Policja: "Przestępstwa z nienawiści to promil". RPO: "Duży wzrost jest faktem". I pokazuje dane... policji

"Wzrost liczby przestępstw motywowanych uprzedzeniami wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego jest faktem" - pisze rzecznik praw obywatelskich w liście do Komendanta Głównego Policji. Policja kilka tygodni temu informowała, że przestępstwa z nienawiści to zaledwie 0,1 procent ogółu spraw. RPO dowodzi, że policja sama sobie przeczy.

Na początku stycznia na stronie Komendy Głównej Policji pojawił się komunikat dotyczący przestępstw z motywów nienawistnych.

"Odnosząc się do doniesień medialnych powołujących się na informacje przekazane przez Rzecznika Praw Obywatelskich o rzekomym „wzroście czynów popełnionych wobec muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego”, potwierdzone następnie przez samego rzecznika, należy zauważyć, że wyciąganie z kontekstu jednej grupy narodowościowej czy też religijnej jest obarczone błędem i nie przedstawia rzeczywistej skali problemu" - napisano w komunikacie na stronie policja.pl.

Dalej była mowa m.in. o tym, że w 2016 roku z motywów nienawistnych popełniono 765 przestępstw, co stanowi zaledwie 0,1 % ogółu spraw. "Dla porównania, przeciwko funkcjonariuszom publicznym popełniono 18 822 przestępstwa, co stanowi 2,4 % ich ogółu".

Policja sama sobie przeczy?

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, niestety tak. RPO przytacza materiał prezentowany właśnie przez policję w trakcie posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych w październiku - spotkanie odbyło się w MSWiA. Zwraca uwagę, że nie kto inny, a właśnie policja prezentowała wykres, z którego jasno wynika, że jest duży wzrost przestępstw skierowanych przeciwko muzułmanom czy osobom pochodzenia arabskiego:

ROK 2015 - okres od stycznia do sierpnia:

 • 14 pokrzywdzonych Arabów
 • 50 pokrzywdzonych muzułmanów
 • 53 pokrzywdzonych o ciemnym kolorze skóry

ROK 2016 - okres od stycznia do sierpnia:

 • 80 pokrzywdzonych Arabów
 • 116 pokrzywdzonych muzułmanów
 • 72 pokrzywdzonych o ciemnym kolorze skóry

Nie tylko wykres policji pokazuje, że jest problem

Rzecznik Praw Obywatelskich pisze także, że informację potwierdzającą fakt rosnącej liczby przestępstw ksenofobicznych i rasistowskich znaleźć można także w opracowaniu Prokuratury Krajowej "Wyciąg ze sprawozdania dotyczącego spraw o przestępstwa popełnione z pobudek rasistowskich, antysemickich lub ksenofobicznych prowadzonych w I półroczu 2016 r.". RPO dowodzi, że prokuratura pisze wprost m.in. o tym, że w omawianym okresie trzykrotnie wzrosła liczba spraw, w których podmiotem działania sprawcy były osoby wyznania muzułmańskiego. Również zwiększyła się liczba spraw, w których pokrzywdzonymi byli Syryjczycy.

"Teza o rzekomym jedynie wzroście odnotowywanych czynów, popełnionych wobec  muzułmanów i osób pochodzenia arabskiego, pozostaje w sprzeczności z danymi podawanymi do wiadomości publicznej przez organy ścigania, w tym także przez policję" - pisze RPO do szefa policji.

Bagatelizowanie problemu, który narasta?

Zdaniem zastępczyni RPO, Sylwii Spurek, nie ma woli władz do zmierzenia się z problemem mowy nienawiści. - Publiczne wypowiedzi przedstawicieli rządu sugerują, że nie jest to temat, który jest istotny i jest uznawany przez Radę Ministrów za warty przynajmniej dyskusji i analizy, a co dopiero mówić o jakichś konkretnych działaniach - mówi Spurek.

Na konferencji dotyczącej europejskiego kodeksu w sprawie mowy nienawiści w sieci - nie pojawił się żaden przedstawiciel żadnego z ministerstw. Mimo że byli zaproszeni.

Zobacz także WIDEO: Bezkarni internetowi hejterzy. "Mowa nienawiści wobec osób homoseksualnych nie jest w Polsce przestępstwem" 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (94)
Policja: "Przestępstwa z nienawiści to promil". RPO: "Duży wzrost jest faktem". I pokazuje dane... policji
Zaloguj się
 • tommynpi

  Oceniono 23 razy 21

  W latach 30-tych XX wieku też kozaki z ONR maszerowali... A potem w czasie wojny niecały 1% ludzi w Polsce należał do AK...
  ONR-wcom polecam poczytać czym było Stowarzyszenie "Pax".

 • podjadam.lisom.kury

  Oceniono 19 razy 17

  chętnie dam takiemu łysemu karkowi w mordę. to będzie mniej niż promil.
  tylko mi tu nie pisać, że tylko w internecie jestem mądry. kiedyś wyskoczyło do mnie trzech kiboli z bramy. pierwszy dostał z buta, reszta uciekła. bohaterzy.

 • justas32

  Oceniono 15 razy 11

  U nas na nienawiść do innych mówi się "patriotyzm" ...

 • lodzermensz1

  Oceniono 9 razy 7

  A Błaszczak na to, że to jest problem w Niemczech i we Francji, a spowodowała go polityka miltikulti.
  I to się właśnie podoba rozhisteryzowanej i rozbudzonej nacjonalistycznie tłuszczy.

 • oloros11

  Oceniono 10 razy 6

  bagatelizowanie?- rzad i kosciol na własnej piersi ich chowają i pielęgnują, finansuja!!
  podburzają każde środowiskowo
  wrecz jada na nienawisci swoich katolickich wyborcow przepełnionych miłością katolicka ze az zębami zgrzytają !

 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 4

  Czy 15-25 letni chłopcy nie mają lepszych zajęć, dlaczego tak często ukrywają twarz ? Nie mają hobby, rodziny, może koleżanek (a czasami kolegów..) ?

 • miw.d

  Oceniono 5 razy 3

  Przedstawiciele rządu nie są zainteresowani, bo najpewniej w kuluarach, na zapleczu, w swoich domach sami się mową nienawiści posługują i to nie tylko wobec muzułmanów, ale też wobec rodaków zamieszkujących wspólnie ten Polski Kraj. Założę się o 500 a może nawet o 1.000 zł, że finansują też tę mowę
  rozsiewaną w internecie przez heiterów, podobno od 1,50 do 3 zł za wpis:))

 • 19orion87

  Oceniono 7 razy 3

  Spójrzcie na facjaty tych ludzi. Przecież to twarze ludzi tępych, którzy nie są wstanie niczego zbudować. Oni nadają się tylko do destrukcji, na mięso armatnie dla takich typów, jak Błaszczak, czy Macierewicz.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX