Gretkowska: Polska jest rządzona przez dwóch największych mizoginów: Kaczyńskiego i Rydzyka

Pisarka Manuela Gretkowska komentowała w TOK FM X Kongres Kobiet oraz odniosła się do zmian w sądownictwie - oceniła, że europosłowie opozycji dopuścili do nich z obawy o swoje stanowiska.

Stwierdzenie "Polska nie jest kobietą. Jest zapijaczonym, nieudolnym facetem w depresji", którym posłużyła się Manuela Gretkowska podczas sobotniego X Kongresu Kobiet w Łodzi, odbiło się szerokim echem w mediach. Pisarka nawiązała do tych słów w rozmowie z Piotrem Najsztubem w TOK FM. Jak mówiła, pierwszy raz użyła ich już 11 lat temu.

- A jaka jest Polska dzisiaj? - pytał Najsztub.

- Polska jest we władaniu kościelno-patriarchalnych dziadów i jest rządzona przez dwóch największych mizoginów -  Kaczyńskiego i Rydzyka. Czyli PiS oraz Kościół w najbardziej skrajnym wydaniu - oceniła Gretkowska.

Czytaj też: Czy feminizm zjada własny ogon? "Ruch protestu, który zamienia się w towar, traci swoją moc

Jej zdaniem niechęć rządzących do kobiet przejawia się np. w używaniu słów typu “czarownica” oraz w stwierdzeniach, że kobieta powinna urodzić dziecko nawet w sytuacji, jeżeli umrze ono zaraz po porodzie. - Jaki to musi być stopień nienawiści do istot ludzkich, żeby je na to skazywać? -  zastanawiała się.

Jej zdaniem, taka postawa bierze się z braku szacunku do kobiet oraz niezrozumienia ich. - Oni nie układali się nigdy z kobietami w normalny sposób. Gardzą nimi i uważają, że są istotami, za które mogą decydować w różnych sferach życia  - analizowała.

Panowie boją się konkurencji

Jako jedną z zalet Kongresu Kobiet wskazała możliwość spotkania się i nawiązania sojuszy, które “jak wiadomo, w polityce są istotne”. - Kobiety nie mają czasu, aby rozmawiać przy piwku po spotkaniach - przekonywała.

W kongresie uczestniczyły też zawodowe polityczki, m.in. Barbara Nowacka i Joanna Mucha. Gretkowska zauważyła, że mężczyźni traktują je jako zagrożenie i starają się odsunąć na dalszy plan.

- Mucha jest kilometry świetlne dalej od reszty PO, ale jest w partii marginalizowana, bo jest zagrożeniem dla facetów.  Podobnie jest w Łodzi. Hanna Zdanowska jest uwielbiana w tym mieście. Jak konkurować z kobietą, z którą nie da się wygrać? Nie dopuszczając jej do konkurencji. Dlatego wyciągają jej absurdalne procesy - przekonywała Gretkowska.

Przypomnijmy - w marcu sąd orzekł, że prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i jej życiowy partner przedstawili nieprawdę w akcie notarialnym sprzedaży mieszkania, umowie przedwstępnej i wniosku o kredyt.

Zdradzili nas za stanowiska

Manuela Gretkowska skomentowała też konflikt Polski z Komisją Europejską. Wyraziła przy tym żal do europosłów opozycji, że nie zabiegali o to, żeby kwestią zmian w polskim sądownictwie zajął się Trybunał Sprawiedliwości. Jak mówiła, dzięki temu decyzję o przedwczesnym usunięciu sędziów Sądu Najwyższego dałoby się zablokować - analogicznie jak w przypadku wycinki puszczy Białowieskiej.

Część sędziów SN na skutek nowelizacji prawa przejdzie 3 lipca na emerytury, chociaż konstytucja gwarantuje im 6 lat kadencji.

Gretkowska przywołała słowa Agnieszki Holland, która podczas Kongresu Kobiet mówiła, że wśród europosłów PO nie było “woli politycznej”, żeby skarżyć reformy sądownictwa przed Trybunałem w Brukseli z obawy przed zarzutami wyborców o “zdradę”.

- Czy demokracja w Polsce jest mniej ważna niż tartak? - oburzała się Gretkowska.
- Chodzimy na protesty, dajemy z siebie wszystko, kosztem swojego czasu. A prawnicy, którzy mają powinność obywatelską, nic nie zrobili?  Sprzedali nas za stanowiska i spokój? - pytała.

Jej zdaniem, gdyby jeszcze w lipcu podjęto odpowiednie działania, zmiany w SN dałoby się zatrzymać. Oceniła, że teraz jednak jest już na to za późno.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (106)
Gretkowska: Polska jest rządzona przez dwóch największych mizoginów: Kaczyńskiego i Rydzyka
Zaloguj się
 • nemilek

  Oceniono 39 razy 15

  Za ten komentarz dostanę krytyke w pierwszej kolejności od tych, którym z trudem przychodzi czytanie względnie swoją wizję świata budują na podstawie gadzinówki pisowskiej "Sieci". Od razu podaje, że nie sympatyzuje z feministkami ani też nie znam Gretkowskiej, ale wprawiła mnie ona w wielkie zdumienie, gdy wertowałem tygodniki sprzed kilku lat. To co przewidywała względnie przepowiadała co ma się wydarzyć w Polsce i w polskiej polityce wszystko się sprawdziło ! Tak, Gretkowska jest prorokiem naszych czasów ! , każdy może to sprawdzić.

 • justas32

  Oceniono 32 razy 12

  Kaczyński z Rydzykiem nikogo nie zdradzili. Oni odwołują się do tych którzy dają im pieniądze i władzę - najbardziej prymitywnych i zacofanych ludzi, którzy feministek, liberałów i ekonomistów nienawidzą jak diabeł święconej wody ...

 • vomitorium1

  Oceniono 26 razy 12

  "Jej zdaniem, taka postawa bierze się z braku szacunku do kobiet oraz niezrozumienia ich."
  zgadza się
  (dla kaczyńskiego i rydzyka
  kobieta jest "ciałem obcym")

 • 11lech

  Oceniono 14 razy 8

  Polska nie jest kobietą. Jest zapijaczonym, nieudolnym facetem w depresji", Polska jest we władaniu kościelno-patriarchalnych dziadów i jest rządzona przez dwóch największych mizoginów - Kaczyńskiego i Rydzyka - święta prawda pani Manuelo

 • tadjan

  Oceniono 20 razy 8

  to jest związek dwóch bałwanów, jeden potrzebuje kasy ukradzionej obywatelom, drugi potrzebuje agitki wyborczej...... żaden nie jest w związku z kobietą, więc nie widzi potrzeby by kobiety chronić. Przykładem stosunku do kobiet była Pani Maria Kaczyńska, którą jeden obrażał, a drugi całował go w pierścień na jej obrażanie, zamiast pysk obić.....

 • hrkukus

  Oceniono 18 razy 8

  Nie podzielam wiary Gretkowskiej w nowy wspaniały świat zbudowany na feminizmie ale trafniejszej diagnozy nie słyszałem od dawna. Moja jest w zasadzie taka sama, tyle że ta nienawiść jest jedynie objawem choroby, nie źródłem bynajmniej. Poraża natomiast nośność tych ewidentnych braków emocjonalnych w społeczeństwie. Cóż, nasz kraj rządzony jest przez infantylne emocje kilku starych dziadów i poważne braki intelektualne ich akolitów przy biernej postawie dużej części społeczeństwa. I nie potrafimy stawić czoła zagrożeniom, nie potrafimy ich nawet zdefiniować. A biorąc pod uwagę historię i geografię nie stać nas na taką głupotę.

 • prawdziwek89

  Oceniono 20 razy 8

  Prymitywy koścólkowo-pisowskie popierane przez ciemnogórd rządzą tym krajem. Ludzie zdolni i inteligentni już dawno wyjechali. To się nazywa drenaż mózgów. Dlatego zawsze będziemy tylko zacofanym zaściankiem Europy.

 • tadjan

  Oceniono 23 razy 7

  trolle zajmijcie się lepiej swoją celebrytką, bratanicą szczura smoleńskiego...... i jej rozmnażaniem się pozamałżeńskim, skoro już jesteście tacy święci......

 • poison884

  Oceniono 10 razy 6

  Ale to Polacy tego chcą, to Polacy tak wybrali, większość Polaków gardzi innymi kobietami, niepełnosprawnymi, imigrantami.
  Przecież gdyby tak nie było nie głosowali by tak jak głosują.
  Polak za kasę 500+ sprzeda własną matkę..

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX