"Sędziowie widzą, że wymiar sprawiedliwości ma być ręcznie sterowany z Nowogrodzkiej"

- Sędziów mamy w Polsce ok 10 tysięcy, myślę, że połowa z nich weźmie udział w akcji. Jeśli nie więcej - ocenił w TOK FM Borys Budka. Wg byłego ministra sprawiedliwości, grozi nam, że w upolitycznionych sądach zasiądą "misiewicze wymiaru sprawiedliwości".

Akcja sędziów będzie trwała pół godziny. Sędziowie nie mają prawa strajkować, więc mogą tylko przerwać pracę. To protest przeciwko przygotowanym przez rząd zmianom w KRS.

- Sędziowie widzą doskonale, co grozi polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Że ma być ręcznie sterowany z Nowogrodzkiej. Że polityk Zbigniew Ziobro, który ma w rękach prokuraturę, chce mieć władzę nad sądownictwem. Że do składów orzekających zostaną wpuszczeni „misiewicze wymiaru sprawiedliwości” - mówił Borys Budka w "Poranku Radia TOK FM".

Czarny scenariusz

Jak podkreślił były minister, pomysły min. Zbigniewa Ziobry odczują obywatele. Bo "w zderzeniu z machiną państwa, nie będą miał szans".

Wg pomysłów ministerstwa sprawiedliwości, to politycy decydować będą o obsadzie stanowisk w Krajowej Radzie Sądowniczej. a w Sejmie jest też projekt, który daje politykowi - ministrowi sprawiedliwości - pełną władzę nad obsadzaniem stanowisk prezesów sądów.

- To elementy układanki, które mają spowodować, że wymiar sprawiedliwości będzie należał do ludzi z Nowogrodzkiej. Jeśli czarny scenariusz zostanie zrealizowany, to mamy koniec trójpodziału władz. Wierzę, że polscy sędziowie będą się opierać ministrowi Ziobrze - stwierdził Borys Budka w rozmowie z Dorotą Warakomską.

"Jeśli prezydent zawetuje ustawę ws. KRS, to będzie dla mnie pozytywne zaskoczenie. Duda do tej pory nie zdobył się na niezależność" - ocenia Włodzimierz Cimoszewicz

Zobacz także
 • Zbigniew Ziobro i Patryk Jaki w Sejmie "Koniec niezawisłego sądownictwa. Koniec demokracji" - rzecznik KRS o pomysłach min. Ziobry
 • Europoseł Zbigniew Ziobro i poseł Arkadiusz Mularczyk (Solidarna Polska) "Najpierw zniszczono autorytet TK, teraz na tapetę idzie Sąd Najwyższy"
 • Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro Budka o "wielkim oszustwie" Ziobry: Tu chodzi o obsadzenie 500 etatów ludźmi zależnymi od PiS
Komentarze (13)
"Sędziowie widzą, że wymiar sprawiedliwości ma być ręcznie sterowany z Nowogrodzkiej"
Zaloguj się
 • Oceniono 13 razy 3

  Pamietajcie ze
  za dwa lata
  Bedziecie sadzeni wlasnie
  WEDLUG TEGO PRAWA
  KTORE TERAZ TWORZYCIE
  wiec BEDZIE LATWIEJ .....
  DZIEKUJEMY !

 • mirek76pl

  Oceniono 15 razy 3

  Ziobro wymienil wszystkich doswiadczonych prokuratorow na niedoswiadczonych zoltodziobow, a teraz zdziwiony, ze w sadach przegrywaja kazda sprawe, majac przeciwko sobie bardzo dobrze przygotowanych adwokatow. W zgodzie z logika PiS nalezy wiec teraz wymienic sedziow na swoich.

 • niezalany

  Oceniono 4 razy 2

  dość miarodajną przykładem "jakości" pisowskich sędziów jest niejaka przyłębska...

 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 1

  Prawo i Sprawiedliwość o pomnikach smoleńskich na Krakowskim. Jesteśmy realistami. Wiemy, że tam nie ma na nie miejsca. Choć można sobie wyobrazić przeniesienie pomnika Księcia Poniatowskiego – stwierdził w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem z „Rzeczpospolitej” Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości. Piszę o tym bo właśnie tacy ludzie mówią jak reformować różne instytucje. Jeśli do głowy przychodzą panu Sasinowi takie pomysły to dlaczego mam wierzyć,że reforma sądów w wykonaniu jego kolegów jest przeprowadzana uczciwie i z troską o obywatela.A nie w trosce o dobre samopoczucie ekipy rządzącej.

 • dar61

  0

  '...pomysły min. Zbigniewa Ziobry...'
  ?
  Knucia. Podkopy. Szczucia. Szkody. Zawady. Podstępy.

  Nie wierzą w opór A.Dudy
  Sędziowie! W Was nadzieja.

  ***
  Zdaniem polszczyzny to PRZECINKOZA:
  '...W[edłu]g byłego ministra sprawiedliwości, grozi nam...'
  >>> sprawiedliwości [BEZ PRZECINKA] grozi nam...

  I to też PRZECINKOZA:
  '...w zderzeniu z machiną państwa, nie będą miał szans...'
  >>> państwa [BEZ PRZECINKA] nie będą...

  Też to:
  '...W[edłu]g pomysłów ministerstwa sprawiedliwości, to politycy...'
  >>> sprawiedliwości, to...

  Skaza mowy polskiej. Za głęboka, Redakcjo!

 • norman67

  Oceniono 4 razy 0

  Jaką miarą mierzycie, taką i wam odmierzą. Mane takel fares

 • def11

  Oceniono 26 razy -4

  Bo Najwyższy, choć krótki,Trybunał jest na Nowogrodzkiej i nie może być tak by w państwie rządzonym przez Prawo i Sprawiedliwość, pierwszy lepszy sędzia tak sobie, jak każe mu prawo, wiedza i sumienie, orzekał. Wyroki mają być słuszne i zgodne z linią partii.
  Prawy i sprawiedliwy naród ponad prawem, reszta w prawie, prawym i sprawiedliwym :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy