Lis: Pan Duda chce do praktyki politycznej wprowadzić rasizm i ksenofobię. To jest obrzydliwe

- Duda chce do polskiej praktyki politycznej wprowadzić rasizm i ksenofobię, najbardziej prymitywne odruchy. To jest obrzydliwe - tak o propozycji referendum ws. przyjmowania uchodźców powiedział Tomasz Lis w Radiu TOK FM.

Sprawa referendum ws. przyjmowania uchodźców, którego przeprowadzenie w 2018 roku zaproponował Andrzej Duda, była jednym z tematów godziny komentatorów w Radiu TOK FM. Tomasz Lis, Tomasz Wołek oraz Wiesław Władyka bardzo krytycznie ocenili prezydencką inicjatywę.  

Objawił się geniusz Andrzeja Dudy w Polsce

- Jeszcze jeden geniusz się objawił, poza geniuszem Putinem w USA [to nawiązanie do poprzedniego tematu audycji - rosyjskiej ingerencji w wybory w USA - red.], to geniusz Andrzeja Dudy w Polsce, który zaproponował referendum ws. przyjmowania uchodźców. Wcześnie już Stanisław Karczewski, marszałek Senatu miał jeszcze ciekawszy pomysł, żeby zastosować model australijski. To są obozy komercyjnie prowadzone w dzikich miejscach, w którzy się przetrzymuje i zadręcza w kryminalnych warunkach duża grupę ludzi - zaczął wątek Jacek Żakowski. 

- Chyba nazbyt jesteś łaskaw dla doktora Karczewskiego - wtrącił Tomasz Wołek zwracając się do prowadzącego audycję - kiedy wystąpił na początku można było mieć wrażenie, że to taki kulturalny lekarz, ale to wrażenie bardzo szybko minęło.

Z koeli Tomasz Lis przyznał, że jest "zniesmaczony propozycją pana Dudy", który zaproponował przeprowadzenie referendum w 2019 roku - roku wyborczym. - Duda chce do polskiej praktyki politycznej wprowadzić rasizm i ksenofobię, najbardziej prymitywne odruchy. To jest obrzydliwe - ocenił naczelny  "Newsweeka".

- Skoro pan Duda - widzimy to - bardzo lubi przesiadywać i klęczeć w kościele, to mam taką prośbę, żeby czasem posłuchał w tym kościele, co ma do powiedzenia Kościół w tej sprawie (uchodźców), w której on chce referendum. I tylko tyle - dodał Tomasz Lis.

Chrześcijaństwo w Polsce się nie przyjęło

- To ja może bym nawiązał delikatnie do Józefa Tischnera, który mówił, że chrześcijaństwo się w Polsce nie przyjęło. I rzeczywiście. Nie przyjęliśmy uchodźcy i faktycznie mamy problem z przyjmowaniem uchodźców - powiedział Żakowski. 

- I cały czas będziemy powtarzać, że nie przyjmiemy - zauważył Wiesław Władyka.

Zdaniem Lisa to, co "wygadują państwo: Kaczyński, Szydło, Karczewski i inni pisowscy notable, to jest spełnienie marzeń Państwa Islamskiego i Al-Kaidy. Gratuluję panowie chrześcijanie, to jest moralne zwycięstwo - podsumował na zakończenie audycji Tomasz Lis.

Obozy dla uchodźców w Australii - gwałty i tortury 

Przy okazji propozycji marszałka Karczewskiego portal OKO.press przypomniał, że Australia słynie z najbardziej bestialskich przepisów migracyjnych na świecie i jako kraj wielokrotnie była oskarżana o łamanie praw człowiek.

"Specjalny wysłannik ONZ ds. tortur, Juan Mendez stwierdził w marcu 2016 roku, że w ośrodkach dla uchodźców Australia narusza międzynarodową Konwencję Przeciwko Torturom. Raport ONZ opisuje m.in. przypadek przywiązywania imigrantów do krzesła i wymuszania na nich oświadczeń. Osobom szukającym azylu odmawia się dostępu do prawnika i arbitralnie decyduje o przetrzymywaniu ich w ośrodkach.

Z kolei brytyjski „The Guardian” opisał szczegółowo realia ośrodków na wyspie Nauru. Dziennikarze ujawnili przypadki molestowania seksualnego i przemocy stosowanej przez strażników. Australijską politykę wobec uchodźców krytykowały także Amnesty International i Human Rights Watch" - można przeczytać na stronie OKO.press.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (265)
Lis: Pan Duda chce do praktyki politycznej wprowadzić rasizm i ksenofobię. To jest obrzydliwe
Zaloguj się
 • intransigent

  Oceniono 61 razy 9

  A jak tam młode Ukrainki? Dalej się wyświetlają Lisowi w reklamach kontekstowych?

 • prawdaprawdaprawda

  Oceniono 38 razy 8

  Tak, pytanie o cokolwiek w referendum jest obrzydliwe!
  Więcej, pytanie o cokolwiek w referendum to dyktatura!

 • qawsedrftg

  Oceniono 54 razy 8

  Najpierw mieli być prof dr. inż. - nawet lemingi wiedzą już jak to wygląda.

  Potem mieli być z krajów ogarniętych wojną, a zwłaszcza z Syrii. Ale teraz ogromna większość to AfroAfrykanie o ciemnym kolorze powłok (mam nadzieję że nie popełniłem jakiejś myślozbrodni?)

  Jeszcze później mieliśmy mieć dług wdzięczności i nawet za PRL było lepiej z naszą Tolerancją - ale przykłady były tak bezsensowne że nawet lemingi wymiękły.

  Teraz czas na Rasizm. Ale co następne?

 • qawsedrftg

  Oceniono 54 razy 8

  Nie bardzo wiem dlaczego nie ma na GW takiej drobnej i mało znaczącej informacji o tym, że w urzędzie pracy w Newcastle napastnik z nożem wziął zakładników. Dzień jak co dzień w wielokulturowej Europie. Niektórzy .Nowocześni.eu będą jeszcze krzyczeć o Tolerancji i Wartościach gdy Mohammed będzie im głowę obcinał maczetą. Głowa tocząc się będzie wołać "Faszyzm nie przejdzie"!

 • gwsol

  Oceniono 55 razy 7

  Moim zdaniem Lis gada jak przedstawiciel Państwa Islamskiego i Al-Kaidy.
  Jeszcze się naigrywa z chrześcijan w Polsce.

 • eses2

  Oceniono 18 razy 6

  Dwie mendy-funkcjonariusze rozmawiają w sposób urągający zawodowi dziennikarza - z takimi ćwokami nie ma rozmowy, dlatego od pewnego czasu nawet nie będę tego gnoju wypluwanego przez Lisów, Żakowskich et consortes komentował - po prosu WON!

 • misio-kicio

  Oceniono 26 razy 6

  Można się śmiać z ich nachalnej i naiwnej propagandy.
  Ale jeśli Allah pozwoli, że "uchodźcy" do P. jednak przyjadą i zapewne wkrótce zrobią kęsim-kęsim na Czerskiej, jak w Charlie Hebdo, to ubiorę koszulkę z napisem Je suis (a nawet J'aime) Mychnyk i narysuję im kwiatka woskową kredką. Al-hamdulillah! :) :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX