Są wyroki ws. ataku na marsz w Przemyślu. "Środowiska antyukraińskie rosną w siłę"

20 osób zostało skazanych za zakłócanie procesji religijnej w zeszłym roku w Przemyślu. - Środowiska narodowe i antyukraińskie w Przemyślu rosną w siłę, czują przyzwolenie na takie a nie inne działania - mówią TOK FM mieszkańcy Przemyśla.

Potrącanie części pensji przez kilka miesięcy lub obowiązek pracy na cele społeczne - to kary dla dwudziestu osób, które w ubiegłym roku zakłóciły procesję religijną w Przemyślu. Mowa o procesji społeczności ukraińskiej na miejscowy cmentarz, co jest wieloletnią tradycją Ukraińców. Przed rokiem doszło do przepychanek - procesję zaatakowali narodowcy. W tym roku było bezpiecznie, ale - jak mówi mniejszość ukraińska - to nie znaczy, że bezpiecznie jest na co dzień.

W sprawie procesji sprzed roku Sąd Rejonowy w Przemyślu wydał wyrok nakazowy, co oznacza, że nie jest on prawomocny i można od niego złożyć sprzeciw. Dwanaście osób, zgodnie z decyzją sądu, ma mieć potrącane 20 procent pensji przez okres od 4 do 10 miesięcy, a pieniądze trafią do Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Osiem pozostałych osób - a są to bezrobotni - ma odpracować karę na cele społeczne. Oskarżeni odpowiadali za złośliwe przeszkadzanie w publicznym wykonywaniu aktu religijnego, w tym wulgarne znieważanie Ukraińców, którzy szli w procesji, a także blokowanie przemarszu. Kilka osób miało też zarzuty związane z uszkodzeniem ciała i naruszeniem nietykalności cielesnej dwóch uczestników procesji.

Przemyśl  i mniejszość ukraińska

Czerwcowa procesja odbywa się tu od wielu lat. Przed rokiem doszło do pierwszego, otwartego ataku. Igor Horków ze Związku Ukraińców w Polsce mówi nam, że zaczęło robić się niebezpiecznie. - Pojawiły się na przykład wpisy na Facebooku, że taka i taka dziewczyna, która była na procesji, jeździ autobusem konkretnej linii. Takie jakby nawoływanie do ataku - mówi Horków. Podobne głosy słyszmy też od innych.

Ukraińcy mówią wprost: od kilkunastu miesięcy środowiska narodowe i antyukraińskie w Przemyślu rosną w siłę, czują przyzwolenie na takie a nie inne działania. Na porządku dziennym są obraźliwe, często wulgarne napisy na murach czy przed polsko - ukraińską szkołą; coraz częściej zdarza się, że ktoś zwraca Ukraińcowi uwagę, że ma mówić po polsku, a nie po ukraińsku; są też nieprzyjemne sytuacje w sklepach czy restauracjach.

Jeszcze do niedawna wielu Ukraińców na co dzień chodziło w tradycyjnych, haftowanych ukraińskich koszulach. Teraz jest to coraz rzadsze, bo ludzie się boją. Ich obawy dotyczą tego, że przez kogoś w autobusie czy na ulicy może to zostać uznane za prowokację i powód do ataku.

Tania wróciła do Przemyśla po latach: "Szok"

Tania Nakonieczna jest Ukrainką, ale i Polką, urodziła się w Przemyślu, ma ukraińskie korzenie. Wiele lat spędziła z rodziną w Warszawie, ale razem z mężem postanowili do Przemyśla powrócić. Na stałe. M.in. ze względu na to, że jest tu polsko - ukraińska szkoła, w której uczą się ich dzieci. - Byliśmy obydwoje zszokowani tym, co tu zastaliśmy - poziomem frustracji ludzi, ale też problemem niechęci do ludności ukraińskiej. Teraz wychodzi, że ten problem jest tutaj bardzo silnie zakorzeniony - mówi Włodzimierz Nakonieczny, mąż Tani. Nie ukrywa, że ma obawy. - Czasami obawiam się o bezpieczeństwo dzieci. Wiem, że tutaj w każdej sytuacji, nieprzewidzianej zupełnie, może wyniknąć jakiś konflikt i one mogą paść ofiarą czyjejś złości czy agresji - mówi pan Włodzimierz. Choć w jego ocenie, powrót do Przemyśla to była dobra decyzja.

Tania pracuje w polsko-ukraińskiej firmie, prowadzi też dwa zespoły wokalne w przemyskim Narodnym Domu (miejsce spotkań społeczności ukraińskiej w Przemyślu). - Staram się wpoić dzieciom i młodzieży zainteresowanie kulturą ukraińską, zwyczajami ukraińskimi, piosenkami ukraińskimi, foklorem - mówi Tania.

Mimo tego, że Przemyśl to jej rodzinne miasto - dziś w obliczu ataków i aktów ksenofobii - jak mówi, trochę żałuje, że razem z rodziną zdecydowała się na powrót. Bo dziś ma obawy o dzieci. - To nie jest strach, który mnie paraliżuje. Bo mimo wszystko zachęcam syna-nastolatka, by brał ze mną udział w procesji, by nosił ukraińską, wyszywaną koszulę, nie mam problemu z tym, by przeszedł po mieście w tej koszuli, a wiem, że bardzo wielu rodziców w tej chwili już nie pozwala na to swoim dzieciom - mówi Tania. Ale dodaje, że wcześniej nie zastanawiała się na tym, którymi ulicami syn będzie szedł i czy nie będzie już ciemno, a dziś za każdym razem o tym myśli. - Nie powinnam mieć tych obaw w normalnej sytuacji, ale dziś je mam - mówi Tania.

Córka do mamy: "Czy Ukraińcy są gorsi?"

Nasza rozmówczyni ma też młodszą córkę. - O nią boję się bardziej. Zdarza się, że przychodzi do domu i pyta mnie, czy Ukraińcy są gorsi. Albo na ulicy mówię do niej po ukraińsku, a ona mnie prosi, bym mówiła po polsku, bo ona się wstydzi. I boję się tego, że to co dzieje się naokoło, będzie miało na nią zły wpływ, że to spowoduje w niej takie poczucie, że jesteśmy gorsi, bo jesteśmy mniejszością - mówi Tania.

Liliana Kalinowska jest Polką, mieszka w Przemyślu, ma znajomych wśród Ukraińców. Widzi, co się dzieje; słyszy, że język ukraiński na ulicach słychać coraz rzadziej. - Jest mi ogromnie przykro i się tego wstydzę. Czuję się tak jak Ukraińcy, choć nie spotyka mnie żadna agresja. Ale czuję się z tym okropnie - jako Polka, mieszkanka Przemyśla, jako ich koleżanka - mówi pani Liliana. Jej zdaniem, polsko-ukraińskie relacje stają się w Przemyślu coraz trudniejsze i nic nie wskazuje na to, by miała nastąpić jakaś zmiana. Coraz częściej słychać utożsamianie Ukraińców z banderowcami, stawianie między nimi znaku równości. - A to jest bardzo szkodliwe. Nikt nie przerywa tej narastającej nienawiści i to pozwala się temu zjawisku rozrastać. Nie ma żadnej reakcji władz - zarówno lokalnych, jak i państwowych. Co więcej, są gesty przyzwolenia na nienawiść i to jest ogromnie przykre - mówi Liliana Kalinowska.

"Jeśli będziemy odgrodzeni Wołyniem, nigdy się nie porozumiemy"

Zygmunt Ferenc też jest Polakiem z Przemyśla i też nie może się pogodzić z tym, co się aktualnie w Przemyślu dzieje. - Jestem przeciwny nacjonalizowi, u mnie w domu szanowało i szanuje się wszystkich. Jest we mnie podwójne uczucie: wstydu za zachowania Polaków, ale i zdecydowanego potępienia dla tych antyukraińskich ataków - mówi pan Zygmunt. - Jeśli my cały czas będziemy odgrodzeni z jednej strony Wołyniem, a z drugiej strony akcją Wisła, to my się nigdy nie porozumiemy - mówi nasz rozmówca.

Tegoroczna procesja Ukraińców w Przemyślu przebiegła spokojnie, bo ochraniały ją kordony policji. Narodowcy stali z boku, ale nie mieli szans się przedostać do idących ulicami ludzi - Ukraińców, ale i wielu solidaryzujących się z nimi Polaków. - Był spokój, bo była policja. Ale wstyd mi było, gdy widziałem, jak niektórzy z palcami podniesionymi do góry - w takim a nie innym wulgarnym geście - stali z boku i śpiewali "Jeszcze Polska nie zginęła" - dodaje Zygmunt Ferenc.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (149)
Są wyroki ws. ataku na marsz w Przemyślu. "Środowiska antyukraińskie rosną w siłę"
Zaloguj się
 • zazwyczaj_nieomylny

  Oceniono 36 razy 14

  Ciekawy jest przekrój społeczny "protestantów". Na 12 osób 2/3 jest bezrobotna! Normalnie elity wzięły się za obronę "polskości". Bylem tydzień temu we Lwowie i tam Ukraińcy, po latach niepewności, zaczynają odkrywać polskie korzenie miasta, wracają historyczne polskie napisy na budynkach (na przykład od roku można znowu podziwiać napis "Galicyjska Kasa Oszczędności" w centrum, przy Prospekcie Swobody. Ani przez moment nie poczułem się niechciany.
  Ale 12 idiotów chce być "bohaterami".

 • miguell

  Oceniono 32 razy 12

  Miliony wydane na Olgino zwracają się. Putin może być dumny ze swych agitprop'ów.

 • a.d.b

  Oceniono 21 razy 9

  Zło nie ma narodowości. Hitlera może sobie "wyhodować" każdy naród, a nam niestety już do tego bliżej niż dalej.

 • bogdan.bdg

  Oceniono 23 razy 9

  osobiście jestem za zakazem procesji religijnych w przestrzeni publicznej..
  wszelkich procesji religijnych.

 • starszy-65

  Oceniono 32 razy 8

  Jakoś się nie dziwię odczuciu Tani i jej rodziny bo przecież PiS skutecznie odmienia wszystkie formy nienawiści i kupuje ją od Polaków za niewielkie pieniądze zresztą z naszych podatków co osobiście mam już KC PiS i jej działaczom za ZŁE!!!

 • darazetes9898

  Oceniono 9 razy 5

  banderowcy morduja codziennie od Odessy 2014 ich specjalnoscia sa dzieci , cywile , starcy , wiesniacy liczbe wymordowanych w podstepny sposob ludzi miedzy innymi przez miny , bomby zabawki etc , to ok , 10.000 ludzi w tym 180 dzieci !!!!!!!!!!!!!!!! to jest nacja nieustajacej zbrodni ich apogeum to byli Zydzi to oni pod dowodzctwem niemieckim wymordowali w OBOZACH SMIERCI okolo 4 milionow Zydow tak oni byli lapa mordujaca Zydow Niemcy dowodzili , nikt nie zostal za to ukarany . Sa takze odpowiedzialni za zamordowanie Boya Zelenskiego to oni go wydali niemcom. etc. etc, etc.

 • darazetes9898

  Oceniono 9 razy 5

  klamiecie jak zawsze i wszedzie rok temu banderowcy ukraincy niesli flage banderowska i od tego zaczely sie przepychanki , rok temu banderowiec krzyczal do mikrofonow tv , JESZCZE POLSKA NIE ZGINELA ALE WKROTCE ZGINIE , dlaczego tak oblednie gooooowniana gazeto klamiecie ???????? banderowcy od 41 roku wymordowali z hitlerowcami 4 milionow zydow , ( miedzy innymi w obozach smierci ) na Wolyniu 200.000 Polakow , po wojnie okolo 20.000 Polakow Bieszczady . Od Odessy 2014 morduja jak oszalali , morduja codziennie na wschodniej ukrainie , Do tej pory ok. 10.000 ludzi glownie cywii ,wczoraj zginal kosiarz zabity ukryta mina w polu . UKRAINCY bANDEROWCY druga najbardziej ludobojcza nacja po niemcach , nigdy nie ukarana . Precz z banderowcami ukraincami z Polski , Wolyn robili banderowcy i UKRAINCY .

 • green_is_bad

  Oceniono 17 razy 5

  "Środowiska antyukraińskie rosną w siłę"

  Zapewne nie ma to nic wspólnego z rosnącym kultem Bandery i Szuchewycza....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX