"To odbieranie godności, a nie dezubekizacja. Wystarczy ten 'jeden dzień', by stygmatyzować"

- Nazywamy tę ustawę represyjną. Piętnuje tych, którzy pracowali w PRL. Co to znaczy? Przecież dzisiejsza Polska jest naturalnym spadkobiercą PRL - mówił w TOK FM Vincent V.Severski. Wg pisarza, b. oficera Agencji Wywiadu, to ustawa "po prostu jest głupia, niesprawiedliwa".

Severski nie pracuje w służbach od 2007 roku, ale także jego dotyczy przygotowana przez PiS przepisy dezubekizacyjne.

Protestuje przeciwko nazywaniu tej ustawy „dezubekizacyjną” . Urodziłem się kiedy UB już dawno nie było. Rządzący nazywają te przepisy "dezubekizacyjnymi" w politycznym celu. By zdeprecjonować nas, nasze życie, nasze miejsce w społeczeństwie

- mówił pisarz w TOK FM.

Zdaniem Vincenta V. Severskiego, przepisy dotyczące służb podległych MSW, mają na celu "represjonowanie". - To główny cel tej ustawy. Piętnuje tych, którzy pracowali w PRL. Co to znaczy, że zrywamy z PRL? Przecież dzisiejsza Polska jest naturalnym spadkobiercą PRL. Ta ustawa po prostu jest głupia, niesprawiedliwa - mówił w TOK FM.

`Nie jest ważne, gdzie kto służył"

Według pisarza, najbardziej "idiotyczny" jest zapis, że można obniżyć emerytury i renty każdej osobie, która "choć przez jeden dzień" pracowała w służbach. I nie ma znaczenia, czy po 1989 roku została pozytywnie zweryfikowana i pracowała dalej.

Już nie jest ważne, gdzie kto służył. Czy służył "w paszportach", czy był w szkole milicyjnej w Legionowie, czy pracował jako lekarz. Wystarczy ten „jeden dzień”, który stygmatyzuje człowieka i nakłada na niego karę

- uważa gość TOK FM. Severski uważa, że rządzący zastosowali odpowiedzialność zbiorową.

Autor poczytnych książek szpiegowskich za swoją pracę otrzymał, między innymi, odznaczenie przyznane przez prezydenta Baracka Obamę. Severski podkreśla, że nie jest jedynym oficerem, który został odznaczony przez władze USA

W polskich służbach Severski przepracował ponad 20 lat.

- Narażałeś życie dla tego kraju. Masz poczucie niewdzięczności? - pytał Mikołaj Lizut.

- To bardzo trudne. Mam ambiwalentne uczucia, czy mam poczucie niewdzięczności czy nie... Przecież to ten sam kraj, tylko rząd jest inny - odpowiadał pisarz.

Przepisy, które pozwalają na obniżenie świadczeń osobom, które pracowały w służbach PRL, krytykuje m.in. rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Ustawa, która wg min. Mariusz Błaszczaka jest "aktem sprawiedliwości społecznej", dotyczy ok. 50 tys. osób.

Prof. Płatek: Te przepisy dotyczą nas wszystkich. Bo jaką mamy gwarancję, że jutro nauczyciele nie zostaną nazwani złogami PRL?>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (38)
"To odbieranie godności, a nie dezubekizacja. Wystarczy ten 'jeden dzień', by stygmatyzować"
Zaloguj się
 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 15 razy 9

  tu chodzi o podział na pierwszy sort (nadczłowiek) i drugi sort (zapewne podludź; wiem że nie ma takiego słowa). na początek podludźmi będą ubecy, ale oni się szybko wyczerpią. będą potrzebni wrogowie ludu ze wszystkich grup społecznych. opluwani będą nawet nieprawomyślni księża, pisarze, lekarze ("ten pan już nikogo nie zabije").

 • Anna Błaszczyk

  Oceniono 13 razy 9

  No jeśli zmniejszają emerytury to powinni wszystkim, bo każdy coś w tym PRLu robił dla komuny pracując wówczas. No i wylicznie emerytur było z ostatnich 10 lat, a nie jak teraz z całego okresu pracy. Pamiętam jak były przyznawane ekstra premie osobom przed emeryturą. Na pytanie dlaczego była odpowiedź no bo za 5 lat przechodzi na emeryturę. Pracowałam w płacach i tak było.

 • marian D.

  Oceniono 15 razy 9

  Pracowalem w zakladach radiowych za PRL ktore nowy lepszy ustroj zlikwidowal byl tam dzial wojskowy i czekamy z obawa kiedy nasza kolej a gornicy pracujacy w PRL przeciez prad wytwarzny z wegla oswietlal kazamaty koszary itd a szpitale lekarze leczacy komuchow itd a jeszcze rolnicy jak wszyscy to wszyscy zostanie tylko jarek antek i ich kumple ich emerytury jak dozyja chociaz nie przepracowali jednego dnia beda ogromne

 • Krzysiek Ole

  Oceniono 15 razy 9

  Odpowiedzialność zbiorowa to cecha rządów totalitarnych. Stalin, Hitler, czy każdy inny tyran stosował takie rozwiązania prawne. Powoli ale konsekwentnie pod rządami PiSu idziemy w tym kierunku.

 • Maria Szwarczynska

  Oceniono 8 razy 8

  a co ja jestem winna,ze urodzilam sie w 1960,szkole ,studia konczylam za komuny,niech Kaczynski Piotrowicz,Pawlowicz oddadza tytuly,ja mam gdzies swoj doktorat

 • Michał Fuk

  Oceniono 8 razy 8

  Idźmy dalej, każdy kto rozpoczął edukację przed rokiem 90. powinien mieć zakaz udziału w życiu publicznym. Te wszystkie Ziobry, Błaszczaki, Szyszki to jeden komuszy miot! Na śmietnik historii z nimi!

 • wujtommy102

  Oceniono 10 razy 8

  Obecna ekipa jest tak bezmyślna w swojej mściwości i chęci zawłaszczenia wszystkich stanowisk,że naturalną kontynuacją ustawy deubekizacyjnej będzie ustawa depisyzacyjna zaczynająca się słowami;"kto pracował choćby jeden dzień"

 • donmarek

  Oceniono 9 razy 7

  A jak jest - czy powinno być - z Kaczyńskimi? Obydwaj, "za czasów słusznie minionego systemu", studiowali prawo, Zdobyli tytuły mgr. Doktoryzowali się. A w pracy doktorskiej chwalili "najlepszy system społeczny". Do tego mieli ojca, "utrwalacza" i aparatczyka! Nie ma to jak równi i równiejsi.

 • dna_low

  Oceniono 6 razy 4

  Tej ustawie towarzyszy kłamstwo i manipulacja ze strony piss od samego początku. Kłamali podając emeryturę generała straży pożarnej (19 tys....???) jak emeryturę sb (celował w tym spasiony Zieliński), inny projekt dano do konsultacji, inny poszedł (nie konsultowany) do sejmu, obniżenie dotyczy pracy w RP, co jest obecnie precedensem, ale w przyszłości może być regułą, a posłowie i sentatorowie w dużej liczbie nie wiedzieli na co głosowali (jeden z sentatorów piss myślał, że głosuje za obniżeniem emerytur zomowcom strzelającym w kopalni Wujek - a ustawa ani nie objęła zomo, ani im by nic już nie zrobiła, bo dawno stracili swoje emerytury). Przykłady można by mnożyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX