''Ustawa dezubekizacyjna powstańca nie dotknie''. Ale Błaszczak się myli. Przepisy są jednoznaczne

- Jeśli przez chwilę pracował w przychodni MSW, to go nie dotknie ustawa. Nie ma wątpliwości - stwierdził Mariusz Błaszczak pytany o sprawę 95-letniego powstańca. Jednak, przepisy mówią co innego.

"Mam 95 lat i jestem jednym z ostatnich powstańców warszawskich. (...) Czuję się tak, jakbym został spoliczkowany" - pisze w liście do Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara mężczyzna, którego objęła tzw. ustawa dezubekizacyjna. Były AKowiec w okresie PRL-u pracował jako lekarz w przychodni MSW, choć jak zapewnia w swoim piśmie, nigdy nie należał do PZPR-u ani do żadnej pokrewnej partii.

Błaszczak nie widzi problemu

W myśl uchwalonej przez PiS ustawy "każdy funkcjonariusz, który choć przez jeden dzień służył w formacjach uznanych za „wspierające totalitarne państwo” będzie miał obcięte świadczenie".  Co ciekawe szef MSWiA, Mariusz Błaszczak - problemu nie widzi. - Jeśli przez chwilę pracował w przychodni MSW, to go nie dotknie ustawa dezubekizacyjna, co do tego nie ma wątpliwości – stwierdził Błaszczak

Jednak wątpliwości pozostają. Po pierwsze, tzw. druga ustawa dezubekizacyjna z 16 grudnia 2016 r.precyzyjnie określa, wbrew temu co mówi minister, że liczy się każdy dzień, a zatem właśnie ta "chwila" pracy na rzecz totalitarnego ustroju. Po drugie, przepisy mówią wprost, że dezubekizacji podlegają pracujący na rzecz jednostek organizacyjnych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych czyli także resortowej przychodni.

Minister Błaszczak zarzuca opozycji, że lansuje się na tragedii. Kilka lat temu robił to samo

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (152)
''Ustawa dezubekizacyjna powstańca nie dotknie''. Ale Błaszczak się myli. Przepisy są jednoznaczne
Zaloguj się
 • otopolskiepieklo

  Oceniono 59 razy 57

  a tak na poważnie, to opozycja powinna przygotowywać ustawę o tym, że każdy poseł łamiący konstytucję i prawo, będzie pozbawiony składek ZUS/emerytalnych za okres 4 lat przebywania w sejmie

  w końcu jest precedens

 • def11

  Oceniono 52 razy 50

  Jeśli wstapi do PiS-u, to go nie dotknie ustawa dezubekizacyjna, co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

  Mariusz Młot Błaszczak

 • Edmund Pikor

  Oceniono 37 razy 35

  Dawno już klasycy socjologii odkryli , że rewolucja pożera własne dzieci .
  PiS w swoich obłąkanych konstrukcjach prawnych już się sam zapętlił .

 • maaac

  Oceniono 34 razy 30

  Jeszcze raz powtórzę - zarówno ustawa dezubekizacyjna jak i ustawa nakazująca zmianę nazw ulic i usuwanie pomników to nie walka z komuną ale jej triumf.

  Pierwsza bo stosuje odpowiedzialność zbiorową co jest normalne dla krajów UBeckich czy nazistowskich ale nie demokracji. W demokracji każdy odpowiada za swoje winy a nie kolegi czy szefa i te winy trzeba mu przed sądem udowodnić dając prawo do obrony.

  Druga bo decyzje oddaje w ręce urzędników a nie sądów czy obywateli. Jak chciałbym sobie mieszkać przy ulicy Adolfa Hitlera to powinienem w demokracji mieć do tego prawo o ile potrafię do tego przekonać odpowiednią większość. Na szczęście nikt (póki co) do tego nikogo w Polsce nie przekona. No ale już z ulicą Edwarda Gierka sporo osób by było za. Próba likwidowania z historii Śląska Jorga Ziętka może się skończyć zamieszkami. Tak panowie PiSowcy. Tu naprawdę mogą wyjść ludzie na ulicę wściekli na władzę. I nie będą to potulni KODowcy z różami czy kobiety z parasolkami.

 • yokoono23

  Oceniono 29 razy 27

  Oni nawet nie wiedzą co uchwalili tak się spieszyli z wprowadzeniem tej ustawy że nawet Zieliński poprawiając ją na kolanie na 5 minut przed głosowaniem w słynnej sali kolumnowej przez samych PIS-iorów nie zdołał wszystkich bubli poprawić.Ustawa sprzeczna z wszelkimi zasadami moralnymi,bezprawna ,nie konstytucyjna,nie moralna podpisana długopisem Prezydenta Dudy.Zniszczyła tysiące Ludzi skazując ich na życie w skrajnej biedzie tylko za to że mieli nieszczęscie służyć Ojczyznie za rządu poprzedników.

 • sztucznypolak

  Oceniono 28 razy 26

  Przeciez to dla nich zaden problem!
  Nie po to uchwalaja prawo, zeby go nie lamac!
  Jest tylko jeden warunek: Pan Powstaniec musi sie zeszmacic i wstapic do PiSu.

 • zoltar666

  Oceniono 27 razy 25

  czy towarzysz Błaszczak powiedział kiedykolwiek prawdę?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX