Rosną nastroje antysemickie i islamofobia. Wszystko przez mowę nienawiści...

Za wzrost niechęci do mniejszości odpowiada czerpanie o nich wiedzy z internetu i brak bezpośredniego kontaktu z ich przedstawicielami. - Dlatego Polacy tak łatwo kupują różne lękotwórcze komunikaty, teorie na temat zagrożenia islamskiego - mówił w TOK FM prof. Michał Bilewicz.

Gościem Mikołaja Lizuta był prof. Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW, które opublikowało raport z badania nad postawami Polaków wobec mniejszości narodowych i etnicznych. Wnioski nie są optymistyczne: rośnie niechęć Polaków m.in. do Żydów.

- Bije pan na alarm? - pytał Lizut. - Jeżeli chodzi o postawy: tak. Analizując wyniki wszystkich możliwych sondaży prowadzonych w Polsce na ten temat zawsze widzieliśmy trend spadkowy, jeżeli chodzi o antysemityzm - mówił psycholog społeczny.

- Postawy Polaków wobec Żydów stawały się coraz lepsze z roku na rok. Generalnie postawy Polaków wobec obcych stawały się coraz bardziej pozytywne, Polacy stawali się coraz mniej ksenofobiczni - opisywał wcześniejsze badania.

"Wszystkie pomiary wskazują na wzrost niechęci..."

- Ten proces około 2010-2013 r. się odwrócił - zaznaczył Bilewicz. - Od tamtego czasu wszystkie pomiary wskazują na wzrost niechęci, również wobec Żydów - dodał. W ciągu ostatnich dwóch lat wzrósł dystans Polaków wobec tej grupy, co pokazały dwa duże sondaże przeprowadzone w 2014 i 2016 r.

- Niechęć do zaakceptowania Żyda jako swojego sąsiada, potencjalnego członka rodziny - jeszcze dwa lata temu na coś takiego nie zgodziłoby się 45 proc. Polaków, a dzisiaj już 56 proc. - mówił. - O połowę wzrosła liczba Polaków, którzy nie chcieliby mieć Żyda współpracownika - dodał psycholog.

Nie tylko Żydzi

- Bardzo wyraźnie widzimy niezwykle silny wzrost islamofobii - mówił Bilewicz. - Wzrost niechęci wobec muzułmanów pociągnął za sobą niechęć wobec innych narodów - stwierdził. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Przede wszystkim wizerunek w mediach, internecie. - Jeżeli popatrzymy jak przedstawieni są Żydzi w ostatnich dwóch latach, widzimy, że podkreśla się odpowiedzialność żydowskiego liberalizmu za zagrożenie bezpieczeństwa Europy przez napływ uchodźców. Widać to było w głośnej sprawie spalenia kukły Żyda we Wrocławiu - podkreślał naukowiec.

- Bardzo wyraźna rzecz, która wyszła w naszych badaniach: wzrost antysemityzmu w ciągu ostatnich dwóch lat jest bardzo silnie związany z większą ilością mowy nienawiści w internecie - mówił. A to wiąże się zarówno z większym jej natężeniem, jaj również faktem, że ludzie spędzają w internecie więcej czasu i mają więcej okazji do spotkania się z mową nienawiści.

"Osobisty kontakt jest w stanie najlepiej przeciwdziałać uprzedzeniom"

Skąd w Polsce, gdzie praktycznie nie ma Żydów, antysemityzm? - Wiedzę o Żydach Polacy czerpią nie z bezpośrednich kontaktów, tylko z internetu, telewizji, przekazu medialnego - mówił Bilewicz. - Ten przekaz bardzo często odnosi się do stereotypów, często to będzie zniekształcony wizerunek Sorosa czy Rotschilda. To jest problem również jeżeli chodzi o stosunek do muzułmanów - dodał.

- Polacy nie mają do czynienia z muzułmanami i dlatego tak łatwo kupują różne lękotwórcze komunikaty, teorie na temat zagrożenia islamskiego, terroryzmu - wyjaśnił psycholog. - Islamofobia staje się najsilniejszą niechęcią we wszystkich badaniach - zaznaczył.

- To wiąże się z brakiem kontaktu. Osobisty kontakt jest w stanie najlepiej przeciwdziałać uprzedzeniom - podkreślał Bilewicz.

Zobacz też: "NieObcy. 21 opowieści, żeby się nie bać. Polscy pisarze dla uchodźców" >>

 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (364)
Rosną nastroje antysemickie i islamofobia. Wszystko przez mowę nienawiści...
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 34 razy 22

  Rosną nastroje polsko-katolickie oczywiście wzrasta świadomość specyficznie pojmowanej miłości chrystusowej "zabić sku...syna".

 • koteckipuhate

  Oceniono 31 razy 19

  Cofamy się w czasie z taką prędkością, że za moment będziemy mieli getta ławkowe na uniwersytetach i najazdy ONR na Myślenice, potem pogromy a dalej to już chyba od razu przywrócenie przywileju de non tolerandis Judaeis w pakiecie w restytucją monarchii...

 • marudna.maruda

  Oceniono 29 razy 19

  "Osobisty kontakt jest w stanie najlepiej przeciwdziałać uprzedzeniom"- osobiste kontakty np. na ulicy, w pubie czy w środkach komunikacji miejskiej bardzo często kończy się atakiem na cudzoziemca. Tu nie ma miejsca na dialog, na poznanie "przeciwnika". Grupy atakujące są zazwyczaj podobne, wywodzące się z akceptowanych przez rządzących ugrupowań. Nie ma edukacji w tym zakresie, większość programów antydyskryminacyjnych zostało zamkniętych lub zawieszonych. A media karmią informacjami o tych złych migrantach. Bo my, Polacy, to bogobojni i do bólu życzliwi, a "oni" źli, bo gwałcą, mordują, podpalają. Nasze polskie więzienia przepełnione są tylko złodziejami batoników, tacy wspaniali jesteśmy.

 • single_malt

  Oceniono 25 razy 17

  po 1945 roku statastyczna szansa ze twoim sasiadem jest menel. pedofil albo nie daj boze narodowiec jest w tym kraju tysiace razy wieksza niz ze jest to Zyd

 • tommynpi

  Oceniono 30 razy 16

  BADANIA NAUKOWE (m.in. "National Longitudinal Study of Adolescent Health" w USA, taka ichniejsza "Diagnoza społeczna") dowodzą, że ludzie o niższym IQ mają poglądy prawicowe i/lub konserwatywne. Mechanizm jest skomplikowany jak zapchany kibel dla hydraulika.
  Konserwatyści sto, dwieście czy pięćset lat temu zawsze bronili zastanego status quo... To najłatwiejszy (najmniej wymagający intelektualnie) światopogląd. Dziś też bronią status quo i to jest tak samo groteskowe jak konserwatyści broniący status quo 300 lat temu... Gdyby konserwatyści nadawali ton światu, nadal mieszkalibyśmy w jaskiniach...
  W Polakach łatwo wzbudzić strach bo to strachliwy narodzik...

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 27 razy 15

  a co się dziwić jak mohery maja takich "pasterzy" jak ten koleś z TV Trwam który w jednym zdaniu powiedział pochwalony Jezus Chrystus a potem zwyzywał opozycje od głupków i wysłał ich do wiezienia, czy jak flaszka Głódź który uprzejmie odpowiedział dziennikarzowi : spie...j!
  to ja już wole mieszkać obok Żyda niż obok takich "chrześcijan"

 • jagi.pk

  Oceniono 19 razy 13

  No cóż, ludziom znudziło się życie 70 lat w pokoju. Wygodne życie, malejący poziom edukacji (w XXI wieku coraz mniej jest prawdziwej inteligencji) to początek końca cywilizacji. Ludzie coraz częściej wierzą w teorie spiskowe (to typowe dla pisobolszewickiego ciemnego ludu), a coraz mniej czytają książek i coraz rzadziej starają się zrozumieć rzeczy dla nich do tej pory niezrozumiałe. Takie społeczeństwo łatwo daje się nabrać populistom kaczystom i trumpkom przyczyniając sie do jeszcze większej biedy i niepokojów na świecie.

 • w12121

  Oceniono 21 razy 13

  W Wolsce Katolsko - Kibolskiej obowiazuje wiedza i "naukowcy" ze szkoly medialnej Rydzyka , a nie jakies centrum czegos tam jakiegos smiesznego uniwersytetu. Kiedy w koncu te inne uczelnie poza torunska zostana zamkniete?!?!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX