Wojna w wymiarze sprawiedliwości. Prokuratura prowadzi śledztwo przeciw... sądowi

Jak dowiedziało się TOK FM Prokuratura Regionalna w Szczecinie wszczęła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez sędziów po tym, jak szczeciński sąd odmówił osadzenia w areszcie członków byłego zarządu Zakładów Chemicznych Police.

Prokuratura Regionalna w Szczecinie chce sprawdzenia, czy sąd przekroczył uprawnienia przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich - "w celu rozpoznania wniosków i zażaleń składanych przez prokuraturę" - w sposób niezgodny z zasadami ich wyznaczania, przewidzianymi w kodeksie postępowania karnego. Zdaniem prokuratury wnioskami o areszt dla byłego zarządu zakładów Chemicznych Police, a później zażaleniami na niezastosowanie aresztów zajmowali się nie Ci sędziowie, co powinni.

Rzecznik sądu odpowiada, że przydział spraw aresztowych od lat jest losowy, bo sędziowie dużo wcześniej wiedzą, że będą mieć dyżur w danym dniu, a nie mają pojęcia jaki i ile "aresztówek" im się trafi. Szczeciński sąd czeka na oficjalne potwierdzenie informacji od prokuratury o wszczętym śledztwie, gdy tylko to się stanie bezzwłocznie powiadomiona zostanie Krajowa Rada Sądownictwa, która zgodnie z treścią art. 186 ust. 1 Konstytucji stoi na straży niezawisłości i niezależności Sądów.

"Sprawdzimy, czy to na polityczne zlecenie"

Krajowa Rada Sądownictwa zapowiada interwencję w tej sprawie. Rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa, Waldemar Żurek, o sprawie dowiedział się od nas, ale już zapowiada, że KRS zajmie się sprawą bez względu na to, czy otrzyma od szczecińskiego sądu spodziewane pismo w tej sprawie. - Będziemy się przyglądać, czy nie ma w tej sprawie niedopuszczalnych nacisków na sąd, także przez wywieraniu tak zwanego efektu mrożącego czyli czy prokuratura nie działa na polityczne zlecenie i nie nadużywa swojej władzy do próby wpłynięcia na decyzję sądu - mówił Żurek.

Szczeciński sąd dwukrotnie odmówił śledczym osadzenia w areszcie członków byłego zarządu Zakładów Chemicznych Police. W czerwcu agenci CBA zatrzymali 10 osób - w tym byłego prezesa, byłych członków zarządu i byłych dyrektorów Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. oraz kooperujących biznesmenów. Według prokuratury spółka straciła co najmniej 30 milionów złotych i została bezpośrednio narażona na stratę kolejnych 2 milionów 500 tysięcy złotych.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (68)
Wojna w wymiarze sprawiedliwości. Prokuratura prowadzi śledztwo przeciw... sądowi
Zaloguj się
 • bkiton

  Oceniono 30 razy 24

  ,,zajmowali się nie Ci sędziowie, co powinni''.

  No tak, będzie jak u Piotrowicza na komisji - głosowanie do skutku.

 • serenita123

  Oceniono 29 razy 21

  sąd - sądem, a sprawiedliwość musi być po naszej stronie!
  Prokuratorzy sami zaczynają podpadać pod Art. 224. Kodeksu Karnego:
  § 1. Kto przemocą lub groźbą bezprawną wywiera wpływ na czynności urzędowe
  organu (...) państwowego podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

 • ve-ss

  Oceniono 25 razy 19

  Oczywiście że zajmowali się nie ci sędziowie co powinni! Powinni byli zajmować się pisowscy a zajmowali się niezależni.. Noż jak tak można w państwie pisowskim ?! Nie do pomyślenia. Natychmiast trzeba wszystkich zainteresowanych wsadzić na przynajmniej 10 lat aresztu prewencyjnego....

 • s2d3f

  Oceniono 25 razy 19

  Nie wykonali polecenia Ziobry, pójdą siedzieć

 • barakuda62

  Oceniono 20 razy 16

  Zamówienie od Ziebry nie zostało zrealizowane!?
  oj biada wam!!
  "Według prokuratury spółka straciła co najmniej 30 milionów złotych i została bezpośrednio narażona na stratę kolejnych 2 milionów 500 tysięcy złotych"

  Ciekawe ile milionów straciła ta spółka od czasu jak PiSdy tam kręcą lody?

 • tygrys102

  Oceniono 22 razy 16

  prokuratorzy to najgorszy sort prawniczy...same odpady, zgniłki, obierki, stłuczki , makulatura i złom

 • wiercisuawa

  Oceniono 20 razy 14

  na szczęście już niedługo wymieni się sędziów i nie będzie takich przykrych niespodzianek. Każdy wyrok na zamówienie prokuratury. W sumie adwokaci mogą się przebranżawiać, niedługo nie będą zbyteczni, przynajmniej w sprawach ze stroną publiczną.

 • Oceniono 21 razy 11

  Tylko czekać, jak w takich zarządach będą chcieli zasiadać wyłącznie ignoranci partyjni, bo normalny fachowiec będzie unikał takiego miejsca jak ognia - na cholerę mu zagrożenie więzieniem sprowokowane przez ignoranta ekonomicznego z prokuratury, sądu czy wszelkich służb

 • jottsp

  Oceniono 17 razy 7

  Według prokuratury spółka straciła co najmniej 30 milionów złotych i została bezpośrednio narażona na stratę kolejnych 2 milionów 500 tysięcy złotych. - na tej samej podstawie powinni oskarzyc min. Szyszko - za to ze bawi sie w przepychanki w Puszczy Bialowieskiej zamaist ciac tam gdzie nie ludzie protesuja, blokuja - wycial by juz ze 5 x wiecej a puszcza nie ucieknie ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX