Ujazdowski: Polsce nie grozi fala uchodźców. Straszenie tym jest nieuczciwe

- Nigdy nie zaakceptuję straszenia obcymi, kiedy takiego zagrożenia nie ma - mówił w TOK FM Kazimierz Michał Ujazdowski. Wg byłego działacza PiS, "krótkowzroczna polityka" ws. uchodźców może skończyć się tym, że
"kiedy będziemy w potrzebie, zostaniemy zostawieni sami sobie".

Komisja Europejska rozpocznie procedury o naruszenie prawa UE wobec krajów, które nie biorą udziału w programie relokacji uchodźców. Już dziś w tej sprawie zbierze się unijni komisarze.

Taktykę polskiego rządu wobec uchodźców ostro krytykuje Kazimierz Michał Ujazdowski. Były działacz PiS uważa, że Polska popełniła błąd stawiając sprawę uchodźców na ostrzu noża.

"Parodia polskiego mesjanizmu" - były polityk PiS o antyunijnej grze rządu Szydło

- Mieliśmy szansę, by przyjąć z własnej inicjatywy grupę uchodźców, którzy są gotowi związać swoje losy z Polską. Na pewno społeczność chrześcijańska byłaby do tego gotowa. Ale my odpowiedzieliśmy twardym "nie" bez wskazania alternatywy. Rekomendował bym polskiemu rządowi, by nie straszył, że przyjdzie do Polski fala społeczności muzułmańskiej. Bo to absolutna nieprawda i takie strasznie jest nieuczciwe - mówił Ujazdowski w "Poranku Radia TOK FM".

Świadectwo historii

Zdaniem europosła, zamykanie granic przed potrzebującymi jest zaprzeczeniem tego, co przez wieki robili Polacy. - Konstytucja 3 Maja otwierała bramy Rzeczypospolitej dla tych, którzy cierpią prześladowanie - przypomniał Ujazdowski, wspominając też jeszcze m.in. o papieżu Janie Pawle II.

Gość 'Poranka Radia TOK FM" jest przekonany, że w sprawie przyjęcia uchodźców "można byłoby zbudować w Polsce szeroki konsensus, który byłby bezpieczny dla nas i pozwalał wyjść z izolacji".

A pozostawanie w izolacji najbardziej zaszkodzi nam samym. - Bo jeśli w przyszłości Polska znajdzie się w nadzwyczajnej sytuacji, będziemy zostawieni sami sobie.

Kazimierz Michał Ujazdowski kilkukrotnie podkreślił, że Polsce "nie grozi fala uchodźców, która mogłaby spowodować poważne kłopoty". - Nigdy nie zaakceptuję straszenia obcymi, kiedy takiego zagrożenia nie ma - stwierdził europoseł, który na początku roku rozstał się z PiS.

Ujazdowski krytykował działania partii m.in. wobec TK. "Nie mogę akceptować polityki trawiącej potencjał PL w zbędnych konfliktach" - tłumaczył decyzję o odejściu z Prawa i Sprawiedliwości.

"Jak można deklarować katolickość i nazywać uchodźców 'towarem'?"

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (138)
Ujazdowski: Polsce nie grozi fala uchodźców. Straszenie tym jest nieuczciwe
Zaloguj się
 • onduma

  Oceniono 27 razy 11

  Zaden p... VIP nie ma prawa wypowiadac sie na temat uchodzcow. Zyja w grodzonych osiedlach, nie jezdza komunikacja publiczną, szczegolnie w miastach, przebywaja na rautach "tylko dla VIP", w sektorach "tylko dla VIP" , maja ochronę , nawet czesto jadac samochodem. Zyja w swojej VIPolandii a obywatelom p.. sza cos o rownosci, wolnosci, demokracji, konstytucji, prawach, przyjmowaniu biednych uchodzcow i tym podobnej sciemie , ktora sluzy wylacznie ich interesom.

 • jedenzero84

  Oceniono 29 razy 9

  Lepiej zostać sobie samym niż być na łasce innych. Taka to jest cena. I lepiej zapłacić za każdego 250 tys euro niż płacić im co miesiąc 1000 euro socjalu bo taki wymóg stawiają Niemcy ma być równy socjal jak w Niemczech tak i w Polsce. Wiec jak tu nie być wqrwionym jak tyrasz na fabryce za 400-500 euro miesięcznie, a tu nierób ma 1000 euro

 • jedenzero84

  Oceniono 12 razy 8

  A co z tym marsze do Aleppo bo jakaś cisza. Oni wrócili?

 • smiki48

  Oceniono 30 razy 8

  pan Ujazdowski i wielu innych zwolenników przyjmowania muzułmanów nie zna niestety historii.
  Pewnie wielu nich był w Egipcie. I ilu rdzennych mieszkańców,budowniczych piramid tam zobaczyli? Pewnie ani jednego. A ilu arabów tam było? Zatrzęsienie. A skąd się wzięli arabowie w Egipcie czy Afryce północnej? Przywędrowali ze wschodu i te tereny po prostu zajęli. A co to są za działania wojenne w Maroku? P prostu lokalne plemiona Berberów nie chca się podporządkować napływowej ludności arabskiej.
  W pierwszej fazie ekspansji arabowie zachowują się pokojowo, wymieniają towary itp.Gdy uzyskają silną pozycję na lokalnym rynku, wówczas przejmują władze i bezwzględnie narzucają swoje rządy.
  I ten numer chcą powtórzyć w Europie.

 • qawsedrftg

  Oceniono 28 razy 8

  Przecie wszystkie wiedzą że grozi. Że skoro w Niemczech i ogólnie na zachodzie nie ma limitu, to będzie coraz mocniejszy argument "my mamy 1 mln, 2, 5, 10... a oni wcale się nie ubogacili"!

  Dla forumowych ewangelistów: ubogacacie bardzo selektywnie. Czy na pewno najbardziej potrzebujących? Monachium: Dom Uchodźcy-Ubogacacza-Neurochirurga kosztuje 400 tysięcy euro miesięcznie - a mieszka w nim 15 profesorów pustynnych! Drogo to wychodzi, choć zapewne się opłaca, Niemcy wiedzą co robią. Tak uważa przeciętny .Nowoczesny.pl, na wszelki wypadek nie pamiętając że wielu ciągle wierzyło w Ostateczne Zwycięstwo gdy Armia Czerwona forsowała Odrę. Ale w komentarzach pod artykułem ludzie piszą że w Reichu dla zwykłego człowieka już tak fajnie nie jest. Podatki, opłaty za mieszkania, przedszkola - w górę, trzeba mieć za co opłacić Fluechtlingindustie, czyli Biznes Uchodźczy. A o bezpieczeństwie na ulicach to szkoda gadać.

  ht tps://www.welt.de/regionales/bayern/article165463526/Fluechtlingsunterkunft-wird-zu-teuer.html#Comments

 • agzum

  Oceniono 21 razy 7

  "Rekomendował bym polskiemu rządowi by nie straszył, że przyjdzie do Polski fala społeczności muzułmańskiej. Bo to absolutna nieprawda ..." - nazwijmy ich buddystami z "nieco" dalszych okolic Tybetu i zacofany polski lud to z pewnością uspokoi.

  "zamykanie granic przed potrzebującymi jest zaprzeczeniem tego, co przez wieki robili Polacy" - tych potrzebujących jest około 35 milionów (oficjalne dane). Tu nie chodzi tylko o te 7 tysięcy, ale o STAŁY mechanizm relokacji.

  "Bo jeśli w przyszłości Polska znajdzie się w nadzwyczajnej sytuacji, będziemy zostawieni sami sobie" - akurat na Niemców i Francuzów bym zbytnio nie liczył -
  zwłaszcza w kontekście ich przyjaźni z Rosją. Poza tym byliśmy w potrzebie, mieliśmy 20% bezrobocie i Angela co 2 lata wydłużała ograniczenie aż do 2011.

  Ujazdowski kilkukrotnie podkreślił, że Polsce "nie grozi fala uchodźców, która mogłaby spowodować poważne kłopoty" - no ... chyba, że się pomyli. Za co może co najwyżej serdecznie przerosić.

 • sorrry

  Oceniono 20 razy 6

  Ujazdowski wybiera się na prezydenta Wrocławia i myśli, że mieszkańcy tego miasta są na tyle głupi, że o niczym innym nie marzą, jak tylko żeby do różnych cyganów, ukraińców i tym podobnych, którzy już się tam kotłują, dołączyli jeszcze tzw. uchodźcy. Najwyraźniej nie zna miejsca, którym zamierza zarządzać i swoją kampanię w mediach opiera na propagandowych bzdetach o "mieście spotkań".

 • mocno_kwasny

  Oceniono 30 razy 6

  nie ma powodu do niepokoju jak mowi Merkel tymczasem w wiadomosciach: proces uchodzcow ktorzy podpalili bezdomnego, proba gwaltu na studentce w Bonn przez 27-letniego Syryjczyka, walka na noze wsrod dilujacych afrykanow w Hamburgu itd. Niemcy sa tak szczesliwi ze az im szczena opada, tylko kiedy zapada zmrok jakos tak dziwnie ulice pustoszeja :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX