Schnepf: Trzeba pogratulować prezesowi Kaczyńskiemu. Polska szarża okazała się skuteczna

- Wygrana Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji obecnego premiera Holandii to bardzo pozytywny sygnał, i inspirujący inne środowiska w innych krajach w UE - ocenił w Poranku TOK FM Ryszard Schnepf. Były ambasador RP w USA przyznał, że w tym sukcesie udział miał też Jarosław Kaczyński.

Wyniki po przeliczeniu 95 proc. głosów oddanych w wyborach parlamentarnych w Holandii potwierdziły zwycięstwo centroprawicowej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) premiera Marka Ruttego. W liczącej 150 miejsc izbie niższej parlamentu VVD zdobyła 33 mandaty, o osiem mandatów mniej niż miała dotychczas. Na drugim miejscu uplasowała się populistyczna, antyislamska i antyunijna Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa z 20 mandatami - to o pięć więcej, niż miała dotychczas.

 - To bardzo pozytywny sygnał i inspirujący inne środowiska w innych krajach. Wyniki w Holandii pokazują, że to co stało się w ostatnim czasie - a tutaj jest kilka elementów - jest sprawcze. Premier Rutte przyjął twardą postawę wobec oczekiwań tureckich, co przydało mu zapewne popularności, ale też sprawcza jest tu polityka USA i taka obawa w Europie, czy USA Trumpa będą chciały z Unią współpracować, czy raczej będą przymuszać, namawiać do dzielenia się i prowadzenia rozmów w formacie dwustronnym, to dla Europy jest ogromnie niebezpiecznie - zwrócił uwagę były ambasador RP.

Kolejnym czynnikiem, który zdecydował o wygranej partii Ludowej w Holandii na pewno była wysoka, bo prawie 82 proc. frekwencja wyborcza - na co zgodnie zwrócili uwagę - prowadząca audycje Dorota Warakomska i Ryszard Schnepf, który zwrócił uwagę na jeszcze jeden sprzyjający element.

- Trzeba pogratulować prezesowi Kaczyńskiemu, bo polska szarża w Brukseli była skuteczna i zmobilizowała m.in. Holendrów, i prawdopodobnie zmobilizuje też Francuzów i Niemców do głosowania na kandydatów proeuropejskich. A jednak czasami pan prezes jest skuteczny, jak widać. Chociaż niezamierzenie - ironizował w Radiu TOK FM  były ambasador RP w USA.

Zobacz także
Komentarze (93)
Schnepf: Trzeba pogratulować prezesowi Kaczyńskiemu. Polska szarża okazała się skuteczna
Zaloguj się
 • fjan

  Oceniono 26 razy 16

  Przecież prezes mówił że pisowcy odnieśli sukces w Brukseli. Czyli nie mylił się.

 • kocurxtr

  Oceniono 28 razy 14

  ciekawe czy Kaczyński wie, gdzie leży Holandia...
  przecież ten ignorant - doskonale milczący w 13 językach - nosa poza Wolski Żoliborz boi się wyściubić...

  konta nie ma, auta nie ma, prawa jazdy nie ma, żony nie ma, języków nie zna, na ekonomii sie nie zna, na gospodarce się nie zna, na polityce międzynarodowej się nie zna, jaj też nie ma - boi się wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje

  jedyne co potrafi ten karłowaty gnojek - to skłócać ludzi, jątrzyć, pomawiać i obrażać...

 • kemor234

  Oceniono 24 razy 14

  Obserwując działania rządu PIS, już nikt w europie nie pozwoli, aby do władzy doszły oszołomy.

 • 10danek

  Oceniono 26 razy 14

  Holendrzy sledza wydarzenia na arenie miedzynarodowej i wiedza teraz do czego zdolny ten do niedawna malo znany Kaczynski z Polski ( wszystkie media w calej Europie o tym informowaly). Holendrzy to madry narod i nie chca miec takiego bagna u siebie jakie zafundowali sobie Polacy

 • notremak

  Oceniono 22 razy 14

  Kolejne zwycięstwo pissu, choć już nie w druzgocącym stosunku 1 : 27!

 • ugrydul

  Oceniono 19 razy 13

  Wiadomo, czego chciał Hitler ale efektami jego działań były zalew połowy Europy przez komunizm i powstanie państwa Izrael.

 • praskiso

  Oceniono 13 razy 7

  Kaczyński zadziałał jak szczepionka.

 • praskiso

  Oceniono 12 razy 6

  Święta prawda z tym Kaczyńskim.

 • i-tyle

  Oceniono 20 razy 6

  Pan prezes był też na tyle skuteczny, że mierna PO panowała przez tyle lat, a upadła tylko przez własną naiwność i pod ciężarem, hehehe, jaj, których nie było.

  Pan prezes pomógł także przeciętnemu Tuskowi w objęciu tak eksponowanego stanowiska.

  Gdyby nie oczywiste zamiary tego małego człowieczka, można by powiedzieć, że potrafi grać zespołowo razem z innymi Polakami, hehehehe.

  Biedny człowiek, chce być groźny i złowieszczy, a wychodzi jak zawsze śmieszny i żałosny.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy