Wojewoda lubelski spotka się z KOD. Po słowach o "kapusiach" i "ubekach"

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek (Fot. Jakub Orzechowski)

Do spotkania dojdzie po piśmie skierowanym pod koniec lutego przez Komitet Obrony Demokracji do wojewody. Przemysław Czarnek, uczestnicząc w marszu zorganizowanym przez skrajną prawicę wygłosił przemówienie, w którym mówił m.in. o "garstkach potomków ubeków, sowietów, komunistów i tajnych kapusiów", którzy dziś walczą o demokrację. KOD uznał, że to słowa niedopuszczalne i zażądał wyjaśnień.

Na marszu wojewoda Przemysław Czarnek mówił m.in. o tym, że Polska dopiero teraz odzyskała utraconą przed laty godność, bo państwo, które zostało powołane przy okrągłym stole, było pełnym kontynuatorem tego powstałego w 1944 roku. Mocne słowa, które zbulwersowały KOD, dotyczyły tych, którzy "dziś mówią, że walczą o demokrację.

Co powiedział wojewoda?

- Rycerska i honorowa walka, jaką toczyli nasi bohaterowie, nie była walką o ich wolność, ale o niepodległość dzisiejszej Rzeczypospolitej i za naszą wolność. My to wiemy. Tej wiedzy nie odbiorą nam mocno krzykliwe w niektórych mediach malutkie garstki potomków ubeków, sowietów, komunistów, byłych esbeków i tajnych kapusiów. Tych, którzy dziś mówią, że walczą o demokrację - powiedział Czarnek.

KOD napisał do wojewody

KOD uznał, że słowa wojewody jako urzędnika państwowego były niedopuszczalne i obraźliwe. Dlatego lider stowarzyszenia na Lubelszczyźnie, Krzysztof Kamiński wystosował do wojewody petycję. Pytał w niej m.in., czy jego słowa odnosiły się do członków i sympatyków KOD i czy wyrażona na marszu opinia jest opinią reprezentowanego przez niego rządu. "Oczekujemy również, że przyjmie Pan naszego przedstawiciela w celu wyjaśnienia Pańskich słów w bezpośredniej rozmowie na ten temat" - napisano w petycji KOD.

Co na to wojewoda? Właśnie KOD odpisał

W zasadzie nie on sam,  ale dyrektor jego biura. Jak czytamy w piśmie, wojewoda nie zna działaczy KOD i nie wie, czy jego słowa dotyczą osób, które angażują się w działania Komitetu Obrony Demokracji.

Dalej napisano, że wojewoda był na marszu jako osoba prywatna, ale "po jego zakończeniu, już jako przedstawiciel rządu, podziękował osobom, które zgromadziły się na marszu za upamiętnienie ofiar komunistycznych katów".

"Wojewoda lubelski nikomu nie ubliżył, ani nikogo nie obraził"

Dyr. biura Przemysława Czarnka dowodzi, że jeśli ktoś był kiedyś esbekiem, to sformułowanie "były esbek" jest określeniem tego człowieka. Jeśli ktoś był tajnym współpracownikiem SB - to jak udowadnia wojewoda - sformułowanie "tajny kapuś" określa prawdę o nim.

Jeśli chodzi o możliwość spotkania z liderem KOD, wojewoda podkreślił, że Urząd Wojewódzki jest otwarty dla wszystkich. Krzysztof Kamiński został zaproszony do Przemysława Czarnka na 28 marca.

Zobacz także
Komentarze (99)
Wojewoda lubelski spotka się z KOD. Po słowach o "kapusiach" i "ubekach"
Zaloguj się
 • czarna_brygada09

  Oceniono 55 razy 45

  Nie wiem, czy może być coś bardziej obraźliwego dla cywilizowanej istoty, niż określenie, 'ty pisowcu'.

 • soltysowa_z_brzeszcz

  Oceniono 36 razy 32

  byli ubecy i kapusie obecnie mają najliczniejszą reprezentację w pisuarowym towarzystwie wzajemnej adoracji.
  TW Wolfgang, TW Tosiek, TW Balbina, TW Mieczysław taki np. Zelnik itd.

 • bkiton

  Oceniono 34 razy 30

  Ach, to ten poczciwy katolik, absolwent KULu. W takim razie wszystko w normie,
  Szacunek i miłosierdzie dla drugiego człowieka ma wypisane gębie.

 • cezar85

  Oceniono 33 razy 29

  a kaczyńscy za co byli tak kochani przez komunistych katów polskich bohaterów?

 • lipaca

  Oceniono 33 razy 27

  Jak osoba publiczna, kiedy jej odpowiada jest osoba prywatna (zwlaszcza jak sie pali pod dupa), a kiedy jej to odpowiada jest publiczna. I to kretynskie tlumaczenie, jezeli ktos byl komunista i takie inne pird.olenia..... A w szeregach poPiSdolencow, wiekszosc komunistow. Nie trzyma sie ta ich gadka ni kupy, ni dupy.

 • bkiton

  Oceniono 30 razy 26

  ,,bo państwo, które zostało powołane przy okrągłym stole, było pełnym kontynuatorem tego powstałego w 1944 roku''
  Czyli Lech Kaczyński był kim, panie wojewodo, bo siedział przy ty okrągłym stole???
  ESbekiem???? Kapusiem????? A może agentem Moskwy???????
  A może odpowiedź jest w jego pracy doktorskiej??????

 • konigin

  Oceniono 27 razy 23

  Dobry ubek (pan Kaziu), dobry TW (Wolfgang Przylebski), dobry prokurator stanu wojennego, dobry sedzia stanu wojennego, dobry pacyfikator robotnikow na Wybrzezu, bo nasi sa zawsze dobrzy i naszych bronimy po trupach jak wolskiej niepodleglosci.

 • vomitorium1

  Oceniono 24 razy 20

  "garstkach potomków ubeków, sowietów, komunistów i tajnych kapusiów"
  a gdzie
  potomkowie rajmunda ???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy