Jak PiS może zachować mit smoleński? "Najbezpieczniejszym krokiem byłaby utrata władzy"

- Wtedy znowu można by mówić, że "wiadome siły nie pozwalają na podjęcie oczywistych działań, takich jak odzyskanie wraku", czy "ukrywają przytłaczające dowody" - oceniał Filip Konopczyński w Poranku Radia TOK FM.

- Chodzi o metaforykę mówienia - zaznaczył publicysta. - Kiedy jest się przedstawicielem urzędu publicznego, to nie można posługiwać się tym samym językiem jak organizacja opozycyjna. Te same hasła, które wtedy świadczyły o wielkiej determinacji, teraz świadczą o nieudolności - wyjaśniał.

- Nie macie wrażenia, że troszkę ze Smoleńskiem zrobiła się kłopotliwa sytuacja dla PiS? - pytał komentatorów Jan Wróbel w Poranku Radia TOK FM. - Właściwie jesteśmy dzisiaj w tej samej sytuacji, w której byliśmy rok temu - stwierdził.

- Taktycznie dobrym ruchem byłoby, aby zachować mit - w sensie czegoś, co organizuje wyobraźnię zbiorową i angażuje emocjonalnie istotną część społeczeństwa, a dużą część wyborców PiS, nie przesądzam o prawdziwości - najbezpieczniejszym krokiem byłaby utrata władzy - oceniał Filip Konopczyński z oko.press.

- Wtedy znowu można by mówić, że "wiadome siły nie pozwalają na podjęcie oczywistych działań, takich jak odzyskanie wraku", czy "ukrywają przytłaczające dowody" - dodał.

"Te same hasła, które wtedy świadczyły o wielkiej determinacji..."

W poniedziałek pod Pałacem Prezydenckim odbyła się 78. miesięcznica smoleńska. - Dziś wiemy coraz więcej, co miesiąc wiedzy na temat tragedii smoleńskiej jest więcej - mówił tam Jarosław Kaczyński. - Ale ostateczne ujawnienie prawdy jeszcze przed nami. Musimy o to walczyć. Tym bardziej, że ci, którzy tę prawdę ukrywali, są znów aktywni i nie ukrywają też swoich celów - dodał prezes PiS.

"A co jeżeli udowodnią, że doszło do zamachu?"

- A mówił, że trzeba odzyskać wrak i że rząd powinien się tym zająć? - ironizowała Agnieszka Wiśniewska z Krytyki Politycznej. - Przesłuchano ekspertów z komisji Laska, skonfiskowano prywatne telefony i laptopy w celu dowiedzenia, że były manipulacje - nic nie wiemy - mówił Konopczyński.

- Nic nie mamy - potwierdził Zbigniew Parafianowicz z "Dziennika Gazety Prawnej". - Pytanie, na jak długo tego paliwa wystarczy. By grzać tym tematem i mówić, że za chwilę odkryjemy, że był zamach i wielki spisek - podkreślił dziennikarz.

- A co jeżeli udowodnią, że doszło w Smoleńsku do zamachu, co dalej? Wypowiemy Rosji wojnę w związku z tym? - pytał Parafianowicz. - Najpierw rozliczyć się z wrogim elementem wewnętrznym, a dopiero potem... - stwierdził Konopczyński.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (54)
Jak PiS może zachować mit smoleński? "Najbezpieczniejszym krokiem byłaby utrata władzy"
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 44 razy 40

  Autor proponuje taki fortel JK oddaje wladze i wtedy znow wrocimy do kultywowania mitu smolenskiego, moze zaproponujcie to prezesowi sadze ze nastepnego dnia rozpisze nowe wybory.

 • Black Swan

  Oceniono 42 razy 38

  "Ale ostateczne ujawnienie prawdy jeszcze przed nami. Musimy o to walczyć."

  ale z kim Jarek chce teraz walczyć o ujawnienie tej prawdy? Z Dudą czy z Szydło bo jeśli ktoś coś ukrywa to tylko oni mogą to robić...

 • entymolog

  Oceniono 29 razy 27

  Trzeba przyznać, że Kaczyński ma bardzo regularne miesiączki. To oznaka zdrowia, ale nie psychicznego.

 • trybunaluda

  Oceniono 10 razy 4

  Zapytam lemingów. Kogoś cie wy wybrali?

 • miw.d

  Oceniono 71 razy 3

  Te obłudne minki uczestników szopki miesięcznej, te uśmieszki pod nosem wiecznych żałobników:)) Toż to na pierwszy rzut oka widać,
  że oni sami nie wierzą w to, co mówią:))) No ale żeby tak cały Polski Kraj za sobą
  pociągnąć, wciągnąć w obsesję ...:))))) Geniusz! Geniusz Kaczyński, sie zabiło brata, cały kraj musi za to odpowiedzieć.

 • 68jacekw

  Oceniono 46 razy 2

  Znakomita,błyskotliwa analiza.PiS specjalnie straci władzę,żeby zachować grupę swoich wyborców.Bo oni są potrzebni,żeby znowu zdobyć władzę.Analiza godna R.Petru.

 • swordman69

  Oceniono 1 raz 1

  Kaczyński jak Kordian

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 25 razy 1

  Kiedy się obudzi część Narodu z tego smoleńskiego letargu? Choroby fobii i różnych lęków w szukaniu wrogów,leczy się w klinikach psychiatrycznych.

 • jtby

  Oceniono 27 razy 1

  Wrak w Rosji, to fundament rządów tow. małego. Taki rząd wraków kompetencyjnych i moralnych. Jemu na niczym innym tak nie zależy jak na tym, żeby Rosja trzymała wrak jak najdłużej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX