Dlaczego Razem nie idzie na marsz KOD 13 grudnia? Zandberg: Żeby komunikat był czytelny, nie warto ukrywać go za historycznym sztafażem

Zdaniem Adriana Zandberga w sprzeciwie wobec ustawy o zgromadzeniach powinno chodzić o zagrożenie praw obywatelskich, a nie o "spór PiS-anty-PiS". - To PiS zależy na tym, żeby taką właśnie opowieść sprzedać - zaznaczył.

- Myśmy o podstawowych prawach mówili wczoraj, kiedy pod Sejmem 100 osób m.in. z Razem, z Zielonych, z organizacji społecznych stało, żeby zaprotestować przeciw tej złej ustawie, która realnie ogranicza w Polsce wolność zgromadzeń - mówił Adrian Zandberg w Poranku Radia TOK FM.

Dwoma głównymi założeniami projektu ustawy o zgromadzeniach są: wprowadzenie tzw. zgromadzeń organizowanych cyklicznie oraz pierwszeństwo zgromadzeń organizowanych przez władze państwa i Kościół. Co więcej każdy "organ władzy publicznej" będzie mógł zablokować dowolne zgromadzenia. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

- Zawsze w takich sytuacjach Razem jest, często jako pierwsze upomina się i bije na alarm, gdy nasze wolności, prawa obywatelskie są zagrożone - stwierdził polityk. - Właśnie po to, żeby ten komunikat był czytelny, skuteczny, wychowawczy, to warto nie ukrywać go za historycznym sztafażem - dodał, wyjaśniając, dlaczego Razem nie będzie uczestniczyć w marszu KOD organizowanym 13 grudnia.

- Data panu przeszkadza? Gdyby to było 12, 11 albo 14, to by pan poszedł? - pytał Jacek Żakowski. - W ciągu kolejnych dni będą w Warszawie kolejne protesty związane z ustawą o zgromadzeniach - odparł Zandberg. - I Razem na nich oczywiście będzie, ponieważ to jest rzecz bardzo groźna - podkreślił.

"Jeżeli uda się to wmówić, to wygrali"

- Mówmy o konkretnych sprawach, punktujmy PiS tam, gdzie realnie zagraża naszym prawom obywatelskim, społecznym - ciągnął jeden z liderów Razem. - Róbmy to w sposób, który daje nam szansę przekonać ludzi, którzy bądź znajdują się po drugiej stronie tej barykady, bądź nie wiedzą sami, co o tym myśleć, że mówimy o zagrożeniu dla ich konkretnych praw, że to są złe projekty ustaw, a nie, że mamy do czynienia tylko ze sporem PiS–anty-PiS - zaznaczał.

- To PiS zależy na tym, żeby taką właśnie opowieść sprzedać - mówił Zandberg. - "Wiadomościom" TVP zależy na tym, żeby powiedzieć "patrzcie, macie do wyboru dwa cyniczne, zdemoralizowane bloki, którym zależy tylko na walce o władzę" - stwierdził. - Jeżeli uda się to wmówić, to wygrali. Żeby nie wygrali, trzeba mówić o konkretach, o sprawach, które dotykają doświadczenia zwykłych ludzi. Pokazywać, że te rozwiązania to złe rozwiązania - dodał polityk.

 

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Komentarze (300)
Dlaczego Razem nie idzie na marsz KOD 13 grudnia? Zandberg: Żeby komunikat był czytelny, nie warto ukrywać go za historycznym sztafażem
Zaloguj się
 • gaja8822

  Oceniono 40 razy 24

  Wie pan, panie Zandberg dlaczego Solidarność okazała się siłą?
  Dlatego, że wielu było razem.
  Teraz Razem chce osobno.
  A 13 grudnia jest datą jak najbardziej słuszną dla protestowania przeciw ekscesom obecnej władzy. Tylko ślepy nie widzi, że Pis zagarnia coraz to nowe obszary władzy, prawa do której objęcia nie uzyskali w wyborach.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 41 razy 21

  panie Zandberg, takie wywody to są dobre jako temat wykładu na uniwersytecie, na politologii...
  od czasu do czasu władzy należy dać po mordzie, tak dla otrzeźwienia a tego nie robi się pisząc elaboraty i wyrażając głębokie zaniepokojenie siedząc na kanapie
  coraz bardziej zastanawia mnie do czego właściwie ma służyć partia polityczna Razem, bo jakoś nie widać żeby dążyła do przejęcia władzy, jak na partie przystało

 • masofrev

  Oceniono 42 razy 18

  Razem będzie, ale nie tam, gdzie wszyscy - czyli Osobno... Co za ironia...

 • kemor234

  Oceniono 27 razy 15

  Razem w osobie Pana Zandberga doskonale "czyta" pisowską obłudę.
  PIS zwykle robi to (oczywiście na wiele większą skalę) co zarzuca ... innym.
  Ciemny lud to kupuje. Ot co.

 • kris0104

  Oceniono 30 razy 14

  mam gdzies argumenty Zandberga, liczy sie dla ludzi fakt, ze najczesciej Razem jest osobno, a samo znaczy NIC

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 24 razy 12

  tak spierajcie sie o szczegóły pis wtym czasie rozwala polske

 • z.lo

  Oceniono 24 razy 12

  Na razie głównym osiągnięciem Zandberga jest to, że rządzi PiS. Odebrał głosy koalicji lewicowej, skutkiem czego ok 10% wyborców pozbawionych jest reprezentacji w sejmie, a te 10% miejsc w dużej części trafiło do PiSu. Teraz też będzie dzielił opozycję i odbierze jej te kluczowe kilka procent głosów, a sam nic nie osiągnie.

 • rownowaznik

  Oceniono 20 razy 12

  "Kto nie chce kiedy może, ten nie będzie mógł kiedy będzie chciał"

 • notremak

  Oceniono 33 razy 11

  Żałosna tzw. opozycja, "dzięki" takim q...som Pis będzie rządził jeszcze przez 20 lat!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX