"Sędziów się gwałci, by potem byli posłuszni". Prof. Płatek o czarnej liście posłanki Pawłowicz

- Jak się raz da ciała, to potem łatwiej tego ciała wymagać. Prezydent jest tego przykładem. Nie wolno udawać, że rządzący nie łamią konstytucji - powiedziała w TOK FM prof. Monika Płatek.

Czarna lista poseł Pawłowicz

Krajowa Rada Sądownictwa przepytuje kandydatów na sędziów i asesorów z poglądów politycznych. Jej członkini, poseł Krystyna Pawłowicz (PiS), zadaje m.in. pytanie o to czy prezes Małgorzata Gersdorf jest nadal I prezesem Sądu Najwyższego.

Jak dotąd dwie osoby odpowiedziały, że są to ich prywatne poglądy i uchylają się od odpowiedzi. Jedna osoba powiedziała natomiast, że sędzia Gersdorf nie jest już I prezes SN, ponieważ nie złożyła oświadczenia woli o chęci dalszego orzekania po ukończeniu 65. roku życia. 

Według prof. Moniki Płatek, karnistki z Uniwersytetu Warszawskiego, nie są to prywatne poglądy i wszystkie trzy odpowiedzi były niewłaściwe. - Problem jaki mamy w tej chwili, jest taki, że nie mamy do czynienia z KRS, tylko z grupą osób, które weszły do organu mającego zupełnie inne zadania niż te, które obecnie wykonuje - powiedziała.

Z kolei Zuzanna Dąbrowska z "Rzeczpospolitej" zaznaczyła, że jeżeli strona sędziowska jest przekonana o swojej racji, to odpowiedź na pytanie stawiane przez poseł Krystynę Pawłowicz nie powinno sprawiać problemu.

- Wiem, że są sprawy kariery, ale za odpowiedź nie można nikogo usunąć z zawodu sędziego. Zapomnieliśmy jako społeczeństwo, w jaki sposób bronić swoich racji. Nabałaganiliśmy przez te lata, nie przypominaliśmy co to jest demokracja i dla kogo ona jest - oceniła dziennikarka.

Odmiennego zdania była natomiast Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin - przypomniała, że za udzielenie "nieprawidłowej" odpowiedzi kandydaci mogli zapomnieć o stanowisku. Dwie osoby, które odmówiły udzielenia jasnej odpowiedzi nie przeszły dalej. - To jest już moment, kiedy władza polityczna na naszych oczach, bez żenady i bez wstydu, wpływa na sędziów - stwierdziła publicystka "Wprost".

Prof. Monika Płatek: Sędziów się gwałci, by potem byli posłuszni

Zuzanna Dąbrowska uznała, że sędziowie powinni odpowiadać na takie pytania zgodnie z prawdą. 

- Jeżeli wszyscy odpowiadają tak samo, to wszyscy wygrywają. Gdyby wszyscy odpowiedzieli zgodnie z prawdą [czyli zgodnie z konstytucją - red.], to mamy sytuację, że Zbigniew Ziobro musi wyznaczyć prokuratorów do SN i znów sytuacja jest jasna w następnym okresie - powiedziała prof. Monika Płatek.

- Kobietę, którą porywa się do świadczenia usług seksualnych, gwałci się na początku po to, aby później już bez problemu wykonywała, to czego się od niej wymaga. To, co się w tej chwili robi na tych sędziach jest bardzo podobnym procederem: gwałci się ich, by potem byli posłuszni - tłumaczyła karnistka. - Jak się raz da ciała, to dużo łatwiej tego ciała potem wymagać. Prezydent jest tutaj doskonałym przykładem. Gdyby prezydent zachował się jak należy i nie ułaskawiał ludzi, których ułaskawić nie mógł, to bardzo prawdopodobne jest, że miałby argument, by w kolejnych razach, kiedy łamał Konstytucję RP, powstrzymał się od tego - wyjaśniła prof. Płatek.

Czytaj też: Jerzy Stępień skomentował przepytywanie sędziów przez Krystynę Pawłowicz. "Tak było w PRL-u"

Według karnistki nie wolno udawać, że Konstytucja RP nie obowiązuje. - Nie wolno też udawać, że rządzący jej nie łamią, bo ją łamią. Groźba jest taka, że jeżeli raz pozwolimy się złamać, to będzie nam się dużo trudniej wyprostować. Może to jest ten punkt, na który trzeba zwrócić uwagę i pamiętać o tym, że skoro dzisiaj wyciągamy ludziom,co robili przed laty, to ci którzy teraz to robią muszą liczyć się z tym, że PiS minie i wtedy też będziemy wyciągać - podsumowała prof. Płatek. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (53)
Poranek TOK FM prowadzi Dorota Warakomska. Komentatorki: Zuzanna Dąbrowska, prof. Monika Płatek, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Zaloguj się
 • endrju1521

  Oceniono 21 razy 11

  To nie jest KRS ! ! ! ! !

  To reaktywacja "Miodowej" ! ! ! ! !

 • endrju1521

  Oceniono 23 razy 9

  Polska przestała być państwem demokratycznym ! ! ! !

  Polska staje się państwem totalitarnym ! ! ! ! ! !

 • oloros11

  Oceniono 14 razy 8

  powinno sie ludziom powiedziec dlaczego chca - pis i cala banda sadow
  bez sadow nie moga -
  1, przejac mediow
  2, znacjonalizowac majatek
  3, zlikwidowac wlasnosc prywatna
  i rozdac suwerenowi - czyli kosciolowi i swojakom
  oczywiscie nie wsadza do wiezenia opozycji - potrzebne im sa do tego sady = pozniej bedzie dalszy ciag tzw sprawiedliwosci i wolu suwerena
  a motloch juz sie cieszyu !!!

 • pizzon

  Oceniono 11 razy 7

  Az dziwne, że wpadli na to dopiero w 2015. Wystarczy skorumpować kilka milionów i można robić co się chce. Zmienią przed wyborami 500 plus na 1000 plus i zdobędą większość konstytucyjną. Jeśli zechcą, wprowadzą do senatu konia i uczynią senatorem.

 • oloros11

  Oceniono 7 razy 5

  Pani Profesor - idzie NOWE - bedzie ODNOWA
  6 milionowy nieudaczny suweren , oczywiscie pokrzywdzony przez zlodziji spiskujacy z Zydami i Niemcami teraz chce sprawiedliwosci - jak to mozna osiagnac? - no tylko zabierajac innym ! - tzw "zlodziejom i Zydom "- ktorzy ich okradali od 1989 roku
  to ze ten "suweren" nic nie uzyska- niewazne - przynajmniej zgubi"zlodzieji" - to w Polsce zawsze dzialalo znakomicie - i Kaczynski to wie - i wykorzystuje
  i niech jeszcze mu ukradna tego mercedesa a zona zachoruje na raka, corka niech sie pusci ze strozem " - to chrzescijanska piesn z przepelnionego miloscia serca "polskiego"

 • zloty_cielec69

  Oceniono 7 razy 5

  precz z pic!

 • apep54

  Oceniono 7 razy 5

  Efektownie ,przy obojętności narodu (-,bo urlopy, wakacje i "gryl"....) rodzi się ...wie co. A na gazecie główna wiadomość - nowy trener "naszych" chłopców

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 11 razy 3

  Proponuję posłuchać przesłuchania w Parlamencie USA niedawno wybranego sędziego Gorsucha. Lewaczka Płatek zdziwiłaby się jakie pytania są zadawane sędziom również o poglądy. Demokraci wypytywali go o postawę wobec aborcji a Republikanie prześwietlali jego znajomości od czasów collegu. Brakowało jedynie pytań o ulubiony kolor skarpetek.
  Tylko, że w USA mamy prawdziwą Republikę i władza ustawodawcza ma za zadanie uzyskać wszystkie odpowiedzi interesujące opinię publiczną.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX