"To było bardzo dziwne zdanie Trumpa. W tym momencie Duda miał nie najszczęśliwszą minę"

- Pogłębia się moje wrażenie, że wizyty prezydenta USA w Polsce pozostanie tylko obrazek. Ale absolutnie szokujące było to, co Trump powiedział zapytany o konkretne gwarancje bezpieczeństwa dla Polski - powiedział Marcin Bosacki, były ambasador Polski w Kanadzie, b. rzecznik MSZ.

Marcin Bosacki w audycji "A teraz na poważnie" w Radiu TOK FM zwrócił uwagę, że Trump ma tę ciekawą cechę, że jako polityk mówi to, co myśli, a nie to, co mu napiszą. Przyznał jednak, że był "zszokowany", gdy usłyszał co  Donald Trump powiedział, gdy na krótkiej konferencji prasowej został zapytany o konkretne gwarancje bezpieczeństwa

To, co on powiedział, że nie rozmawialiśmy o gwarancjach bezpieczeństwa dla Polski, o dłuższym pozostaniu wojsk amerykańskich w Polsce i w regionie i bardzo dziwne zdanie, że "nie jesteśmy umocowani, żeby o tym rozmawiać". To jest coś niebywałego, no bo kto miałaby o tym rozmawiać jak nie prezydenci. W tym samym momencie telewizja pokazywała minę prezydenta Dudy. Nie była to najszczęśliwsza mina

-  zauważył były ambasador Polski w Kanadzie. 

- Politycy PiS przez ostatni okres stale powtarzali, że zwiększenie bezpieczeństwa dla Polski, to ma być główna teza do rozmów do z prezydentem USA. To jest bardzo dziwne i niepokojące [brak gwarancji bezpieczeństwa - red.], bo to w połączeniu z tym, co Trump opowiadał podczas konferencji prasowej i później, w krótki przemówieniu do prezydentów Trójmorza, pokazuje, że on przyjechał do Polski, żeby oprócz zrobienia sobie fajnego obrazka, sprzedać gaz i być może trochę sprzętu wojskowego - ocenił Bosacki.

- Ale Ameryka jest mocarstwem i naszym głównym sojusznikiem nie dlatego, że nam sprzeda Patrioty, albo kolejne F-16, tylko dlatego, że w naszym sąsiedztwie jest  niebezpiecznie i Ameryka jest na stałe gotowa mówić: nie będziecie sami - podkreślił dyplomata.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (78)
"To było bardzo dziwne zdanie Trumpa. W tym momencie Duda miał nie najszczęśliwszą minę"
Zaloguj się
 • aaz1

  Oceniono 64 razy 30

  NAJWAŻNIEJSZE SĄ WARTOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIE -- POWIEDZIAŁ TRUMP I JEGO TRZY ŻONY

 • lodzermensz1

  Oceniono 55 razy 19

  O czym rozmawiali?
  No więc mamy deklarację zakupu zestawów Patriot. To akurat nic dziwnego, bo te zestawy wybrał już poprzedni rząd, a toczyły się tylko rozmowy dotyczące warunków sprzedaży.
  Mniej do opinii publicznej przedostała się informacja o zakupie zestawów artyleryjskich HIMARS. Konkurentem tych zestawów były m.in. produkty izraelskie, co dawałoby możliwość uczestniczenia polskiego przemysłu obronnego w produkcji. W przypadku HIMARS całym naszym wkładem będą podwozia Jelcza, na których zestaw zostanie osadzony.
  Trzecia rzecz to gaz z USA. Amerykanie już wiedzą, że nam zależy, Trump zapowiedział, że podniesie cenę. Cóż jeśli nabywca obiecuje kupić i mu zależy, to dlaczego miałby ceny nie podnosić?
  O tym, co jeszcze biznesmen Trump nam sprzedał dowiemy się wkrótce. Przyjechał i zrobił dobry interes.

 • adamofsky

  Oceniono 48 razy 16

  Rozmawiali o Trójmorzu. Trump powiedział ze najbardziej lubi moczyć jaja w Adriatyku.

 • def11

  Oceniono 48 razy 14

  No przecież pan Adrian nie jest umocowany, to o co chodzi ? :)

 • shamickgaworski

  Oceniono 45 razy 13

  To jak Trump i Duda nie moga rozmwaiac o bezpieczenstwie Polski i NATO to moze ... Putin bedzie 'rozmawiac'? Wydaje sie iz Putin chetnie 'porozmawia' ... na Ukrainie juz rozmawia i rozmawia ...
  Zobaczymy wtedy jak popularny bedzie Trump w Polsce.

 • Kasia Kowalska

  Oceniono 41 razy 9

  Żaden Prezydent nie przyjedzie kurtuazyjnie,tylko chce sprzedać i zarobić,a Duda myśli,że wszystko dostanie za darmo,tak jak te 500+ .Na chleb trzeba pracować a nie rozdawać.Pieniądze z nieba nie przychodzą,możecie modlić się ile chcecie,nic nie dostaniecie,bo Bóg lubi ludzi mądrych i pracowitych,a nie tych co się tylko modlą.MOdlicie się a manna z nieba nie spada,trzeba do roboty i pomagać chorym a nie zdrowym,dawać za darmo.

 • sacc77

  Oceniono 44 razy 8

  Rozmawiali o ruchadełkuleśnym.
  Trumpek pytał Plastusia za iel mu to ruchadełko odstąpi - byznesz iz byznes ;-)

 • Oceniono 31 razy 7

  Trampek przyjechał do Polandii, żeby poopowiadać głodne kawałki i wyciągnąć deklarację zakupów wojskowych zabawek i być może gazu. Reszta, to tylko polityka. Czym tu się podniecać. Hamburgery lubią Polandyjskie pieniądze. A nie Polandie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX