Lider Obywateli RP o ustawie o zgromadzeniach: To głupota PiS. Koszt polityczny będzie ogromny

Lider inicjatywy Obywatele RP uważa, że nowelizacja prawa o zgromadzeniach, która zakazuje m.in. organizowania dwóch demonstracji w jednym miejscu, to głupota rządzących. - To będzie ogromny koszt polityczny jaki poniesie Kaczyński. Będzie musiał znosić przemocą pokojowo demonstrujących obywateli - powiedział Paweł Kasprzak w TOK FM.

- Znowelizowana ustawa o zgromadzeniach w naszym przypadku niczego nie zmieni. Od początku było jasne, że my Obywatele RP w zasadzie jesteśmy jedynym i głównym powodem tej inicjatywy PiS - mówił w Poranku Radia TOK FM lider inicjatywy Obywatele RP, której członkowie demonstrują na Krakowskiem Przedmieściu podczas obchodów miesięcznic smoleńskich organizowanych przez PiS.

Z naszego punktu widzenia nic się nie zmieni

- Teraz mamy rocznicę (10 kwietnia) i będą obchody państwowe. I cokolwiek państwo zechce zrobić, to wyłączy ten teren z definicji przestrzeni publicznej i tam żadne zgromadzenie publiczne nie będzie mogło się odbyć. Ale z naszego punktu widzenia to nic nie zmienia - powiedział Paweł Kasprzak.

 - Zawsze tak uważaliśmy, że wtedy, kiedy władza odbiera obywatelom którekolwiek z praw, w tym przypadku prawo do demonstracji, to pierwszą rzeczą, którą obywatel, który o te prawa walczy, powinien zrobić, to stanąć tam, gdzie przed chwilą mu tego zakazano. I my tak będziemy robić - zapewnił aktywista.

Dlatego uważam ten ruch PiS za bardzo mocno nieprzemyślaną głupotę, ponieważ jedynym efektem tego znowelizowanego prawa (o zgromadzeniach) będzie ogromny koszt polityczny jaki poniesie Jarosław Kaczyński. Będzie musiał znosić przemocą pokojowo demonstrujących obywateli z miejsca manifestacji

- powiedział Kasprzak w Radiu TOK FM.  

Pokojowy protest jest w samym centrum demokracji

- Już już nas wynoszono wielokrotnie z różnych miejsc, ostatnio z Krakowskiego Przedmieściach w Warszawie. Koszt polityczny dla PiS będzie ogromny. Nie ulega wątpliwości dla nikogo na świecie, że pokojowy protest jest w samym centrum demokracji - przypomniał Paweł Kasprzak z inicjatywy Obywatele RP. 

Pod koniec ubiegłego roku uchwalona została nowelizacja Prawa o zgromadzeniach autorstwa PiS, regulującą zasady organizowania zgromadzeń. Zakłada ona m.in. możliwość otrzymania na trzy lata zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń i brak możliwości organizacji konkurencyjnego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Nowe przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję, członków Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego, Rzecznika Praw Obywatelskich, a także przedstawicieli OBWE już podczas prac legislacyjnych. Pod koniec grudnia 2016 r. prezydent zwrócił się do TK w tzw. trybie prewencyjnym. Prezydent uznał za sprzeczny z konstytucją przepis noweli, wprowadzający zgromadzenia cykliczne. Nowy TK pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej uznał jednak te przepisy za konstytucyjne.

Zobacz także
Komentarze (79)
Lider Obywateli RP o ustawie o zgromadzeniach: To głupota PiS. Koszt polityczny będzie ogromny
Zaloguj się
 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 32 razy 28

  Jarosław Łukaszenka z Żoliborza
  Brat Aleksandra z Mińska.
  Podobieństwo fizyczne - żadne, choć mają tych samych przodków: Lenina i Stalina.
  Metody zaś - bliźniacze.

 • bosman64

  Oceniono 30 razy 26

  Prezio i jego sekta nie pojmuje faktu że Polacy to taki naród który im bardziej go naciskać i ograniczać tym większy stawiają opór. A ruskich jednostek do poparcia nierządu w razie rozruchów jak za komuny już w Polsce niema.

 • marcela777

  Oceniono 31 razy 25

  zakazany owoc lepiej smakuje więc panowie z pislamu bójcie się

 • def11

  Oceniono 28 razy 24

  Genialny strateg Jarek przekombinował, no i dobrze, na pohybel prawym i sprawiedliwym inaczej :)

 • tomtg123

  Oceniono 25 razy 21

  Ta ustawa to jest skrajny idiotyzm z punktu widzenia PiS.
  Popatrzmy jak to bedzie wyglądać : 10 kwietnia, Kaczyński organizuje 'miesięcznicę', a prawo zakazuje przeciwnikom zorganizowania kontr-manifestacji. No i OK.
  No to przeciwnicy przyjdą na ... legalną miesięcznicę i będą na tej miesięcznicy , w 100% legalnej, w pokojowy sposób (gwiżdżąc na Kaczyńskiego, śpiewając) wyrażać swoje niezadowolenie. Prawo nie nakazuje uczestnikom legalnej miesięcznicy popierania Kaczyńskiego.... ;)
  O to chodziło kurduplowi ? Nie sądzę. Ale to będzie miał.
  Przypuszczam, że frekwencja na miesięcznicach bardzo wzrośnie.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 21 razy 17

  Muszę sprawdzić, kiedy 10.04. wypadnie w Lany Poniedziałek.
  Będzie zabawa!

 • oloros11

  Oceniono 24 razy 16

  beda regularne na calym swiecie transmisje - W Polsce bija pokojowe demonstracje
  a wczesniej czy pozniej padna zabici i poleje sie krew - newsy beda na pierwszych stronach - na calym swiecie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy