Bodnar: Próba regulowania przez państwo sektora NGO jest bezsensowna. Organizacje pozarządowe są z nazwy poza rządem

Adam Bodnar obawia się oddania kontroli nad organizacjami pozarządowymi "jednemu organowi, który jest podporządkowany politycznie". - To rodzi niebezpieczeństwo, że dystrybucja środków publicznych być może będzie uwarunkowana politycznie - mówił RPO w Poranku Radia TOK FM.

- Społeczeństwo obywatelskie ma to do siebie, że nie potrzebuje żadnego narodowego centrum, wsparcia państwowego - stwierdził Adam Bodnar w Poranku Radia TOK FM. - Państwo, poprzez uchwalanie ustaw, powinno tworzyć przestrzeń do tego, aby rozwijały się niezależne organizacje pozarządowe - dodał rzecznik praw obywatelskich.

- Ta sytuacja musi zostać uporządkowana, dlatego, że w tej chwili naprawdę bardzo dużo pieniędzy jest przeznaczanych na funkcjonowanie różnego rodzaju organizacji społecznych czy NGO-sów - powiedziała Beata Szydło w wywiadzie dla "Tygodnika Solidarność". I zapowiedziała centralne sterowanie organizacjami pozarządowymi. Tym, jak pisze "Gazeta Wyborcza" będzie zajmowało się Narodowe Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ono ma NGOsom wyznaczać cele i udzielać środków na ich realizację.

"Same z nazwy są poza rządem"

- Próba regulowania ze strony państwa, porządkowania tego sektora jest bezsensowna i niepotrzebna - oceniał Bodnar. - Organizacje pozarządowe same z nazwy są poza rządem, w związku z tym nie potrzebują rządu do tego, by określał, w jaki sposób mają działać - zaznaczył.

- Ktoś mógłby powiedzieć, że jak są poza rządem, jeżeli często trafiają do takich organizacji pieniądze rządowe, publiczne - zauważył Piotr Kraśko. - Część organizacji pozarządowych wykonuje zadania, które wymagają częstokroć współpracy z państwem - powiedział RPO.

"Każda organizacja musi się bardzo dokładnie rozliczyć"

- To jest związane z realizacją kluczowej zasady dla funkcjonowania sektora pozarządowego, jaką jest zasada pomocniczości - wyjaśnił. Jak mówił, polega to na tym, że państwo zleca niektóre funkcje, których samo nie jest w stanie wykonać, organizacjom pozarządowym.

- Ale wtedy państwo mówi "sprawdzam - przekazaliśmy wam środki, ale chcemy sprawdzić, jak te pieniądze wydajecie" - mówił Kraśko. - Po to są konkursy grantowe. Aby ci, którzy udzielają grantów, sprawdzali, jak jest wykonywana konkretna umowa - odpowiedział Bodnar. - Każda organizacja musi się bardzo dokładnie rozliczyć, jest poddana kontroli - podkreślił.

"Czy nie wystarczą obecne przepisy?"

- Czy do tego potrzebne jest budowanie jednej wielkiej państwowej struktury, która to będzie nadzorowała, czy nie wystarczą obecne przepisy? - pytał RPO. - Kontrole tam trwają? - dopytywał Kraśko. - Każdy podmiot, który udziela finansowania publicznego, jest zobowiązany do tego, aby kontrolować, w jaki sposób te środki są wydatkowane - odpowiedział Bodnar.

W ocenie rzecznika problem polega na tym, że odda się "kontrolę nad wszystkim jednemu organowi, który jest podporządkowany politycznie". - Mieści się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów czy jest bezpośrednio jej podporządkowany. To niestety rodzi niebezpieczeństwo, że dystrybucja środków publicznych być może będzie uwarunkowana politycznie - stwierdził Bodnar.

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (128)
Bodnar: Próba regulowania przez państwo sektora NGO jest bezsensowna. Organizacje pozarządowe są z nazwy poza rządem
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 27 razy 21

  Poki te organizacje nie zajmuja sie dojeniem budzetu panstwowego nie lamia prawa skarbowego i nie piora brudnych pieniedzy, to ja nie mam nic przeciwko. W koncu panstwo zatrudnai pol miliona urzednikow i to kadry wystarczajace do realizacji zadan stojacych przed administracja panstwowa.

 • m78k

  Oceniono 48 razy 18

  Jak organizacja pozarządowa żyje z pieniędzy rządowych, to jest rządowa. Przecież to proste jak konstrukcja cepa! Jak bierze pieniądze, to musi się rozliczać, pisać sprawozdania, a jak zrobi coś, co się nie spodoba urzędnikowi, to urzędnik zakręci kranik z pieniędzmi. Czyli jak chce brać pieniądze od rządu, to musi być rządowa z definicji.

 • m78k

  Oceniono 50 razy 18

  Jak organizacja pozarządowa żyje z pieniędzy rządowych, to jest rządowa. Przecież to proste jak konstrukcja cepa!

 • Eric Cartman

  Oceniono 22 razy 16

  Warto rozwazyc rozwiazanie z Rosji i proponowane w Izraelu - aby finansowane z zagranicy organizacje "pozarzadowe" - czyli najczesciej macki Sorosa - musialy deklarowac bycie "obcym agentem".

 • zlosliwyskrzat

  Oceniono 31 razy 15

  Ponieważ organizacje pozarządowe są poza rządem i bardzo chcą być poza rządem to niech nie korzystają z rządowych pieniędzy.

 • aaron.goldstein

  Oceniono 57 razy 15

  Pan Bodnar albo żartuje, albo mija się z prawdą. Jak mogą być poza rządem organizacje, które otrzymują pieniadze z budżetu. W latach 2011-2015 mieliśmy aż nadto przykładów organizacji pozarzadowych, które jednoznacznie wspierały działania reżimu PO/PSL. Były instrumentem legitymizowania działań rzadu jako rzekomo pro-społecznych.

 • 66kropek

  Oceniono 32 razy 14

  "Organizacje pozarządowe są z nazwy poza rządem "! Świetne, świetne! Z nazwy tak i tylko z nazwy. W lwiej części finansowane są z środków państwowych tzn: rządowych i samorządowych wiec przestań bredzić człowieku!

 • karrampa

  Oceniono 56 razy 14

  Bodnar ma spore poczucie humoru. Ta "zasada pomocniczości" w Polsce oznacza chyba głównie "pomoc swoim", czyli rozdawnictwo publicznej kasy zaprzyjażnionym ziomkom.

 • xl12

  Oceniono 27 razy 13

  Zaprzestać dystrybucji środków publicznych do tych organizacji. WOŚP zbiera pieniądze od prywatnych darczyńców i wszystko przekazuje na zakup sprzętu ,a nie 60% na wynagrodzenia ,jak niedawno udzielająca tu wywiadu prezes fundacji .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX