Samorząd lekarski bierze się za medyków wspierających ruchy antyszczepionkowe. Dyscyplinarki

Samorząd lekarski ściga medyków wspierających ruchy antyszczepionkowe i tych namawiających do nieszczepienia dzieci. Jak ustaliło TOK FM są już pierwsze wyroki dyscyplinarne w tych sprawach, a kolejne postępowania się toczą.

- Będziemy występowali przeciwko tym lekarzom, którzy szerzą niewiedzę - mówi w rozmowie z TOK FM dr Grzegorz Wrona, rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy i wylicza, że zapadły już dwa wyroki. Pierwsza sprawa pochodzi z Wielkopolski, a na trop lekarki, która sprzeciwiała się szczepieniom wpadł sanepid. Pracownicy inspekcji zauważyli w danych statystycznych, że w konkretnym rejonie jest sporo niewyszczepionych dzieci. Podjęli sprawę i doszli do jednej przychodni, a potem konkretnej lekarki. Okazało się, że ta namawiała rodziców, by ci nie szczepili dzieci. Postępowanie dyscyplinarne potwierdziło te przypuszczenia, a sąd lekarski ukarał lekarkę naganą.

Wykorzystanie wizerunku lekarza - szczególnie naganne

Przed sądem lekarskim zakończyła się też sprawa lekarza z Pomorza. Ten co prawda nie praktykuje, ale występował publicznie zniechęcając do szczepień.  - Sprawa zakończyła się upomnieniem - mówi dr Wrona i zaznacza, że za pierwszym razem trudno sięgać po dotkliwsze kary, ale wyobraża sobie, że w warunkach recydywy te wyroki mogą być znacznie ostrzejsze. Rzecznik odpowiedzialności zawodowej jest zdania, że to szczególny przypadek, gdy lekarze wykorzystując swój autorytet sprzeciwiają się szczepieniom. - Podają nieprawdę, a wykorzystują do tego wizerunek lekarza. To oznacza, że występują przeciwko temu wizerunkowi - mówi dr Wrona.

Trwają kolejne postępowania wobec lekarzy

Jak ustaliło TOK FM kolejne postępowania lekarzy sprzeciwiających się szczepieniom trwają w samorządzie lekarskim i niebawem zajmie się nimi sąd zawodowy. Rzecznik odpowiedzialności przekonuje, że każdy sygnał jest dokładnie badany, ale zaznacza, że na szczęście zgłoszenia na razie nie pochodzą od rodziców. - Bardzo bym nie chciał, żeby zgłosili się do mnie zawiedzeni rodzice, których lekarz przekonał do nieszczepienia dziecka, a to stało się na przykład niepełnosprawne. Nie będę miał wątpliwości jakie zarzuty wtedy postawić lekarzowi. Ja bym nie chciał takich skarg, ale im więcej lekarzy będzie takie antyzdrowotne postawy prezentować, tym szybciej niestety z takimi skargami będziemy mieli do czynienia. Jestem o tym przekonany - mówi dr Grzegorz Wrona.

Podobne stanowisko prezentuje też Ministerstwo Zdrowia, choć samo nie ma możliwości karania ich za działania antyszczepionkowe. Wiceminister Marek Tombarkiewicz twierdzi, że takie zachowania lekarzy trzeba traktować, jako działanie na szkodę pacjenta i wyciągać konsekwencje. Dodajmy, że we Włoszech kilka dni temu zapadł pierwszy wyrok, który pozbawił lekarza prawa wykonywania zawodu i to właśnie za namawianie do nieszczepienia dzieci.

Lekarze obalają mity nt. szczepień dla dzieci: Nie powodują nowotworów ani upośledzeń

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (158)
Samorząd lekarski bierze się za medyków wspierających ruchy antyszczepionkowe. Dyscyplinarki
Zaloguj się
 • Oceniono 27 razy 21

  jestem lekarzem i jestem za walką z głupotą zwłaszcza w śród lekarzy - pytam więc kiedy samorząd lekarski zacznie walczyć z tym idiotyzmem jak klauzula sumienia???a co jak klauzule podpisze świadek Jehowy ??? pomyślał ktoś o konsekwencjach ?? Przestańcie się bać czarnych !!!!!!!!!

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 21 razy 15

  Kolejni lekarze, którzy powinni zacząć odpowiadać za łamanie przysięgi Hipokratesa to ci, którzy bredzą o tzw. "klauzuli sumienia"! Ich "antysumienie" pozwala im krzywdzić ludzi w imię sprzecznej z wiedzą i rozumem wiary w metafizyczne rojenia!!

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 23 razy 15

  Precz z ciemnogrodem!
  Ta zaraza pełna przesądów, zabobonów, znachorstwa dotknęła nawet medycynę.
  Sam byłem świadkiem jak lekarka chciała zapisać dziecku granulat homeopatyczny.
  Nic to, że nie ma ten preparat klinicznie potwierdzonej skuteczności.
  W jej przekonaniu działa, choć nie jest w stanie określić choćby jednej substancji czynnej preparatu.
  Skład preparatu: cukier i woda która ma rzekomo pamięć, że się do niej przed wiekami Mikołaj Kopernik wysiusiał.
  Według takich konowałów lobby farmaceutyczne czerpie zyski ze szczepionek.
  No czerpie, trudno żeby prowadziło działalność charytatywną. A patologie takiego systemu są i będą, co nie zmienia faktu, że od kiedy wprowadzono szczepionki, wyeliminowano wiele dziesiątkujących ludzkość chorób zakaźnych.
  Ale konował woli wspierać lobby homeopatyczne, bo ono jego zdaniem ma czyste intencje.
  A konował sumienie czyste, bo nieużywane.

 • mariojtd

  Oceniono 17 razy 11

  Nagana dla lekarza działającego świadomie przeciwko zdrowiu i życiu ludzi to chyba trochę za mało...

 • paastafarai

  Oceniono 12 razy 10

  a homeopatia wśród lekarzy ? to usankcjonowana szarlataneria!
  i jeszcze można sobie zrobić specjalizacje lekarz homeopata - kpina z nauki

  idę spuścić kupę w klopie , niech ją woda pamięta

 • pinio67

  Oceniono 17 razy 9

  Poproszę o kolejny krok - takie samo (lub ostrzejsze) podejście do szmaciarzy używających klauzuli tzw. sumienia.
  Pierwszym na tapecie powinien być "chcący dać świadectwo" minister zdrowia.

 • homo-homini-lupus

  Oceniono 17 razy 7

  "Samorząd lekarski bierze się za medyków wspierających ruchy antyszczepionkowe. Dyscyplinarki"... po czym tekst o upomnieniu i naganie

  Moment, moment! A jeśli oni to robią z pobudek religijnych? Jeśli nie chcą obciążać sumienia bezbożnymi szczepieniami, których nie znał Jezus?
  Hę???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX