"Obserwujemy mylenie ofiar ze sprawcami. Poczucie dumy, że ma się własne ORMO"

- Takie wypowiedzi w oczywisty sposób będą nakręcały spiralę przemocy. Nie zdziwiłabym się, gdyby za jakiś czas, bojówki sięgające po przemoc fizyczną były stałym elementem naszego życia politycznego - uważa Rafał Kalukin. Rzeczniczka PiS Beata Mazurek stwierdziła, że "rozumie" sprawców ataku na działacza KOD.

Jak stwierdził Rafała Kalukin w "Poranku Radia TOK FM",wypowiedź Beaty Mazurek spowodowała, że inaczej traktuje ostrzeżenia dotyczące odradzania się autorytaryzmu, faszyzmu.

- Do tej pory argumentem podważającym tę tezę było przede wszystkim to, że wszystkie ustroje autorytarne, faszystowskie oparte były na przemocy fizycznej. Paralele do lat 30. XX wieku były o tyle zwodnicze, że w polskim życiu politycznym i  publicznym nie było zinstytucjonalizowanej przemocy. Ale teraz to się zaczyna dziać i jest legitymizowane przez funkcjonariuszy państwa. To fatalny zwiastun- uważa dziennikarz "Polityki".

Zdaniem Kalukina, usprawiedliwianie agresji - jak zrobiła Beata Mazurek w swojej wypowiedzi - "w oczywisty sposób będą nakręcały spiralę przemocy".  -  Nie zdziwiłabym się, gdyby za jakiś czas bojówki sięgające po przemoc fizyczną były stałym elementem naszego życia politycznego.

Nie pierwszy raz

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła w poniedziałek, że takie ataki jak to co wydarzyło się w Radomiu "nie powinny mieć miejsca". Ale przyznała, że rozumie tych, którzy pobili sympatyka KOD.

Pamiętajmy o tym, co się dzieje, kiedy organizujemy miesięcznice, jak jesteśmy atakowani"

- mówiła Mazurek

- Jest rzeczą oczywistą że powinniśmy usłyszeć potępienie tych osób, wydarzeń. A tymczasem stosuje się jakieś rozwadnianie, rozmydlanie, usprawiedliwianie. Zresztą nie pierwszy raz. I nie pierwszy raz następuje myślenie ofiar ze sprawcami - komentowała słowa Mazurek Agata Szczęśniak.

Dziennikarka OKO Press przywołała zachowanie min. Piotra Glińskiego, który w liście do Hanny Gronkiewicz-Waltz, "by rozważyła czy spektakl 'Klątwa' nie narusza wartości chrześcijańskich".  - W liście wicepremiera  nie ma ani słowa o przemocy, do której doszło przed teatrem,kiedy narodowcy nie pozwalali widzom wejść do teatru, rozlali żrący płyn - wyliczała Szczęśniak.

Mazurek nie pierwszy raz szokuje

Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej" przypomniał, że rzeczniczka PiS nie pierwszy raz szokuje swoimi opiniami. Tak było m.in. w przypadku wpisu z 2014 roku, kiedy Mazurek napisała na Twitterze do Jarosława Kuźniara "Panu to jeszcze nikt łomotu nie spuścił za takie wpisy? Szkoda, to byłoby bezcenne".

- Mam takie wrażenie, że w partii rządzącej narasta poczucie siły. Po cichu się mówi, że jakby ktoś komuś dowalił, to by się wszystko uspokoiło. To  jest przyzwolenie na narastającą agresję i poczucie dumy, że ma się własne ORMO, w postaci młodych ludzi którzy chcą się wyżyć - stwierdził dziennikarz w "Poranku Radia TOK FM".

Lecą głowy

Po ataku na sympatyka KOD odwołany został szef radomskiej policji. Już wczoraj szef MSWiA Mariusz Błaszczak przyznał, że mogło dojść do zaniechań ze strony policji. Ale także on nie powstrzymał się przed oskarżaniem opozycji za wzrost agresji w życiu publicznym.

"Tłumaczenia Błaszczaka ws. Radomia to 'stek absurdów'">>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (102)
"Obserwujemy mylenie ofiar ze sprawcami. Poczucie dumy, że ma się własne ORMO"
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 60 razy 14

  To nie jest żadne "mylenie" - to jest świadoma robota. Obliczona dokładnie na to, aby usankcjonować istnienie bojówek i tabunów donosicieli. Czy oni będą się nazywać WOT, ONR czy ORMO, to kwestia naprawdę bardzo wtórna.

 • slawek899

  Oceniono 54 razy 10

  jest to strasznie smutne, ze Polska bedaca wielka ofiara ideologii nazistowskiej, nagle, poprzez oficjalne organy Panstwa staje sie tej ideologii odnowicielka;

  boje sie, ze to bedzie takie zamkniete kolo; ci co rozumieja haniebnosc tego co sie dzieje beda powoli emigrowac; pozostana ci, ktorzy takich mozliwosci nie maja i ci tepo glupi, ktorzy jeszcze bardziej beda sie nakrecac jacy to oni genialni w tym swoim miedzymorzu; efekt bedzie taki, ze znowu odrzuci nas mocno na Wschod; ale byc moze tam wlasnie nasze miejsce; obecny rzad potwierdza to na kazdym kroku...

 • gela1

  Oceniono 16 razy 6

  Tak dla porównania
  Szef Rady Europejskiej Donald Tusk uważa, że ostatnie ataki na Polaków w Wielkiej Brytanii stanowią poważny problem. To incydenty, ale one niestety pokazują, że coś złego zdarzyło się na Wyspach Brytyjskich
  To kolejny poważny incydent na tle nienawiści narodowościowej wymierzony w polską społeczność w Wielkiej Brytanii od czerwcowego referendum w sprawie wyjścia tego kraju z UE. Do najpoważniejszego doszło 27 sierpnia w Harlow w hrabstwie Essex, gdzie jedna osoba zginęła, a druga została ciężko ranna

 • gela1

  Oceniono 14 razy 6

  wystarczy zgodnie z literą prawa respektować 100 m między demonstrującymi,
  czy to takie trudne, czy prawi i lewi po prostu dążą do eskalacji,
  naród skłócony nie patrzy na władzę

 • kemor234

  Oceniono 48 razy 6

  To co się stało w Radomiu jest efektem bezustannego szczucia Polaków przeciwko sobie. Tych "lepszych" na tych "gorszych". Czytając wypowiedzi rzecznika rządu, wydaje się, że efekt był jak najbardziej ... zamierzony.

 • tomek.tw22

  Oceniono 19 razy 5

  Porównywanie kodu do ormowców to za dużo. Może jest w nich tyle agresji i nienawiści, ale na szczęście ludzie potrafią się przed tym bronić.

 • azotanpotasu

  Oceniono 51 razy 5

  Ogladanie Polski to jak patrzenie na pijanych rodzicow- troche smiesznie ale ogólnie to żenada

 • alfalfa

  Oceniono 12 razy 4

  Między wierszami czytam "nareszcie". Tyle razy byłby organizowane demonstracje, prowokacje, kontrdemonstracje, w czasie "puczu" był nawet jeden prawie zabity (co prawda położył się sam) i w końcu się udało! Jest! Jest dowód na faszyzm i zamordyzm! Co prawda komendant policji został odwołany ale co tak, jest faszyzm i pobiegniemy z tym do UE czy gdzie tam będą chcieli słuchać (tych bzdur).
  A.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX