Zmiany i czystki PiS w Sądzie Najwyższym? "To jest pomysł jak z PRL"

Ewa Siedlecka porównuje szykowaną przez PiS czystkę w SN do tego, co działo się w czasach komunizmu. - Ale choć w PRL wolno było sędziom należeć do partii politycznych, nie wszyscy należeli do PZPR. Byli, więc tacy, którzy nie godzili sądzić się pod naciskiem władzy - mówi dziennikarka w TOK FM.

Zgodnie z najważniejszym zapisem złożonego przez posłów PiS projektu, wszyscy sędziowie Sądu Najwyższego, wybrani na podstawie dotychczasowych przepisów, przejdą w stan spoczynku.Wyjątkiem będą sędziowie, których wskaże minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

"Byli sędziowie uczciwi"

- To jest pomysł jak z PRL - komentuje Ewa Siedlecka, dodając:

Choć wolno było wtedy sędziom i prokuratorom należeć do partii politycznych, nie wszyscy należeli do PZPR.  Byli sędziowie uczciwi. Sędziowie, którzy nie godzili sądzić pod naciskiem władzy.

Jak dziennikarka ocenia zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa?

Nie polegają one na tym, żeby mieć wszystkich sędziów, ale oto, aby mieć wpływ na to, do kogo trafi sprawa, która ważna jest dla władzy.

- Jednym słowem zawsze znajdzie się odpowiedni sędzia - skomentował Mikołaj Lizut

Jeżeli do izby Sądu Najwyższego trafi sprawa karna, cywilna, gospodarcza czy prawa pracy to zostanie wybrany sędzia lub skład sędziowski, który orzeknie tak jak tego życzy sobie władza

- wyjaśnia publicystka Ewa Siedlecka.

- Oczywiście większość spraw władzy nie interesuje - dodaje. "Ale znajdą się takie, które władzą interesują" - wtórował Mikołaj Lizut.

Kopia ustawy Cyrankiewicza 

Na Twitterze nie milkną głosy na temat najnowszego pomysłu PiS, Poseł Krzysztof Brejza stwierdził, że ustawa posłów Prawa i Sprawiedliwości jest kopią ustawy Cyrankiewicza z 1962 roku. 

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (11)
Zmiany i czystki PiS w Sądzie Najwyższym? "To jest pomysł jak z PRL"
Zaloguj się
 • axermann

  0

  Ojoj ale się z Ciebie babuleńka zrobiła Ewuś po tej przeprowadzce do Polityki.Niby miało tam być dla Ciebie spokojniej ale widać że grzęda w Polityce jednak krótka .....

 • poli7p

  0

  Prawidłowo. Specjalną kaste ludzi trzeba odsunąć od koryta. Nie zapanuje sprawiedliwość dla zwykłych ludzi.

 • kowalska-kowalska

  Oceniono 8 razy 0

  Pani Redaktor, po Pani spodziewałabym się stosowania norwidowskiego zalecenia, że najważniejszym jest odpowiednie dać rzeczy słowo.
  Kaczyzm rozwala polskie, demokratyczne państwo prawa w sposób faszystowski . Stricte.
  Bardzo chciałabym, aby nieboszczkę PRL zostawić do badania historykom i opiniom zwykłych Polaków, którzy jako dorośli ludzie praktykowali PRL
  Wielce żałosne jest wzajemne przerzucanie się wyzwiskami typu komuna, PRL itp
  Bez mała 30-letnia 3RP dorobiła się własnych osiągnięć i czynów. I trzeba nad nimi się skupić, póki nie będzie za póżno.

 • pepper-salt

  Oceniono 5 razy -1

  To nie jest pomysł ja z PRL, to jest wprowadzanie PRL całym, szerokim frontem! Nie ma się co dziwić przecież ten mały hitlerek innego systemu nie zna! Żył w PRL, uzyskał tam doktoraty i inne korzyści, po prostu kocha tamten system i go obecnie wprowadza. Jedyna różnica to, ze jest "przyjazny" Kościołowi, ale musi być bo ten mu pomaga, bo Kościołowi w PRL żyło się świetnie, bo Kościół (polski) musi mieć wroga!

 • cmochall

  Oceniono 2 razy -2

  Pozostaly jeszcze media i bedziemy mieli dyktature

 • 66kropek

  Oceniono 8 razy -2

  "Jeżeli do izby Sądu Najwyższego trafi sprawa karna, cywilna, gospodarcza czy prawa pracy to zostanie wybrany sędzia lub skład sędziowski, który orzeknie tak jak tego życzy sobie władza" to tak jak zawsze droga pani, i na tym polega problem. środowisko prawnicze pracowało na to co teraz zrobił PiS od 89 roku.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX