trzeba oszacować straty. Taka jest procedura i tak będziemy działać - zapowiada minister rolnictwa i przypomina, że rząd dopłaca do ubezpieczeń upraw i zwierząt. W ubiegłym roku przeznaczył na ten cel 900 mln zł.

Susza dotyka nas wszyskich. O czym musisz pamiętać? 

- Ogłoszenie suszy nie dotyczy tylko rolników - przypomina rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla. - W lesie i na terenach śródleśnych bezwzględnie zabronione jest używanie otwartego ognia, ognisk, grilla, a nawet palenie tytoniu - tłumaczy.

Jak podaje PAP, od początku br. w Polsce doszło w sumie do 975 pożarów lasów o łącznej powierzchni 272 hektarów (stan na 8 czerwca). Na terenie wszystkich województw wystąpił też niedobór wody - informuje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

Zobacz także
  • świnie W Podlaskiem zabiją i zutylizują 6 tys. świń. Czy uda się zatrzymać epidemię, która zagraża Polsce?
  • Owoce na targu w Poznaniu Sadownicy alarmują: Owoce podrożeją! Ma to być skutek uboczny nowych przepisów
  • Krzysztof Jurgiel "Nie pozwólmy zrobić z Polski śmietnika Europy". Rolnicy chcą dymisji min. Jurgiela
Komentarze (4)
Susza: Rolnicy z całej Polski zmagają się ze zniszczeniami, płoną też lasy. Minister Krzysztof Jurgiel zapowiada rekompensaty
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM