Egzotyczne postaci na konferencji antyszczepionkowców. "Niektórzy chcą po prostu zarobić"

- Ruch antyszczepionkowy jest bardzo różnorodny, niektórzy czują się poszkodowani przez system opieki zdrowotnej, a inni chcą po prostu zarobić, sprzedając dziwne terapie niepotwierdzone naukowo - mówił w TOK FM Jan Stradowski.

Kancelaria Sejmu cofnęła zgodę na organizację konferencji „Szczepienia XXI wieku”, ale konferencja i tak się w sobotę odbędzie. Głównym jej celem jest przyjęcie "Deklaracji warszawskiej" czyli karty wolności wyboru w przyjmowaniu tzw. szczepień ochronnych.

- Na konferencji nie zabraknie dość egzotycznych postaci. Czytamy, że będzie specjalista od klawiterapii, od domów hiperbarycznych, od terapii nowotworowych opartych na suplementacji, itd., ale będą też osoby z tytułami naukowymi z zakresu medycyny, z prof. Dorotą Majewską na czele - zauważył prowadzący program w TOK FM Jakub Janiszewski. - Niestety ani wykształcenie wyższe ani tytuły naukowe nie chronią przed tym, żeby wierzyć w rzeczy mało naukowe - komentował Jan Stradowski, szef działu naukowego magazynu „Focus” i autor audycji Człowiek 2.0 w radiu TOK FM.

"Czysta pseudonauka"

Zwracał uwagę, że w ruchu antyszczepionkowym znajdziemy osoby, których bliscy przeszli jakieś powikłania poszczepienne i nie zostali odpowiednio potraktowani przez służbę zdrowia, nie mieli opieki, nie dostali odszkodowań, nie mają środków do życia i czują się poszkodowani przez system. Choć ich osobiste doświadczenia nie oznaczają, że dzieje się tak na masową skalę. - Z drugiej strony w tym ruchu są też osoby, które po prostu chcą na tym zarobić, sprzedając różne dziwne terapie, czy suplementy, których działanie nie zostało potwierdzone naukowo - ocenił Stradowski w programie "Połączenie".

Wskazywał też, że ruch antyszczepionkowy nie jest jednorodny w swoich postulatach - Jedni zwracają uwagę, że szczepionki stwarzają ryzyko powikłań medycznych, i to jest prawda, choć trzeba pamiętać, że nie ma takich terapii czy leków które nie mają powikłań. Inni z kolei twierdzą, że szczepionki w ogóle są niepotrzebne, nie przynoszą żadnych korzyści i nie należy ich stosować. Przekonują, że szczepionki przyczyniają się do rozwoju raka czy autyzmu, i to już jest czysta pseudonauka, bo na to po prostu nie ma żadnych dowodów - mówił.

Dowody są jednoznaczne

I przypomniał podstawowe argumenty za szczepieniami. - Im więcej osób jest zaszczepionych, tym mniejsza jest szansa, że ta choroba wystąpi. Są dowody epidemiologiczne na to, że jeśli dzieci chodzące do przedszkola zaszczepimy przeciwko grypie to jest duża szansa, że te dzieci nie tylko same nie zachorują, ale nie przyniosą też grypy do domu i nie zarażą babci czy dziadka, których układ odpornościowy jest znacznie słabszy - przekonywał.

Jak zaznaczył, rozumie, że sam przymus może się komuś nie podobać, ale nieszczepienie jest po prostu nieodpowiedzialne we współczesnym świecie, gdzie tak łatwo przenosić choroby również między krajami. - Jasne, że lepiej szczepić, mimo że mogą wystąpić powkładania. Kraje, które to bardzo dokładnie mierzą, pokazują, że tych powikłań poszczepiennych jest mniej niż powikłań po zwykłych środkach przeciwbólowych dostępnych w aptece. Ale jeżeli ludzie się boją autyzmu, a nie boją się śmiertelnej choroby, to popełniają bardzo poważny błąd - mówił Stradowski.

Dziennikarz przyznał, że sam ma autystyczne dzieci i wiele czytał o związku szczepień oraz zawartej w nich rtęci z autyzmem. - Konkluzja jest bardzo prosta, takiego związku, potwierdzonego naukowo, nie ma - podsumował.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (84)
Egzotyczne postaci na konferencji antyszczepionkowców. "Niektórzy chcą po prostu zarobić"
Zaloguj się
 • gandalph

  Oceniono 13 razy 13

  Wszystkich "antyszczepionkowców" odsyłam do wydanych wiele lat temu "Pamiętników lekarzy". Dawno temu, bo taki konkurs był jeszcze przed wojną, w 1937 r., a w skład komisji konkursowej wchodził m.in. Melchior Wańkowicz. Odsyłam też do lektury bodaj "Anielki" (czy innego "Antka"), gdzie chorą Anielkę za radą "babki" wsadzono na 3 zdrowaśki do pieca chlebowego (gorącego!). Antyszczepionkowcy to właśnie tacy, toutes proportions gardees.
  Komplikacje zawsze mogą się zdarzyć, nawet przy leczeniu kataru, nie mówiąc o ostrzejszej ingerencji w organizm, ale ... Negować z tego powodu sens medycyny? Gdybyż to jeszcze za ruchami antyszczepionkowymi kryła się wyłącznie głupota! Ale tam chowają się szarlatani, którzy na cudzym nieszczęściu chcą upiec swoją pieczeń. A tymczasem prawda jest taka, że Natura ma w du...e tzw. "prawa człowieka", mikroby też. Zaszczepienie oznacza większą szansę uchronienia się przed mikrobami i większą szansę, że delikwent nie będzie ich rozsadnikiem.

 • kris alfa

  Oceniono 14 razy 12

  Ponieważ grupa rodziców, która nie chce szczepić swych dzieci stanowi zagrożenie dla reszty społeczeństwa, państwo powinno reagować uniemożliwiając kontakt ich dzieci z dziećmi zaszczepionymi. Brak szczepień powinien uniemożliwiać przyjęcie do żłobka, przedszkola, szkoły, a kosztami leczenia powinno się obciążać rodziców. Dlaczego reszta społeczeństwa ma być bezradna i posłusznie zgadzać się na narażanie zdrowia ich dzieci?

 • belferka131313

  Oceniono 13 razy 11

  nie wiem czy to jeszcze aktualne , ale Kanada wprowadziła obowiążkowe szczepienie przeciw ospie po kolejnej epidemii i jeszcze w latach 80 tych ubiegłego wieku beż aktualnego zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw ospie kanadyjskiej granicy nie przekroczyłeś i jakoś ludzie wyjeżdżali , szczepili się i nie było afer. Najbardziej mnie bawi jak w dyskusji o zdrowiu po jednej stronie stoi np mechanik samochodowy a po drugiej lekarz i ten pierwszy temu drugiemu mówi , że on , lekarz się nie zna. To tak jak z Elbanowskimi specjalistami od szkoły a na czym się znają oprócz produkowania dzieci, bo nie na kształceniu, abstrahując od tego , że nie mamy na poziomie nauczania począktowego a zaczęto je niszczyć w latach 70. XXw.

 • Anna Nowak

  Oceniono 12 razy 10

  A PiS ma ponad 40% poparcie... Szczepionki to zło. Bóg nie ocalił dzieci, tylko figury. Nienawidzimy Żydów i modlimy się do postaci, która przyszła na świat w żydowskiej rodzinie. Czcimy "hurtem" ŻW, wśród któych byli zwyczajni bandyci i złodzieje. Do jednej katastrofy lotniczej dopisujemy kilka fantastycznych teorii a do jej wyjaśnienia powołujemy komisję bez jednego fachowca w dziedzinie badania wypadków lotniczych. Chcemy brać kasę od unii, ale nie chcemy przestrzegać jej praw. Obrażamy sąsiadów, a czczone przez rząd USA do tej pory nie doprowadziło do kontaktu między RP a sekretarzem stanu. Upadła najbardziej znana aukcja koni arabskich. Rozdajemy pieniądze, których nie mamy.
  I tak można bardzo długo. Czas umierać, bo na emigrację - za późno...

 • pasmale

  Oceniono 10 razy 10

  Jeżeli ktoś nie chce szczepić własnego dziecka, to tym bardziej powinno mu zależeć, żeby wszystkie inne dzieci były zaszczepione, bo dla dziecka niezaszczepionego drugie niezaszczepione jest poważnym zagrożeniem. Banda szkodników i tyle.

 • klamtusek

  Oceniono 24 razy 10

  Pomyleńcy terlikowsko i elbanowsko podobni.
  Jakby nie to to np. do rydzyka by ganiali. Albo do innej sekty.

 • van_norden

  Oceniono 15 razy 9

  Po co szczepienia? Jak dziecko zachoruje to wystarczy na 3 zdrowaśki do chlebowego pieca wsadzić

 • sowielustro

  Oceniono 10 razy 8

  Coraz bardziej łysieję, tracę zęby, strzyka mi w kościach i zgrzyta w stawach, a zaczynam właśnie dopiero 6 dziesiątek na tym padole. Wydaje mi się, że to wszystko przez szczepienia, którym poddali mnie w młodości nieodpowiedzialni rodzice. Bo gdybym był mądry i nie pozwolił się szczepić, to umarłbym młodo, z włosami, zębami i bez tych wszystkich uciążliwych schorzeń.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX