Komentarze (135)
NIK: Suplementy bez kontroli. W składzie substancje podobne do amfetaminy, a nawet bakterie kałowe
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • szpung

  Oceniono 1 raz 1

  Brakuje mi kampani medialnej w obronie swiatowej slawy onkologa ktory znalazl sie w niezrecznej sytuacji po intencjonalnych oskarzeniach o molestowanie kobiet w stanie terminalnym.

 • 20portal

  Oceniono 7 razy 1

  Na tzw. suplementach robi sie niesamowite majątki. W Polsce kontrola tego rynku to zadanie dla CBA i ABW (kto, komu i ile daje w łapę). GIS tylko jako jednostka pomocnicza umożliwiająca badanie składu tych specyfików. Osoby puszczajace w obieg piguły zawierające amfetamine lub szkodliwe bakterie powinny odpowiadać... za usiłowanie zabójstwa na dużą skalę (np. w Niemczech niemal niemozliwe jest wprowadzenie do obiegu takiego goowna). W aptekach jest więcej tego szajsu niz leków. I tu plus dla PiS-u, że chce je wyprowadzić z aptek.

 • Piotr Ł.

  Oceniono 3 razy 1

  Jeśli jest tak źle to czemu się nie kontroluje? Jaki problem zmienić przepisy?

 • adersytsrsfgdbchdhd

  0

  Skandalem jest, że NIK nie ujawnia nazw tych suplementów i firm! Teraz to NIK współuczestniczy w zatruwaniu obywateli tymi świństwami, wspomaga trucicieli!

 • leser.1

  Oceniono 6 razy 0

  Nawet ta średnia "Farma" produkująca leki dopuszcza się przewałów.

  biznes.interia.pl/wiadomosci/news/gif-wycofuje-serie-pastylek-mucosolvan,2473277,4199

 • pawel.ccc

  Oceniono 4 razy 0

  Teoretyzujecie. Wódka zabija na świecie setki tysięcy razy więcej ludzi niż suplementy więc o czym dyskutujecie ? Polacy nie cierpią na niedobory substancji pokarmowych, jedynie dwa-trzy minerały wymagają uzupełnienia bo jest ich za mało w diecie albo słabo się wchłaniają- chodzi o magnez dla wszystkich, żelazo dla kobiet (mężczyźni powinni wiedzieć, że żelazo w nadmiarze odkłada się w ich jądrach) i ewentualnie, w niektórych wypadkach-potas. Witamina D tylko dla dzieci i ściśle pod kontrolą lekarza. Normalny człowiek, bez konsultacji z lekarzem, może samodzielnie zażywać tylko witaminę C, każda inna witamina może szkodzić zdrowiu, nadmiar minerałów tez zdrowiu nie pomaga.

 • jerzyk001

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli wychodzą jakieś nieprawidłowości niech podają do wiadomości publicznej dokładnie co wykryli i w czym.

 • set456

  Oceniono 6 razy 0

  Przecież działają odchudzająco, zjadasz bakterie kałowe i od razu masz mega sraczkę i odwodnienie, no i jesteś lżejszy o te parę kilo...

 • leser.1

  Oceniono 8 razy 0

  "Big Farma" panuje nad rynkiem leków zaawansowanych.
  Często są one warte tyle samo co "suplementy", ale kosztują dziesiątki i setki razy więcej.

  Produkcję śmieci i odpadów pozostawiono mniejszym graczom na tym rynku.
  To właśnie ci, którzy produkują "suplementy".

 • kwiatekkk

  Oceniono 8 razy 0

  Gdyby pan Michaś Janczura znał się na sprawie, to wiedziałby, że e-coli i enterokoki faecalis wchodzą w skład PRAWDZIWYCH probiotyków (np. Pro Symbio Flor), w odróżnieniu od goowna-placebo, które zalewa półki polskich aptek.

  Zamiast czepiać się e-coli, może warto byłoby przytoczyć niemieckie badania, z których wynika, że skuteczność suplementów diety sięga... 3 procent.

 • sushi2010

  Oceniono 8 razy 0

  Najlepsze bakterie są w kiszonej kapuście, ogórkach i innych kiszonkach, pod warunkiem, że produkty te nie zostały spasteryzowane. A niepasteryzowanych w sklepach nie ma. DLatego, Drodzy Rodacy, zamiast wydawać kasę na probiotyki, zróbcie sobie domowe kiszone ogórki i jedzcie je, a wodę z nich pijcie.

 • borsuk07

  Oceniono 8 razy 0

  NAZWY TYCH SUPLEMENTÓW -
  " Wszystkie te suplementy zawierały substancje niebezpieczne, które zdaniem ekspertów NIK-u mogły wykazywać właściwości alergenne i rakotwórcze, powodować zakażenia dróg oddechowych i moczowych, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, przyczyniać się do powstawania ropni, zapalenia wsierdzia, osierdzia, czasami zatruć pokarmowych. "

 • ulanzalasem

  Oceniono 8 razy 0

  Długi okres rozpoznawania wniosków to efekt tego żeby produkt na siebie zarobił, kasa będzie duża i nawet jak wycofają to ile firma zarobi ?

 • fabricated

  Oceniono 8 razy 0

  To nie wina aptek czy telewizji, że jest tylu idiotów, którzy kupują takie specyfiki.

 • Wojciech Majkowski

  Oceniono 4 razy 0

  Zakazać sprzedaży suplementów, które nie zostały sprawdzone. Postawić do sprawdzania suplementów 1000 ludzi aby skrócić czas od złożenia wniosku do dopuszczenia. Zapłacić tym ludziom duże pieniądze, pobrane jako opłaty za dopuszczenie suplementu do obrotu. Regularnie , raz na kwartał, kontrolować czy spełniają warunki dopuszczenia, również odpłatnie. Jeżeli po tym wszystkim ceny nie wzrosną a sprzedaż dalej będzie opłacalna, to reszta niech się dzieje jak chce. Skoro są naiwni, którzy kupują ten całych chłam zamiast się porządnie odżywiać, to tym gorzej dla nich samych. Najwyżej krócej pożyją.

 • idioteka-narodowa

  Oceniono 1 raz -1

  Porażająca informacja! Kiedy będzie zakaz reklamowania w mediach suplementów diety i innych świństw bez recepty,zwanych lekami?!

 • jerzytop

  Oceniono 5 razy -1

  I tu się można mylić ,że GIS mało robił lub był bierny . Nic nie dzieje się bez przyczyny zwłaszcza w Polsce . Jeżeli ktoś takie G.... może wprowadzić do obrotu a na dodatek truć ludzi to na pewno musiał tego czy innego pana przekonać

 • pawel.ccc

  Oceniono 7 razy -3

  Suplement, jak sama nazwa wskazuje, służy do uzupełnienie braków w pożywieniu. Dlatego zażywa się go w ilościach nieszkodliwych dla zdrowia i dużo mniejszych niż dawki terapeutyczne zawarte w lekach przebadanych klinicznie. Poza tym, redaktorek jak zwykle opowiada bajki o żelaznym wilku. Enterokoki kałowe występują wszędzie, w każdym rodzaju żywności i tylko w złych warunkach przechowywania mogą się namnożyć i być szkodliwe dla bardzo osłabionego organizmu. Jeżeli chodzi o "odchudzacze" to- każdy preparat skutecznie działający jest ekstremalnie niebezpieczny dla zdrowia bo upośledza wchłanianie pokarmów albo przemianę materii. Prawda jest taka, że tylko pochodne amfetaminy wykazują jakąś skuteczność w odchudzaniu ale mają poważne i często występujące skutki uboczne do ciężkich powikłań kardiologicznych i dlatego zwykle po roku od wprowadzenia na rynek w formie leku na receptę zostają wycofywanie ze względu na skutki uboczne z uszkodzeniami zastawek serca włącznie. Pochodzenie amfetaminy nigdy nie były na liście suplementów i żaden lekarz nie podpisze rekomendacji takiej substancji jako polecanej do odchudzania. Ludzie kupują to na lewo, w internecie i na sto procent wiedza co kupują i czym to grozi. Niestety ale w Europie obowiązuje kult wieszaka na ubrania zamiast normalnej kobiety i nasze panie w pogoni za szczupłą sylwetką gotowe sa do trucia się i wycinania sobie tego i owego. Tylko czy państwo ma myśleć za ludzi i zakazywać marzeń o byciu pięknym i młodym ?
  Problemem suplementów nie jest zawartość substancji szkodliwych ale lenistwo i wtórny analfabetyzm kupujących. Klasycznym przykładem są probiotyki. Tak naprawdę można się bez nich obejść ale trzeba zamiast nich spożywać spore ilości dobrych jogurtów. Jeżeli już ktoś kupuje probiotyk to powinien wybierać taki, który zawiera czyste kultury bakterii i jest produkowany przez znane firmy farmaceutyczne, które nie mogą sobie pozwolić na afery z zastrzeżeniami do jakości ich wyrobów. Poza tym, probiotyki należy trzymać w lodówce a nie na okiennym parapecie czy na półce nad kuchenką.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX