Tyszkiewicz ostrzega PiS: Samorządowiec nawet jak przegra lokalnie zmiecie każdego polityka

Prezydent Nowej Soli ostrzega Jarosława Kaczyńskiego przed skokiem na samorządy. - Wójt, burmistrz, czy prezydent nawet jeżeli przegrywa wybory, elektorat negatywny ma ogromy. On wygra z każdym politykiem. Dzisiaj PiS może nie wprowadzić kadencyjności w samorządach z obawy przed rywalami - mówi Wadim Tyszkiewicz w Radiu TOK FM.

Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli, we wrocławskim studiu Radia TOK FM, przestrzega prezesa PiS  przed otwarciem kolejnego frontu w walce o władzę, czyli o samorządy.

PiS nie ma ludzi

- Kaczyński ma niemal 95 procent władzy, przejmuje kolejne instytucje, ale z jednym ma problem: nie ma ludzi. To nie jest armia, jak kiedyś śp. SLD, kiedy była to partia, w której było tysiące członków i można było z nich weryfikować. Dzisiaj obsadzić stanowisk PiS nie ma kim. PiS dąży do tego, żeby mieć władzę absolutną, ale nie ma ludzi, a ci którzy są, są z przypadku - ocenia Wadim Tyszkiewicz.

Według samorządowca, otwarcie kolejnego frontu nie jest Kaczyńskiemu potrzebne, szczególnie w sytuacji, kiedy zmieniają się sondaże. Nie ukrywa też, że liczy na opamiętanie prezesa PiS.

Samorząd to ostoja demokracji, jak padnie, to będzie władza absolutna

- Jeśli Kaczyński się na to (skok na samorządy) jednak zdecyduje, to tylko po to, by mieć 100 procent władzy. Już przejmuje instytucje za instytucją, za chwilę przejmie RIO, czyli Regionalne Izby Obrachunkowe, żeby mieć taką policję polityczną, która będzie kontrolowała samorządy. Samorząd to ostoja demokracji, jak padnie, to będzie władza absolutna, żeby nie używać mocniejszych słów - ostrzega prezydent Nowej Soli związany z Nowoczesną. 

Tyszkiewicz podkreśla w imieniu innych samorządowców, że nie zgadza się z pomysłem ograniczenia kadencyjności do dwóch kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, którego chce PiS. Działacz przypomina, że ci ludzie mają dalekosiężne plany, listy inwestycji do zrealizowania, zarabiają pieniądze dla swoich małych ojczyzn i mają ambitne plany. Wadim Tyszkiewcz, który już dawno zapowiedział, że nie będzie ubiegał się o kolejną kadencję prezydenta Nowej Soli, mówi, że chciałby wskazać swojego następcę.     

- Chciałbym żeby mój zastępca mógł kandydować w wyborach i mógł przekonać mieszkańców mojego miasta, że on będzie kontynuował, to co robiliśmy dobrze przez wiele lat. Ale pojawiają się głosy, że i to zostanie zablokowane. Że zastępcy nie będą mogli startować, bo Kaczyński chce mieć 100 proc władzy - powtarza prezydent Nowej Soli.

Samorządowiec wygra z każdym politykiem

Jego zdaniem, politycy PiS mogą ostatecznie wycofać się z pomysłu zmian w samorządach w obawie przed przegraną w wyborach.

- Wójt, burmistrz, czy prezydent nawet jeżeli przegrywa wybory ma ogromny elektorat negatywny. On wygra z każdym politykiem. Dzisiaj posłowie i senatorowie mogą nie wprowadzić kadencyjności w samorządach po to, żeby ich potencjalni rywale zostali w tych samorządach. Może się okazać, że ci politycy, którzy mówią o takich rzeczach, jak kliki, układy i przekręty, teraz się z tego wycofają, bo jakoś nikt tych zarzutów nie udowodnił, nikt z tych ludzi nie siedzi - zwraca uwagę Tyszkiewicz.

Prezydent Nowej Soli weźmie udział w rozpoczynającym się właśnie III Dolnośląskim Kongresie Samorządowym we Wrocławiu. Kongres organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Kaczyński o "zdradzie narodowej". "Jak prezes nie ma już nic na swoje usprawiedliwienie..."

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (117)
Tyszkiewicz ostrzega PiS: Samorządowiec nawet jak przegra lokalnie zmiecie każdego polityka
Zaloguj się
 • menel13

  Oceniono 30 razy 18

  Celem jarosławapolskęzbawa i maciory jest rozwalenie wszystkiego co się da zanim ich ludzie pogonią. Bo takie są rozkazy z Kremla.
  A cała reszta pisiorów to tylko pożyteczni idioci.

 • Barnaba Wierch

  Oceniono 16 razy 6

  Czy to nie w Nowej Soli była Szydło przed wyborami ?
  Znalazła jakieś zaniedbane podwórze, obskurny budynek i ta tym tle pokazywała Polskę w ruinie.
  Co za wsióra, nie pokazała autostrad, nowych przedszkoli (2000), inwestycji. Wredny, podły babsztyl.
  Prezydent miasta był oburzony, bo miasteczko było ładne, zadbane, z zakładami przemysłowymi, z niskim bezrobociem, a ta pokraka znalazła norę i wyżywała się na PO.

 • ilirian

  Oceniono 4 razy 4

  Najpierw wprowadźcie kadencyjność w Sejmie.

 • ta56

  Oceniono 26 razy 4

  Co to za pierdoły z tym elektoratem negatywnym ?. Bo skoro samorządowcy rzeczywiście mają duży elektorat negatywny to z nikim nie wygrają panie Tyszkiewicz, wręcz przeciwnie dostaną po tyłkach aż się zakurzy. A co do głosów że zastępcy też nie będą mogli kandydować to mówi się też podobno że z kandydowania będą wyłączeni Marsjanie więc nie strasz pan ludzi i nie rozpowszechniaj niesprawdzonych informacji.

 • westgreg

  Oceniono 15 razy 3

  Pan Tyszkiewicz przyznała się, że zasady rządzące centralną polityką są mu obce. I faktycznie są. Przy obecnym, partyjnym systemie wyborczym do sejmu (i nie chodzi tu tylko o samą ordynację), samorządowcy nie mają specjalnie wielkich szans. A szkoda.

  A jeżeli PiSowi uda się istotnie ograniczyć autonomię samorządów, to znaczy, że ten kraj na to zasługuje. Demokracja to nie jest nic łatwego.

 • amicus2012

  Oceniono 29 razy 3

  A ja bym wprowadził kadencyjność w Sejmie. Maksymalnie dwie kadnecje. Ale byłby popłoch... A jeszcze gdyby 25-35% posłów byłoby wzbieranych w JOWach to juz widzę te spięte pośladki.

 • miikz

  Oceniono 8 razy 2

  spokojnie, do tego czasu naród się obudzi i wreszcie pokurcza powiesi!!!!

 • elkasowa.02

  Oceniono 44 razy 2

  To jego ostatnia kadencja i porteczki zaczynają się trząść przed wymiarem sprawiedliwości!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX