Data 4 czerwca '89 zniknie z historii? Awantura o wystawę ze zdjęciami Wałęsy i Kaczyńskiego

4 czerwca niestety znów dzieli. Władze Puław (PiS) nie zgodziły się na wystawę plenerową poświęconą pierwszym wolnym wyborom w Polsce. Wystawę fotograficzną, na której są zdjęcia z tamtego okresu, a na nich m.in. Lech Wałęsa, ale też... Jarosław Kaczyński.

Wystawę, zorganizowaną przez lubelski Teatr NN oraz Komitet Obrony Demokracji. Wystawę, która była prezentowana w Lublinie, na Placu Lecha Kaczyńskiego i nikomu nie przeszkadzała.

W oficjalnej odpowiedzi, którą dostał KOD od wiceprezydenta Puław Tadeusza Koconia napisano, że wystawa nie ma charakteru edukacyjnego. W rozmowie ze mną prezydent podkreślił z kolei, że miasto nie zgadza się na upolitycznianie głównego placu w mieście i ustawianie tam politycznych wystaw. - To kompletny absurd - mówią mi działacze KOD - Wystawa absolutnie nie jest polityczna. Pokazuje naszą historię, naszą walkę o wolność - słyszę od moich rozmówców.

"Wystawa jest polityczna, bo są znaczki KOD" 

Wiceprezydent Tadeusz Kocoń w rozmowie ze mną zapewnia, że jego działanie nie ma podtekstu politycznego. W jego ocenie, polityczna - to miała być sama wystawa. Skąd takie informacje? Bo na planszach ze zdjęciami - jak słyszę - widnieje znaczek KOD. - W debacie politycznej, KOD jest wyraźnie odczytywany jako strona tej debaty. A my nie chcemy upolityczniania placu - mówi Kocoń.

Arkadiusz Pisarski, członek zarządu regionu lubelskiego KOD napisał mi, że NA ŻADNYM ZE ZDJĘĆ przedstawionych w wystawie nie ma znaczka KOD. Jedyna informacja o udziale Komitetu Obrony Demokracji w tworzeniu wystawy znajduje się na podziękowaniu, co widać na zdjęciach przesłanych mi przez pana Arkadiusza.

Zdaniem Czesława Rolli z puławskiego KOD, nie bez znaczenia jest fakt, że w Puławach rządzi PiS. - Dostaliśmy odpowiedź, że to nie jest materiał edukacyjny i że jest odmowa. Jakiż może być większy materiał edukacyjny dla młodzieży? - pyta Rolla.

- Rozumiemy, że jedynym prawdziwym powodem odmowy jest to, że współorganizatorem wystawy jest KOD, występujący przeciw polityce partii, która dominuje w obecnym układzie rządzącym w Puławach. Być może ukrytą przyczyną tej decyzji jest także to, że władze Puław nie uznają 4 czerwca za datę ważną dla Polski - wbrew historycznym faktom, ale zgodnie z obowiązującą wykładnią - mówi Adam Kalbarczyk z lubelskiego KOD.

Czy rzeczywiście?

Wiceprezydent Kocoń powiedział mi, że dla niego jest to bardzo ważna data. - Pamiętam wszystko niemal godzina po godzinie, było bardzo dużo emocji. Uznawaliśmy, że jest to promyk wolności. Co prawda w tej chwili w debacie publicznej ta data jest różnie oceniana, natomiast wtedy byliśmy wolni, młodzi, pełni entuzjazmu, że pojawił się promyk zmian - mówi Kocoń.

Dlaczego zatem dziś uznał, że wystawa jest polityczna? Bo jak mówi... były na niej znaki KOD. Tyle, że tych znaków tam wcale nie ma. Czesław Rolla nie ma wątpliwości, że to gorsze niż cenzura.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (18)
Data 4 czerwca '89 zniknie z historii? Awantura o wystawę ze zdjęciami Wałęsy i Kaczyńskiego
Zaloguj się
 • xymeon_x

  Oceniono 19 razy 1

  Gdyby ktoś w latach 80-tych wspomniał coś o Jarosławie Kaczyńskim usłyszałby: Kaczyński? Jaki Kaczyński, kto to ten Kaczyński, a w bardziej zorientowanych kręgach na Mazowszu: To Lech ma brata?? niewiarygodne...

 • budryska w

  Oceniono 29 razy 1

  Peerelowska nadgorliwość I-go sekretarza PZPR

 • jggc

  Oceniono 33 razy 1

  Małostkowe bojące się wszystkiego gnoje. I taki mówi o wolności. Dorwało się bydło do władzy (koryta) i liże doopę Kim-kaczorowi

 • guru133

  0

  Przeinaczania historii przez działaczy z sekty PiSlamu ciąg dalszy. Jak widać z historią i metodami działania WKPB ta sekta zapoznała się i "udanie" te działania kontynuuje.

 • hastatrespasos

  Oceniono 4 razy 0

  Podobno jest 14 dopisków, ale widać tylko kilka, czyżby inne, tak jak poniższy, zginęły?
  Dla idiotów z władz Puław, i niestety nie tylko dla nich, wybory 4 czerwca 1989 najwyraźniej były tylko kolejnym aktem strasznych komunistycznych represji! Na rozkaz Kremla wyłoniono nowy Sejm zdominowany przez ludzi związanych z antyjaruzelską opozycją, i Senat taki jak trza. Ale W TEJ CHWILI W DEBACIE PUBLICZNEJ TA DATA JEST RÓŻNIE OCENIANA! Gdyby bohaterem nr 1 pokojowej likwidacji PRL był Jareczek Pierwszy Dyktator Kaczego Gumna, a nie Lech Wałęsa... Brr..., na samą myśl o agencie Bolku, na sam widok nazwiska laureata pokojowego Nobla w mediach, sPISkowym troglodytom otwierają się scyzoryki w kieszeniach pełnych modlitewników. No a co to w ogóle znaczy, żeby w Kaczym Gumnie wciąż istniał jakiś KOD? To agenci producentów białych róż, które symbol nienawiści Fuck-Offczyński chce na zawsze usunąć sprzed swych ślepi, jako rzekome narzędzia agresji obrońców demokracji na jego przeklętą kaczokraturę. Każdy kto tak jak ów pajac z Puław wolałby żeby wyborów 4 czerwca 1989 nie było, i kto da mi tu minusa, niech sobie wyobrazi, że AD 2017 nadal żyje w PRL, ze wszystkimi tego konsekwencjami. Gratuluję rozumu, zmielonego na proch przez fanatyczną sPISkową propagandę kultu przeklętego kaczora, tchórza nad tchórze i najgorszego potomka nie tylko Piasta Kołodzieja, ale Adasia i Ewki. P.S. Wy fanatycy sPISku nie macie monopolu na przesadę

 • kotmiki

  Oceniono 12 razy 0

  Kaczyński to zwykle ludzkie scierwo ,,nie jest godny Wałęsie nawet butów lizać może co najwyżej jemu gacie wyprać

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 16 razy 0

  Kaczory są tak małe, że można ich wymazać z każdego zdjęcia, bez szkody dla tegoż zdjęcia i historii Polski.
  Nawet zdjęcie do dowodu osobistego Jarosława K. nie straciłoby na zawartości a nawet by zyskało głębię tła.
  Wałęsę trzeba jednak zostawić.
  Polacy powinni pamiętać, że gdyby nie otrzeźwieli w ostatniej chwili, to wybraliby na prezydenta jakiegoś śmiesznego facecika z amazońskiej dżungli, który nęcił infantylną opowieścią o zawartości pustej teczki.
  Takim jesteśmy durnym narodem, że w ostatniej chwili na własne życzenie wybraliśmy mniejsze zło, choć było na początku w czym wybierać.

 • Oceniono 26 razy 0

  Glupota ludzka nie zna granic co jeszcze w niektorych miastach radni wymysla aby wejsc przeloznym bez mydla w tylna czesc ciala

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX