Schnepf o zmianach w MSZ: Ci ludzie wprowadzali Polskę do UE, NATO... byli dumni. To schizofrenia

- To są ludzie, którzy wprowadzali Polskę do NATO, do Unii, którzy chwalili się Solidarnością, polskim etosem wolnościowym, a teraz muszą mówić, czy robić coś zupełnie odwrotnego. To prowadzi do schizofrenii, do katastrofy - tak o zapowiadanych zwolnieniach w MSZ mówił Ryszard Schnepf w Radiu TOK FM. B. ambasador RP w USA dodał, że hasło "dezubekizacja" to tylko wytrych.

Ryszard Schnepf, który był gościem w Poranku Radia TOK FM, zwrócił uwagę, że wszystkie zmiany kadrowe przeprowadzane przez PiS mają mają szyld "dezubekizacja". Dzięki temu łatwiej społeczeństwu wytłumaczyć wymianę na swoich ludzi. - Jacyś ludzie źle się zasłużyli, rzekomo służyli jakiejś obcej władzy, wiec trzeba ich jakoś ukarać, trzeba ich usunąć, bo nie są pewni, nie są lojalni - mówił były ambasador RP w USA

Według rządu PiS i zapowiedzi Witolda Waszczykowskiego, zmiany kadrowe w służbie zagranicznej, wynikające z przygotowanej nowelizacji ustawy o służbie zagranicznej, mogą objąć od stu do stu kilkudziesięciu osób.

Zmiany w MSZ prowadzą do schizofrenii w służbie

- Oczywiście jest to wytrych. De facto to próba wymiecenia ze służby zagranicznej wszystkich, którzy pracowali zwłaszcza na wyższych stanowiskach przy poprzednich rządach. Mogę to mówić z dużą dozą komfortu, bo sam podjąłem decyzję o wyjściu z MSZ już jesienią ubiegłego roku, ale głęboko współczuję kolegom i koleżankom, którzy mają ogromny dylemat. Samo służenie teraz jest niezwykle trudnym psychologicznie procesem. Trzeba się podpisywać albo wykonywać dyspozycje, które stoją w sprzeczności z tym wszystkim, co robili wcześniej. Proszę sobie wyobrazić, że to są ludzie, którzy wprowadzali Polskę do NATO, do Unii Europejskiej, którzy chwalili się Solidarnością, polskim etosem wolnościowym, a teraz muszą mówić czy robić coś zupełnie odwrotnego. To prowadzi do schizofrenii, do  katastrofy - przekonywał w Radiu TOK FM dyplomata.  

Zmiany w MSZ to mechanizm znany z armii

Według Schnepfa, zapowiedź zmian kadrowych w MSZ, to kopią mechanizmu, który już działa w armii.

- Co gorsze w obu przypadkach do głosu dochodzą ludzie, którzy mają brzydką kartę w swoich instytucjach. Pracownicy to znają. To są ludzie wcześniej dyscyplinowani za zachowania niegodne, a teraz mają w ręku brzytwę, którą można się zrewanżować i pokazać: teraz my wam wszystkim udowodnimy kim jesteśmy - powiedział Schnepf.  

- A skutki? - zapytała prowadzącą audycję Dorota Warakomska.

- Będziemy mieli może 20-paroletnich ambasadorów. Proponuję obniżyć ten wiek i brać ludzi po liceum i wtedy będziemy mieli jeszcze większe otwarcie. Placówki obejmą młodsi bracia Misiewiczów, którzy mają kilka klas szkoły, ale na pewno się w dyplomacji do czegoś przydadzą - podsumował zamiany kadrowe w MSZ Ryszard Schnepf. 

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o służbie zagranicznej. Zakłada on m.in. wygaśnięcie stosunku pracy b. pracowników i współpracowników służb PRL oraz sześciomiesięczny "okres przejściowy", w którym ma zostać przeprowadzony "kompleksowy przegląd kadr służby zagranicznej".

Według ministra Waszczykowskiego skala zmian wynikających z projektowanych rozwiązań "może objąć grupę stu, stu kilkudziesięciu osób". - To będzie zapewne grupa pracowników merytorycznych, jak i pracowników technicznych - dodał szef MSZ.

Zobacz także
Komentarze (128)
Schnepf o zmianach w MSZ: Ci ludzie wprowadzali Polskę do UE, NATO... byli dumni. To schizofrenia
Zaloguj się
 • saiv

  Oceniono 27 razy 23

  Ciekawie czy ustawa będzie dotyczyć męża Pani Julii Przyłębskiej Prezes Trybunału Konstytucyjnego. Pan Andrzej Przyłębski ambasador RP w Niemczech za komuny w zamian za paszport i umożliwienie wyjazdu zagranicznego donosił na kolegów do UB.

 • antykaczysta40

  Oceniono 17 razy 13

  Wszędzie robią czystki, wyrzucają nie swoich, zatrudniają swoich, a Saryusza wydarli za pięć trzecia z PO i chcieli zrobić, go najważniejszą osobą w Europie. I jeszcze wszyscy z pisu mają go teraz bronić :) Ten plan nie mógł narodzić się w Polsce. Aż tak naiwny nie jestem.

 • dawno.urodzony

  Oceniono 13 razy 9

  państwo Przyłębscy to niezła mina na której stoi PiS...
  jak ruszą męża, to żona może zacząć brykać... no a usunięcie żony z TK, to już byłoby nawet jak na PiS za dużo...
  chociaż ich elektorat wszystko przełknie... nawet chodzenie po wodzie i wniebowzięcie Jarosława..

 • gnido-gdacz

  Oceniono 13 razy 9

  Proponuje powolac komisje weryfikacyjna z przewodniczacym Wolfgangangiem na czele

 • siekier35

  Oceniono 17 razy 9

  polacy uwielbiają katastrofy narodowe i przegrane wojny
  bez tego 'prawdziwy polak' nie czuje się polakiem
  bez tego kwaczor byłby zwykłym kaczyńskim ze śmieciową emeryturą czy tam innym zasiłkiem
  a nie carem i bogiem

 • andrzej2310

  Oceniono 22 razy 8

  Wy, smutni Polacy, będzie Was bolało, Wasza bezmyślność, ktoś Was nabrał na dobrą zmianę

 • corey999

  Oceniono 9 razy 7

  Jeżeli za wzorzec przyjąć Waszczykowskiego to myślę że i pan Józek z miejscowego baru, szczery patriota pracujacy zawzięcie nad swoim wkladem do skarbu panstwa poprzez systematyczne odkręcanie banderoli, by się pozytywnie wyróżniał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy