"Dezubekizacja" wg PiS. "Jaką mamy gwarancję,że nauczyciele nie zostaną nazwani złogami PRL?"

Wg prof. Moniki Płatek, ustawa zmniejszająca emerytury i renty dla pracowników służb PRL łamie konstytucję. - To ustawa niesprawiedliwości społecznej - mówiła karnistka w TOK FM.

Ustawa, która pozwala na zmniejszanie świadczeń każdemu, kto przepracował choć jeden dzień w służbach PRL. Dotyczy ok. 50 tysięcy ludzi, także tych, którzy zostali po 1989 roku pozytywnie zweryfikowani.

To nie jest tylko 50 tys. ludzi. To dotyczy nas wszystkich.  Jaką mamy pewność, że jutro np. nauczyciele nie zostaną nazwani PRL-owskimi złogami?

- pytała prof. Monika Płatek w "Poranku Radia TOK FM".

Według prawniczki, przepisy przygotowane przez PiS łamią podstawowe konstytucyjne zasady.

- Art. 2 Konstytucji RP mówi: Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. To oznacza, że państwo ma ciągłość, podejmuje zobowiązania i się z tych zobowiązań wywiązuje. Poszłabym jeszcze dalej, uważam, że ustawa narusza też art. 40, który zakazuje tortur, okrutnego, nieludzkiego lub poniżającemu traktowania i karania.  Mamy do czynienia z poniżającym traktowaniem, niegodnym państwa prawa - przekonywała prof. Płatek.

Odpowiedzialność zbiorowa

Zdaniem karnistki, państwo ma dostateczne narzędzia, by ukarać każdego, kto pełniąc służbę popełnia przestępstwo, zachowuje się niegodnie. Wystarczy taką osobę osądzić i ukarać, np. odbierając mu świadczenia emerytalne.

Jak oceniła prof. Płatek, przepisy ustawy przygotowanej przez PiS, stosują "odpowiedzialność zbiorową".

Ta ustawa niszczy podstawowe poczucie bezpieczeństwa. Pokazuje, że żadne prawo nie obwiązuje, bo ten kto się dorwie do władzy, może z nami zrobić wszystko, co chce. Ta ustawa jest ustawą niesprawiedliwości społecznej. To jest ustawa, którą mógłby dać najeźdźca, okupant

- uważa prawniczka.

"'Ustawa dezubekizacyjna nie dotknie uczestnika Powstania Warszawskiego'. Min. Błaszczak się myli - przepisy są jednoznaczne">>>

"PiS tworzy nowe problemy"

Agnieszka Lichnerowicz rozumie, że wielu Polaków ma poczucie niesprawiedliwości, bo widzą, że ludzie pracujący w komunistycznych służbach są sowicie nagradzani. Ale przygotowana przez PiS ustawa nie daje rozwiązania problemu.

- Są sytuacje, że ofiary systemu komunistycznego dostają niższe emerytury niż ich prześladowcy. Ale stosowanie odpowiedzialności zbiorowej to nie rozwiązanie. Trzeba zastanowić się nad całościowym systemem emerytalnym dla służb. PiS robi to pałą i na ślepo. I nie rozwiązuje problemu, tylko tworzy nowe problemy i niesprawiedliwości - stwierdziła dziennikarka Radia TOK FM.

"Ta ustawa to bubel prawny. Niedopuszczalne, by minister mógł politycznie rozgrywać sprawę emerytur" - ocenia b. szef BBN

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (67)
"Dezubekizacja" wg PiS. "Jaką mamy gwarancję,że nauczyciele nie zostaną nazwani złogami PRL?"
Zaloguj się
 • dyst2

  Oceniono 29 razy 23

  Za 20 lat wprowadzi sie ustawe o odebraniu majatkow wszystkim czlonkom PiS i osobom ktore dostaly stanowiska za rzadow PiSu.

 • japka_putina

  Oceniono 23 razy 19

  PiS umie jedynie burzyć, o budowaniu nie ma mowy. Dlatego każda jego ustawa niszczy to co było i wprowadza bałagan większy, niż był.

 • marudna.maruda

  Oceniono 22 razy 18

  W tej chwili nie mamy pewności co do niczego. Dobra zmiana sprząta, a właściwie opróżnia miejsca dla własnej historii. Przed prezesem była nicość, którą można zrównać z ziemią, bez sądów, bez dyskusji, ustawą przegłosowaną na pniu.
  Co do nauczycieli- myślę, że na początek prześwietleni zostaną nauczyciele historii i wdż. Do opowiadania słusznych treści muszą być specjalnie wytresowani nauczyciele, więc ci starzy mają się czego obawiać. Bo kto ich wie, czy nie pominą znaczącej roli bliźniaków przy obalaniu komuny, czy dość dobrze potępią Wałęsę, czy zuchwale nie pokażą uczniom prezerwatywy zamiast kalendarzyka małżeńskiego...

 • felicjan.dulski

  Oceniono 19 razy 15

  W grudniu ubiegłego roku pozwoliłem sobie być na tyle bezczelny, by sparafrazować Niemöllera:

  PiSiaki zdemolowały Trybunał Konstytucyjny, nie protestowałem.
  Bo czy ja nazywam się Rzepliński albo jakoś tak?
  Kiedy PiSiaki zabrały "ubekom", milczałem.
  Nie byłem przecież ubekiem.
  Kiedy PiSiaki zabrały byłym milicjantom i żołnierzom LWP, milczałem.
  Nie byłem przecież milicjantem ani żołnierzem.
  Kiedy PiSiaki zabiorą emerytowanym sędziom i prokuratorom (poza Piotrowiczem), nie będę protestował.
  Nie byłem sędzią ani prokuratorem. Wali mnie to.
  Kiedy PiSiaki wezmą się za nauczycieli polskiego, historii i rosyjskiego w PRL, będę się przyglądał.
  W końcu muszą mieć na te 500+ i dla ojca Rydzyka.
  Mnie tam nie zabiorą, przecież tylko urodziłem się, uczyłem, studiowałem i pracowałem w PRL-u i dla PRL-u...
  O rany!

 • jarekdonek

  Oceniono 18 razy 14

  Jarosław Kaczyński i Antoni Macierewicz (oraz tysiące innych "nawróconych') :
  1) urodzili sie w państwie totalitarnym
  2) skończyli komunistyczną szkołę podstawową w państwie totalitarnym
  3) skończyli średnią szkołę komunistyczną w państwie totalitarnym, wcześniej pisząc podanie o przyjęcie do niej
  4) skończyli komunistyczne studia w państwie totalitarnym - na własną prośbę ! A notatki robili w komunistycznych zeszytach w kratkę lub w linię !
  5) pracowali na komunistycznych uczelniach w państwie totalitarnym - na własną prośbę !
  Zasłużyli na CAŁKOWITE zabranie emerytury !

 • zdradziecka-morda

  Oceniono 18 razy 14

  Hitlerowskie wzorce...

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 16 razy 12

  Kiedy chyba w 1998 roku wprowadzono reformę emerytalną zrywającą jednostronnie niepisaną umowę między Państwem a obywatelami - co do warunków przechodzenia na emeryturę - straciłem złudzenia w kwestii ciągłości Państwa i pewności wywiązywania się Państwa ze zobowiązań wobec obywateli. Wcześniej takim sygnałem, że Państwo nierządem stoi był wyrok Trybunału Konstytucyjnego sankcjonujący obecność religii w szkołach.
  To pokazywanie obywatelom środkowego palca przez byt odrębny od obywateli - Państwo - obecnie się nasila! Ale jest jedynie kontynuacją i twórczym rozwinięciem dorobku poprzednich ekip "Wadzy". Trudno mieć szacunek do takiego Państwa! Pamiętać należy, że zbudowano je pod "parasolem ochronnym" tzw. "solidarności" (Mała litera zamierzona! Po 1989 "Solidarność" nie istniała).

 • endrju1521

  Oceniono 13 razy 11

  Zaraz, zaraz.

  A cały episkopat, księża i zakonnicy ?

  To też pozostałości PRL-u i jego pupile ! ! ! ! !

 • egalite11

  Oceniono 11 razy 9

  Koniecznie trzeba znacjonalizować majatki spółek powstałych z "ukradzionego" przez PC Kaczyńskich majątku nas wszystkich i z afer telegraf, SKOKów itd i nazwać to zaspokojeniem potrzeb suwerena czyli unarodowieniem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX