"Po raz pierwszy PiS mówi jasno: Chcemy mieć swojego prezesa TK, żeby władza sądownicza podlegała Kaczyńskiemu"

- Chodzi o to, żeby mieć prezesa Trybunału Konstytucyjnego, żeby mieć większość w TK, żeby TK był całkowicie zależny od prezesa Jarosława Kaczyńskiego - mówił w Poranku Radia TOK FM Marcin Kierwiński.

PiS złożył nowy projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. To kolejna odsłona trwającej od roku "wojny" o TK. W myśl nowelizacji do czasu wyboru nowego prezesa, Trybunałem pokieruje sędzia "posiadający najdłuższy, liczony łącznie, staż pracy". Zdaniem PAP będzie to wybrana głosami PiS Julia Przyłębska.

- Czy to jest przesądzone, że jeżeli PiS przyjmie ustawę, której projekt poznaliśmy, to Julia Przyłębska będzie następczynią prezesa Rzeplińskiego? - pytał Piotr Kraśko w Poranku Radia TOK FM.

"Władza sądownicza podległa politycznej"

- Tak się wydaje - powiedział Marcin Kierwiński. - Paradoksalnie to pierwsza ustawa, w której PiS jasno mówi, o co chodzi. Chodzi o to, żeby mieć prezesa TK, żeby mieć większość w TK, żeby TK był całkowicie zależny od prezesa Jarosława Kaczyńskiego - dodał poseł PO.

- Do tej pory słyszeliśmy o ustawach naprawczych, były już trzy - ciągnął Kierwiński. - Teraz sprawa jest postawiona bardzo jasno: chcemy mieć swojego prezesa TK, chcemy, aby sąd konstytucyjny, władza sądownicza podległa była władzy wykonawczej, a właściwie władzy politycznej, bo Kaczyńskiego - podkreślił polityk.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (50)
"Po raz pierwszy PiS mówi jasno: Chcemy mieć swojego prezesa TK, żeby władza sądownicza podlegała Kaczyńskiemu"
Zaloguj się
 • 123nowak

  Oceniono 24 razy 14

  Filozofia Kalego w czystej postaci.

  PO mieć TK to dobre i sprawiedliwe, PiS mieć TK to skandal i naruszenie praw człowieka!

  TK z samej swojej zasady jest polityczny bo jego sędziowie są mianowani przez posłów mających przecież ściśle określone afiliacje polityczne. A więc twierdzenie, że jest/był/będzie apolityczny jest śmieszne. Skoro TK może mieć PO to i PiS może go mieć. No chyba, że jest się wyznawcą filozofii Kalego. Kali ukraść to dobrze, ukraść Kalemu to źle!

 • kawabis

  Oceniono 39 razy 9

  Co wy piszecie przecież sędziowie w Polsce są niezależni, suwerenni i nieskazitelni. Chyba że mają inne poglądy od PO i Nowoczesnej. O wtedy to już są polityczni. Rzeplińskiego PO pięciokrotnie wciskała kolanem na różne fuchy, RPO (pogoniło go SLD). W 1998 był kandydatem na funkcję generalnego inspektora ochrony danych osobowych, nie został wybrany, później 3 razy na sędziego TK zawsze przez PO. W końcu się udało. Prezesem TK mianował go Pan Prezydent Komorowski w grudniu 2010 r. Ale przecież jest znany z apolityczności.

 • moher.pospolity

  Oceniono 23 razy 9

  Kierwiński pan, i będzie miał, wasz Budka pieje z radości, że PiS wycofuje się i mu przytakuje, a w rzeczywistości nowy projekt ustawy PiS to plan "B", którego Rzepliński nie zdąży obejść.

 • beded

  Oceniono 21 razy 7

  Po uporaniu się z TK zaczną się prace nad nową ordynacją wyborczą do sejmu i senatu. Wzorem Orbana, małymi kroczkami, czasu wystarczy. Wszystko wskazuje że były to ostatnie demokratyczne wybory.

 • Kazik Dool

  Oceniono 57 razy 7

  Pierwsza Partia w Polsce nie mówi kitu narodowi,tak jak poprzednie po cichu knuły sobie pozycję i stołki.Wiemy teraz czego można spodziewać się po PIS.a CZEGO MOŻEMY SPODZIEWAĆ PO NOWOCZESNEJ,PO,i KOD bo oni coś knują tylko co?.

 • stef0909

  Oceniono 7 razy 1

  Jarek się prędko wykończy z nadmiaru emocji - żyłka z żółcią pęknie to pewne!!!
  przecież tak nienawidzić wszystkiego to choroba która prowadzi do przekrętu.....

 • plastus82

  Oceniono 27 razy 1

  Noto mamy PRL 2 ... i co jak ustwą "wyborów nie będzie" bo "suweren " ich wybral? Śmiech na sali... cholerne PISuary, banda faszystów.

 • Kazik Dool

  Oceniono 43 razy 1

  PIS będzie rządził 40 lat.Bo są doświadczeni i to mocno w boju politycznym reszta to lalusie mięczaki zależni od kolesi z Brukselki i Sorosa.Opozycja niech uczy się jak być politykiem od Leszka Milera a nie od Lecha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX