Lis do Jakiego i PO: Jesteście tchórzami! To nie jest wasze Westerplatte, to jest wasze Zaolzie

Publicyści w Radiu TOK FM zgodzili się, że Polacy mają prawo się bać uchodźców, gdy widzą zamachy w TV. Ale - jak mówił Tomasz Lis - jest rolą polityków i liderów, by odwoływać się do ich solidarności, empatii i dobroci, a nie małości, strachu czy pobrzękującego rasizmu.

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że aż 74 proc. badanych sprzeciwia się przyjmowaniu przez Polskę uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 22 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 5 proc. nie ma opinii w tej sprawie.

Zdaniem Tomasza Lisa, Tomasza Wołka oraz Wiesława Władyki, zmiana nastrojów społecznych ws. przyjmowania uchodźców podyktowana jest przede wszystkim zachowaniem polityków. Zarówno PiS, które jasno mówi, że Polska nie przyjmie żadnych uchodźców i straszy zamachami  terrorystycznymi, ale i PO, która lawiruje i zmienia zdanie w tej sprawie, kierują się właśnie nastrojami społecznymi.

Kościół wykazał się odwagą moralną

Tomasz Lis zwrócił uwagę, że w odróżnieniu od polityków, Kościół katolicki, przynajmniej ten hierarchiczny, od samego początku był za przyjmowaniem uchodźców

- Kościół wykazał się odwagą moralną, co więcej złożył władzy pewną nieoficjalną ofertę do przyjęcia jakiejś grupy uchodźców. To na jakich warunkach, było do dyskusji - przypomniał stanowisko papieża Franciszka oraz prymasa Polski Tomasz Lis. 

Publicysta zwrócił uwagę, że to przede wszystkim od polityków zależy, jak społeczeństwo będzie odnosiło się do kryzysu uchodźczego.

Polacy mają święte prawno bać się. Ale...

- Broniłbym Polaków, którzy włączają telewizory i widzą samochody wjeżdżające w ludzi robiących zakupy, widzą zamachy terrorystyczne, to mają święte prawo bać się. Ale jest odpowiedzialnością polityków i liderów czy patrzymy ludziom w oczy i odwołujemy się do ich wielkości, solidarności, empatii i dobroci, czy odwołujemy się do ich małości, strachu i rasizmy, który gdzieś tam pobrzękuje - mówił Lis.

- To jest taki moment na pokazanie, czy rozumiem odpowiedzialność za kraj, czy jestem mężem stanu. Jak teraz wytłumaczyć Francuzom, Włochom czy Grekom, że my teraz mówimy, że nie możemy przyjąć 7 tys. uchodźców? - zastanawiał się prowadzący audycję Piotr Kraśko.

Lis przyznał, że polski rząd idzie znacznie dalej. - My nie mówimy, że nie damy rady, bo coś tam, bo logistyka. My mówimy, że nie chcemy. Pani Szydło i pan Błaszczak mówią, że stoją na straży bezpieczeństwa Polski. Pan Jaki, którego umysłowość dość dobrze ilustruje stan intelektualny tej ekipy, powiedział, że walka z islamizacją to jego Westerplatte. To jam mogę powiedzieć panu Jakiemu, ale i politykom PO:

Westerplatte w tym sensie, że jest to klęska, to była walka w dobrej sprawie i porażka z honorem. Tym razem to walka w złej sprawie, klęska bez honoru. Drodzy panowie, kręcicie, nie macie odwagi, jesteście tchórzami! To nie jest wasze Westerplatte, to jest wasze Zaolzie

- powiedział Tomasz Lis w Radiu TOK FM.

Jak podaje Wikipedia, Zaolzie to potoczna nazwa zachodniej części dawnego górnośląskiego Księstwa Cieszyńskiego, położonego na Śląsku Cieszyńskim. Zaolzie przyłączono do Polski w 1938 roku. Ówczesne władze Rzeczpospolitej wykorzystały sytuację międzynarodową i w czasie nacisków Adolfa Hitlera na Czechosłowację przekazały Czechom ultimatum, w którym żądały oddania Zaolzia. Rząd czechosłowacki zgodził się spełnić polskie warunki i Czechosłowacja przekazała Polsce sporne tereny.

Zobacz także
Komentarze (381)
Lis do Jakiego i PO: Jesteście tchórzami! To nie jest wasze Westerplatte, to jest wasze Zaolzie
Zaloguj się
 • bob2436

  Oceniono 56 razy 14

  Ludzie, przestańcie pier.... o tych islamistach. Polska ma 35mln mieszkańców i kilka wielkich miast. Jak przyjedzie parę tys. ludzi wcześniej zweryfikowanych, to wielkiej tragedii nie będzie. A pokażemy, że jesteśmy solidarni i nikt nam w Europie nie zarzuci, że uciekamy od problemu. I sami możemy wtedy solidarności wymagać. A sami imigranci w Polsce raczej nie zostaną, tylko będą kombinowali, jak stąd nawiać.

 • TheWierzbionek

  Oceniono 65 razy 9

  Dobra lisu. Przyjmiemy ale ośrodek na twoim luksusowym osiedlu a nie jakiejś prowincji coby się lepiej integrowali. Zgoda lisu? Tylko co na to nowa żona i sąsiedzi? Na taczkach cię lisu nie wywiozą?

 • kibolbandyta

  Oceniono 39 razy 9

  I znów to samo. Co z tego że 3/4 Polaków nie chce intruzów z bliskiego wschodu. W ramach demokracji słuchajmy mniejszości. Do tego PiS straszy zamachami. Nie PiS straszy zamachami tylko te zamachy mają miejsce na zachodzie.

 • t-i-g-e-r

  Oceniono 14 razy 8

  Zdrajcy zamiast bronić granic Unii Europejskiej, zapraszają ludność z Afryki i Azji.
  Inni zamiast odstawiać nielegalnie przeprawiających przez Morze Śródziemne z powrotem do wybrzeży Afryki każą ich do Europy ściągać.
  Tym samym nakręcają spiralę emigracji z Afryki i Azji.

  Jak ktoś jest za ściąganiem ludności z Afryki i Azji niech poda swój adres jako propozycję dla alokacji tych ludzi.

 • matt555555

  Oceniono 28 razy 8

  Pani Lis, przestań już bredzić, tu nie chodzi o strach przed "obcymi" tu chodzi o strach przed wyznawcami ideologii zwanej "islamem", bo religią tego nazwać się nie da.
  Poczytaj sobie waść trochę o życiu i wartościach muzułmanów, o sytuacji kobiet w państwach muzułmańskich, o tym co wolno kobiecie a co wolno mężczyźnie, o stosunku do wyznawców innych religii o czym zresztą uczy koran, tej mentalności nie da się zmienić poprzez kursy, jak to robią np. Niemcy, nie da się wykorzenić wpajanych przez całe życie przekonań. Ciekawe czy tak chętnie przyjmowałbyś te 7 tysięcy, jakby za twoim ogrodzeniem był ośrodek dla Muzułmanów, tak na przykład dla 500 osób, lubicie się kreować na altruistów, bo zazwyczaj mieszkacie w strzeżonych kompleksach a zwykłym ludziom chcecie zgotować piekło, oglądnij sobie kolego, jak zmienia się życie ludzi, którym w pobliży kwaterują takie grupy. A jak wierzysz na prawdę w to co głosisz, wyślij swoje córeczki do Iraku, Iranu, Afganistanu tak na 1 rok na przykład, zobaczymy czy zmienisz zdanie...
  I odwal się od Jakiego, do pięt mu nie dorastasz, zajmij się lepiej tymi nabotoksowanymi i nastrzykniętymi byłymi i obecnymi żonami, bo to one potrzebują pomocy...

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 34 razy 8

  >Lis do Jakiego i PO: Jesteście tchórzami!

  Wprost przeciwnie.
  Odważyli się sprzeciwić Merkel i Brukseli.
  Lis tego nigdy nie uczyni.
  Skąd wtedy kasa na luksusy?

 • totmes72

  Oceniono 18 razy 8

  >>>Jak podaje Wikipedia, Zaolzie to potoczna nazwa zachodniej części dawnego górnośląskiego Księstwa Cieszyńskiego, położonego na Śląsku Cieszyńskim. Zaolzie przyłączono do Polski w 1938 roku. Ówczesne władze Rzeczpospolitej wykorzystały sytuację międzynarodową i w czasie nacisków Adolfa Hitlera na Czechosłowację przekazały Czechom ultimatum, w którym żądały oddania Zaolzia. Rząd czechosłowacki zgodził się spełnić polskie warunki i Czechosłowacja przekazała Polsce sporne tereny.<<< TYLKO ZAPOMNIAŁ REDAKTOREK , że w 1920 miało się odbyć na Zaolziu plebiscyt. Armia czerwona stała pod Warszawą i Czesi to wykorzystali i zajęli Zaolzie. Polska się zgodziła, bo miała nóż na gardle. W 1938 roku się zrewanżowaliśmy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Serwis informacyjny

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy