Protest pielęgniarek w Lublinie nie będzie ostatni? "Może nas czekać jesień związkowa"

To jest kolejny stopień agonii. Wiele rządów sobie z tym nie poradziło, ale tak źle jeszcze nie było - w ten sposób Dorota Gardias, szefowa Forum Związków Zawodowych, skomentowała sytuację w służbie zdrowia.

- Rząd nie zna się na ochronie zdrowia, na funkcjonowaniu systemu ochrony zdrowia. Jarosław Kaczyński, dobry strateg partyjny, Mateusz Morawiecki, dobry bankowiec, nie mają szczęścia do ministrów i do systemu, który powinni naprawić - mówiła Dorota Gardias, która była gościem Jacka Żakowskiego w Poranku Radia TOK FM.

"Wszystko się wali"

- Rozumiem, że patrzą na słupki. Ale dość tego, bo wszystko się wali! - dodała. I podsumowała: Wiele rządów sobie nie poradziło, ale tak źle jeszcze nie było.

- Nie ma transparentności w systemie ochrony zdrowia. Jedna grupa zarabia dużo, niektórzy zarabiają przez miesiąc tyle, co inni przez jeden dyżur - tłumaczyła Gardias, odnosząc się do sytuacji w Lublinie, gdzie protestujące pielęgniarki w poniedziałek odeszły od łóżek pacjentów. 

- Oprócz pielęgniarek i położnych są inne zawody: ratownicy, technicy, elektroradiolodzy, rehabilitanci, laboratoria. Wszyscy ci pracownicy oczekują na podwyżki - deklarowała szefowa Forum Związków Zawodowych.

Gardias przyznała, że sprawa protestów jest żywa i możliwa jest "jesień związkowa". - Czy to zmierza w kierunku protestów? Na pewno tak - dodała. 

Same pielęgniarki z Lublina przyznają, że desperacja wynika z ogromu pracy, która nie jest godziwie wynagradzana. - Po 37 latach pracy na rękę dostaję średnio 3200 zł, łącznie ze wszystkimi dodatkami - wyliczała specjalistka z oddziału patologii ciąży. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Nie tylko pielęgniarki

Sytuacja w służbie zdrowia robi się coraz bardziej napięta. Gorąco jest również wśród rezydentów, którzy - jak twierdzą - wciąż czekają na zapowiadane podwyżki. Alarmują również, że przyjęta w ubiegłym tygodniu ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej nie uwzględnia tego, na co umówili się z Ministerstwem Zdrowia. 

Chodzi o słynną ustawę 6 proc., która zakładała m.in., że o taki odsetek wzrosną nakłady na służbę zdrowia. Problemem jest to, że część pieniędzy zostało przesuniętych niezgodnie z ustaleniami. Inna kwestia to odpracowanie tzw. bonu patriotycznego. Lekarze, którzy po specjalizacji zostaną w Polsce, dostać mają dodatkowe kilkaset złotych do pensji. Ustawa ogranicza krąg placówek, w których taki bon można odpracować. 

Czego jeszcze dowiesz się z tej rozmowy? Posłuchaj!

 • Jak władza rozmawia ze związkowcami? I dlaczego minister Szumowski został "ankieterem"?
 • Czy służba zdrowia mówi jednym głosem w rozmowach z rządem?
 • Co związkowcy szykują na jesień?
Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
Strajk rezydentów? Dorota Gardias o sytuacji w służbie zdrowia
Zaloguj się
 • xavery

  Oceniono 6 razy 4

  A czy posłanka Krynicka nie mogłaby wytłumaczyć pielęgniarkom, że rząd między innymi dla nich buduje patriotyczne ławeczki i strzelnice i mogą przecież z nich korzystać a nie protestować...?

 • sailor2016

  Oceniono 7 razy 3

  Szanowne panie. Obecny nierząd ma wasze problemy głęboko w dudzie i musicie się z tym pogodzić. Kasa poszła na 500+, 300+ i daniny dla Kościoła Katolickiego. Poza tym świnią przy korycie też się należy więc proszę się nie dziwić, że kasy nie ma. Niepełnosprawni zostali spławieni to i was też tak samo potraktują. Jedyna szansa na zmianę będzie za półtora roku urnach pod warunkiem, że piSSlamiści nie sfałszują wyborów na co się zanosi gdyż dobrze zdają sobie sprawę, że wieli z nich po przegranych wyborach wyląduje na ławie oskarżonych. Stąd też skok na sądy.

 • andree111111

  Oceniono 5 razy 3

  Kasy jest pod dostatkiem na fanaberie toruńskiego diabła, na rozwalane bmk-i, na nikomu niepotrzebny WOT, nie ma za to kasy na służbę zdrowia. Kiedyś już Urban stwierdził, że rząd się sam wyżywi a teraz Kłamczyski i jego banda wciela to w życie.

 • sailor2016

  Oceniono 4 razy 2

  Kasa idzie na łapówki wyborcze dla suwerena to na resztę nie starcza.

 • sailor2016

  Oceniono 6 razy 2

  Ciekawe na kogo panie pielęgniarki jako grupa zawodowa głosowały?

 • sailor2016

  Oceniono 6 razy 2

  Litości. Matołeusz dobrym bankierem? Chyba banksterem.

 • getz54

  Oceniono 6 razy 2

  Drogie Panie, smutno mi, ze to właśnie wy, opuszczone, bez zadnego logistycznego wsparcia, musicie walczyc o wasze prawa, ogłaszac ,,jesień związkową,, gdy tymczasem
  mały Duda ze swoimi bojówkami baluje w hotelu ,,Bryza,, w Kołobrzegu i czeka na powrót pana Donalda Tuska zeby się uaktywnic, palic opony przed jego domem, hałasowac, organizowac wiece sprzeciwu przeciwko jego powrotowi do Polski. Bo to jest rola właśnie państwowych związków zawodowych pod rządami PiS-u. Do jesienie macie Panie czas zeby się policzyc, zorganizowac, połączyc protest z lekarzami rezydentami. Zeby nie spacyfikowali Was jak te biedne niepełnosprawne osoby z rodzinami w Sejmie. Moze jesienią dołączą do waszego protestu ze swoimi ządaniami nauczyciele, budzetówka..... W większości siła. Wspólnie wybijecie im z głowy mega lotnisko, mega prom, mega samochody, mega pendolino za chińskie pieniądze a zmusicie do przestrzegania waszych praw podstawowych, prawa do godnego zycia przede wszystkim. Nalezy Wam się to jak im kiludziesięcznotysięczne premie i nagrody. Juz do protestów szykują się na Śląsku wdowy po górnikach bo rząd zabrał im jako wdowom ekwiwalent złotowy za deputaty węglowe. Jeszcze jedna tragedia w kopalni i wyjdą na ulicę górnicy po 15-tki, 16-stki, nagrody barbórkowe, premie, oni wywalczą bo są silni. Dlatego nie dajcie się, nie odpuszczajcie.

 • mam_kupe_w_majtkach

  Oceniono 1 raz 1

  Prezes Kaczyński na swoich doświadczeniach ze służbą zdrowia wie, że nie jest tak źle, że wystarczy być trochę zaradnym! :D :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX