Startował z poparciem PiS. GIODO: Rozsyłał ulotki wyborcze wykorzystując dane swoich pacjentów. Złamał prawo

Według Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, senator Andrzej Stanisławek z Polski Razem złamał prawo, wykorzystując dane osobowe swoich pacjentów do celów politycznych. Do decyzji GIODO dotarł reporter TOK FM Michał Janczura.

Sprawa dotyczy 2014 roku. Prof. A. Stanisławek, z zawodu lekarz onkolog, kandydował wtedy do Europarlamentu. Na adresy domowe swoich pacjentów - z prywatnej przychodni - rozesłał listy z informacjami o programie partii Polska Razem oraz informacje o tym, co będzie robił w Parlamencie Europejskim.

Jedna z ulotek trafiła do Jakuba Osiny, dziś członka zarządu powiatu świdnickiego, który - jak podkreśla - jeden raz był na prywatnej wizycie u profesora. To Osina zawiadomił GIODO. - Ten list trafił tylko do mnie, do żadnego z moich sąsiadów już nie - mówi nasz rozmówca. I dodaje, że list był imiennie zaadresowany, a profesor mógł znać jego adres - wyłącznie po tym, jak był u niego w przychodni. 

Postępowanie trwało blisko dwa lata i choć GIODO stwierdza, że nie ma podstaw do wydania jakiegokolwiek nakazu, to jednak nie ma wątpliwości, że doszło do złamania prawa - konkretnie przepisów o ochronie danych osobowych. GIODO podkreśla, że jedyne, co może w tej sytuacji zrobić radny, to wytoczyć powództwo cywilne przeciwko senatorowi.

Jakub Osina nie zamierza jednak z tej możliwości korzystać. Uważa sprawę za zakończoną - satysfakcjonuje go to, że GIODO przyznał mu rację. - Ta sprawa pokazuje, że jako osoby działające w domenie publicznej powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na prywatność innych ludzi - ludzi, którzy nam ufają, powierzają nam swoje dane osobowe i swoje prywatne sprawy. To, mam nadzieję, nauczka dla wszystkich - mówi TOK FM Jakub Osina. 

Andrzej Stanisławek to znany chirurg i onkolog, profesor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Od 2014 roku jest członkiem partii Polska Razem Jarosława Gowina. W 2015 dostał się do Senatu startując z list PiS.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (117)
Startował z poparciem PiS. GIODO: Rozsyłał ulotki wyborcze wykorzystując dane swoich pacjentów. Złamał prawo
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 45 razy 43

  I pomyśleć że członkowie tej grupy przestępczej przy pomocy urn wyborczych obalili rząd powtarzając do usranej śmierci brednie o zbrodniach "ośmiorniczkowych" i "zegarkowych".
  Przypomnę: zbrodnia Nowaka polegała na tym, że zapomniał wpisać do kwitów własnego zegarka, a Sikorskiego, że nie zamówił flaków z bigosem.

 • bihepi

  Oceniono 45 razy 37

  "..Senator Andrzej Stanisławek złamał prawo, wykorzystując dane osobowe swoich pacjentów do celów politycznych - tak stwierdził Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych...."
  A L E .....
  "...GIODO podkreśla, że jedyne, co może w tej sytuacji zrobić radny, to wytoczyć powództwo cywilne przeciwko senatorowi...."
  ************************************************
  OCZYWIŚCIE, PAN GIODO ŁŻE, JAK PIS.
  ************************************************
  USTAWA z dnia 29 sierpnia 1997 r.o ochronie danych osobowych
  Art.19:
  "W razie stwierdzenia, że działanie lub zaniechanie kierownika jednostki organizacyjnej, jej pracownika lub innej osoby fizycznej będącej administratorem danych wyczerpuje znamiona przestępstwa określonego w ustawie, GIODO kieruje do organu powołanego do ścigania przestępstw zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa...."

  Ale PISdzielski Inspektor Ochrony Danych ochroni tylko dane PISowskie.
  GENERALNIE.
  I NIE POINFORMUJE organów o popełnieniu przestępstwa. Bo nie.

 • ablewski1961nz

  Oceniono 40 razy 36

  Dawniej lekarz był nośnikiem kultury, a teraz jest przeważnie tylko rzemieślnikiem. Efekty są najlepiej widoczne w PISie, Karczewski, Radziwiłł, Chazan, a teraz ten orzeł Stanisławek. Mordy pełne moralizatorskich a po cichu kant.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 36 razy 32

  łamie prawo?

  to musi być z PiS:)

 • pyss_na_pis

  Oceniono 35 razy 31

  Prezydencik łamie konstytucję, premierzyca łamie konstytucję, Kempa łamie konstytucję, Kuchciński i Karczewski łamią konstytucję, pewien "ważny" poseł łamie prawo... i co???
  G....no!

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 25

  on jest z lepszego sortu.... jego prawo i sprawiedliwość nie dotyczy... ups

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 25 razy 21

  sa podstawy I i GIODO bardzoe dobrze to wie, bo zna 'swoje' prawo, by nałozyć KARĘ finansową na tego BUCA

  a w zasadzie to nawet skierować sprawę do sądu

  czy GIODO zechce zając się ujawnieniem DANYCH OSOBOWYCH PRZEZ PISLAMSKĄ TELEWIZJĘ????

 • zraluk7

  Oceniono 22 razy 20

  Kolejny wzór moralności z pisu. Ale co tam - zmieni sie GIODO na jakiegoś Misiewicza i będzie git.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX