"Mam nadzieję, że PiS uszanuje wolę prezydenta. I nie odrzuci w Sejmie prezydenckich wet"

Kamila Gasiuk-Pihowicz uważa, że trzeba apelować do prezydenta o zawetowanie trzeciej ustawy z pakietu PiS. Bo decyzja prezydenta nie wystarcza, by zapisy trafiły do kosza. Weta Dudy musi poprzeć 3/5 posłów.

- Prezydenckie weta to krok w dobrą stronę oraz swego rodzaju dowód uznania, w stosunku do wszystkich ludzi, którzy pokojowo protestowali na ulicach swoich miast - komentowała w TOK FM Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Prezydent Duda, przypomnijmy, zapowiedział zawetowanie ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Jak mówił, przepisy te wywołały "ogromne niepokoje i obawy wśród" Polaków.

Andrzej Duda zapowiedział, że w ciągu dwóch miesięcy - po szerokich konsultacjach - zostaną przygotowane nowe projekty nowelizacji.

- Mam nadzieję, że nie skończy się na tym, iż  w nocy pojawi się jakaś "wrzutka". Te prace muszą być jak najbardziej transparentne. Powinny się odbyć szerokie konsultacje z przedstawicielami zawodów prawniczych, z obywatelami, organizacjami pozarządowymi. Tego oczekuję od prezydenta - stwierdziła Gasiuk-Pihowicz w rozmowie z Jakubem Janiszewskim.

Wszechmocny minister

Monitorowanie prac na nowelizacjami to nie jedyne zadanie. Zdaniem posłanki Nowoczesnej, cały czas trzeba apelować do Andrzeja Dudy, by zawetował trzecią z pakietu kontrowersyjnych ustaw.

Bo ustawa o ustroju sądów powszechnych daje wielką władzę Zbigniewowi Ziobrze, który jako minister sprawiedliwości będzie miał praktycznie nieograniczoną władzę w obsadzaniu stanowisk prezesów i wiceprezesów sądów.

"Trzeba zachować ostrożność" - uważa była minister sportu>>>

Co zrobi PiS?

Gasiuk-Pihowicz przypomina, że prezydenckie weto nie kończy definitywnie sprawy nowelizacji ustaw o KRS i SN. Bo potrzebne jest jeszcze głosowanie posłów.

- Pamiętajmy, że 3/5 głosów to nie jest taka większość, której PiS nie mógłby zgromadzić. Liczę, że polski parlament, a zwłaszcza PiS uszanuje wolę prezydenta. I oba weta nie zostaną odrzucone.

3/5 głosów potrzebnych do odrzucenia weta prezydenta to 276 posłów. Prawo i Sprawiedliwość, z sojusznikami z partii Zbigniewa Ziobry oraz Jarosława Gowina, ma 234 głosy. A nie można zakładać, że wszyscy posłowie chcieliby odrzucenia wet Andrzeja Dudy.

Przypomnijmy, że podczas ubiegłotygodniowego głosowania w sprawie nowelizacji przepisów o Sądzie Najwyższym trzech posłów PiS nie wzięło udziału w głosowaniu.

Gdyby więc Jarosław Kaczyński podjął decyzję, że kontrowersyjne ustawy trzeba mimo weta przyjąć, rządzący muszą szukać poparcia wśród innych klubów i posłów niezrzeszonych.

Skomplikowana układanka

Trudno spodziewać się, by wśród parlamentarzystów PO, PSL czy Nowoczesnej byli chętni do pomagania Prawu i Sprawiedliwości.

Najwięcej głosów mógłby dostarczyć rządzącym klub Kukiz'15. Ale posłowie tego ugrupowania zapowiedzieli dziś, że nie dopuszczą, by prezydenckie weta zostały odrzucone.

Do tej pory największym sojusznikiem PiS byli dawno członkowie klubu Kukiz'15, którzy utworzyli koło Wolni i Solidarni. Ale Kornel Morawicki i dwoje pozostałych członków klubu to zbyt mało, by uratować ustawy o KRS i SN.

W tej chwili w kołach poselskich zrzeszonych jest 10 posłów Sześciu kolejnych to posłowie niezrzeszeni.

"Prezydent powiedział do Ziobry: panie Zbigniewie pan zrąbał swoją robotę" - ocenił Paweł Wroński>>>

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (23)
"Mam nadzieję, że PiS uszanuje wolę prezydenta. I nie odrzuci w Sejmie prezydenckich wet"
Zaloguj się
 • wichura

  Oceniono 5 razy 5

  "(...) parlament, a zwłaszcza PiS uszanuje wolę prezydenta". "Wola" danego organu nie jest od tego, by ją "uszanować" lub nie. Są odpowiednie procedury, opisane w konstytucji - weto poddaje się pod głosowanie i każdy parlamentarzysta ma możliwość ustosunkowania się do niej. Nie ma to nic wspólnego z szacunkiem!

 • dafcioo

  Oceniono 6 razy 4

  "Weta Dudy musi poprzeć 3/5 posłów"

  Raczej 2/5 + 1 musi poprzeć, a 3/5 może weto odrzucić.

 • petroxos

  Oceniono 6 razy 2

  Umarł prezes - niech żyje Prezydent (który powstał z martwych)!

 • hastatrespasos

  Oceniono 1 raz 1

  A. Duda po raz pierwszy, dość późno zresztą, uświadomił sobie ogromną odpowiedzialność jaka spoczywa na Pierwszym Obywatelu RP. I zastanowił się, czy warto być marionetkowym rezydentem Belwederu umieszczonym tam przez herszta sPISku, czy jednak stanąć na wysokości zadań jakie łączą się z jego formalnym majestatem. Oczywiście jego dylematem i odwagą przy ogłaszaniu weta Fuck-Offczyński jest oburzony tak samo jak protestami społeczeństwa przeciw swej dyktaturze. Jego wściekłość, w połączeniu z nieprzewidywalnością, może doprowadzić do wszystkiego: w każdej chwili dyktator z ul. Kaczogrodzkiej może pana Dudę strącić belwederskiego, do dziś pozornego majestatu. Na uspokojenie sytuacji w kraju na razie nie ma co liczyć.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 3 razy 1

  Nawet gdyby rzad PIS wypracowal nadwyzki budzetowe w wysokosci 10 mld rocznie, to i tak pozbycie sie dlugu po radosnej tworczosci adeptow podtsawowych problemow marksizmu i leninizmu trwac bedzie 100 lat. Uswiadommy sobie skale problemow odziedziczonych po rzadach postkomuny. Rowniez uswiadommy sobie iz gwaltownosc reakcji totalitarnej opozycji wynika glownie z ryzykiem utraty wladzy w Polsce na zawsze.

 • falowod

  0

  Widac z tej fotki ze kurdupel niedlugo pociagnie. Ten wywalony brzuch swiadczy ze pan kurdupel lubi sobie podjesc i nie lubiani die, ani ruchu! . Swoje lata ma i kazdy dzien odklada w jego zylach i mozgu zabojczy cholesterol. Odliczajmy dni do chwili kiedy Polska bedzie wolna .Alleluja !

 • 2bxornot2b

  Oceniono 2 razy 0

  Nie wierze iz uda sie prowrocic do starych republikanskich cnot, wedlug ktorych panstwo utrzymuje ie z cel importowych, a podatki w interiorze sa na poziomie zero. Odkad lewactwo przechwycilo rzad dusz ma byc odwrotnie cla maja byc na poziomie zero a rola wiecznie zadluzonego rzadu ma byc niekonczacy sie wzrost podatkow w interiorze. Po raz pierwszy podatki w republikanskiej z ducha USA wprowadzil ukochany przez lewakow Lincoln uzasadniajac to koniecznoscia prowadzenia wojny i choc lincolnowski PIT zakladal 10% spoleczenstwa to grzech zostal popelniony. Od tego czasu obciazenia podatkowe w USA systematycznie rosly. Kolejny demokrata/lewak Woodrow Wilson usankcjonowal podatek dochodowy 16 poprawka do konstytucji i od tego momentu income tax systematycznie rosnie finansujac kolejne wojny.
  Warto apropos szalejacego na ulicach naszych miast lewactwa tych zniewalaczy i milosnikow wszelakich obciazen i oplat przytoczyc zabawna sentencje Alberta Einsteina
  - „Najtrudniejszą do zrozumienia rzeczą w świecie jest podatek dochodowy”

 • cynnik2

  0

  Weta Dudy musi poprzeć 3/5 posłów.
  --------------------
  Przecież ten tekst to kolejny idiotyzm. Wy już tylko w tym TOKu umiecie puszczać durne reklamy. Może powinniście przestać w ogóle robić programy i informacje (a właściwie dezinformacje) i puszczać same reklamy?

  Cyt. Proces ustawodawczy ze stron Semu RP:
  "Jeżeli, większością 3/5 głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, Sejm odrzuci weto Prezydenta, to nie ma on innej możliwości, jak tylko podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli takiej większości nie będzie, proces ustawodawczy kończy się i ustawa nie nabierze mocy prawnej".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX