Dwa weta prezydenta. "Andrzej Duda wsłuchał się w głos społeczeństwa"

Prezydent wetuje dwie z trzech kontrowersyjnych ustaw dot. sądownictwa - o KRS i SN. - Nie ma u nas tradycji, by Prokurator Generalny mógł ingerować w pracę SN - mówił. - Siądziemy teraz przy okrągłym stole i pokażemy dobre projekty, które poprawią los obywateli w sądzie - zapowiada rzecznik KRS Waldemar Żurek.

- Rozumiem, że prezydent wsłuchał się w głos społeczeństwa - komentował w rozmowie z TOK FM rzecznik Krajowej Rady Sądowniczej.

Zdaniem Waldemara Żurka, po prezydenckim wecie ws. ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, przyszedł czas na wspólną pracę nad zmianami w sądownictwie.

- Siądziemy teraz przy okrągłym stole dla wymiaru sprawiedliwości, pod patronatem prezydenta. Pokażemy dobre projekty, które poprawią los obywateli w sądzie, zreformują a nie upolitycznią wymiar sprawiedliwości - mówił rzecznik KRS.

Jak dodał, za chwilę sędziowie będą się "za chwile spotykać pewnie z prezydentem". - By podziękować za to, co zrobił. I zacząć ponadpartyjną debatę na temat tego, jak należy  reformować sądy.

Prezydent ogłosił decyzję, w sprawie zawetowania dwóch z trzech ustaw dotyczących sądownictwa, godzinę przed spotkaniem z I prezes Sąd Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdrof.

- Jestem zwolennikiem reformy wymiaru sprawiedliwości, która zapewni jego dobre działanie oraz zwiększy poczucie sprawiedliwości. Reforma w obecnej postaci tego nie zapewnia - mówił Andrzej Duda podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Prezydent podkreślił, że "w Polsce nie ma tradycji, by Prokurator Generalny mógł ingerować w pracę SN".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (41)
Dwa weta prezydenta. "Andrzej Duda wsłuchał się w głos społeczeństwa"
Zaloguj się
 • nebukadnezar

  Oceniono 12 razy 4

  "SERDECZNIE" polecam zaglądnąć na niezależną.pl. Takiego jazgotu nie było od dwóch lat. PAD już jest "be"...reakcje b e z c e n n e !!!

 • bezy2008

  Oceniono 11 razy 3

  Zapewne ustawka, ale i tak jest to sukces

 • def11

  Oceniono 11 razy 3

  Masowe protesty obywateli, nawet w małych miasteczkach i oświadczenie Departamentu Stanu USA oraz być może zakulisowe rozmowy... zrobiło swoje ...
  kieszonkowy dyktator nie dał rady :)

 • rbik53

  Oceniono 6 razy 2

  .
  Widzieli byście veto Dudy gdyby nie wielodniowe, masowe protesty w całej Polsce...
  To nie Konstytucja RP i UCZCIWOŚĆ Dudy lecz strach przed Gniewem Ludu częściowo obronił Polskę przed oszalałym pierdziochem z Nowogrodzkiej....

 • jada9

  Oceniono 1 raz 1

  "III prawda" ks.Twardowskiego - "społeczeństwo" domagało się trzech vet!

 • czarna_brygada09

  Oceniono 5 razy 1

  Pozwolę sobie pozostać w stosownej powściągliwości ... 'Bo jakoś Ci nie ufam, i jakoś Cię nie kocham' ... panie Andrzeju Duda ... prezydencie ... niech ci będzie.

 • rafxxww

  Oceniono 3 razy 1

  Pozorne zwycięstwo. Prezydent podpisuje ustawę o sądach powszechnych i PiS w osbie ministra sprawiedliwości może dokonać pełnej czystki sądów I i II instancji. Mają 6 miesięcy na powołanie prezesów sądów, prezesi kolejne 6 miesięcy od momentu powołania na "przegląd kadr". Czyli na razie SN i KRS sobie odpuszczamy a wstawimy do sądów 1 i 2 instancji "swoich". Na SN i KRS przyjdzie czas później... Przewidywalne jest że sędzina z sprawy o błąd medyczny i w następstwie zgon ojca min Ziobry wyleci pewnie jako jedna z pierwszych... Nowi spolegliwi sędziowie w sprawach "drażliwych" dla reżimu już będą orzekać po linii partyjnej..

 • zsm-5

  Oceniono 9 razy 1

  To tylko gaszenie pożaru w burdelu. Niezłomny Adrian powróci...

 • sw.stefan

  Oceniono 9 razy 1

  Tak tradycja jest u Putina i UBeckiego pączka z Żoliborza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX