Skąd zgoda na odstrzał szakala? "To otwarcie furtki polowaniom na innego chronionego drapieżnika"

- W Polsce zaobserwowano 7 osobników szakala złocistego, z czego większość przypadków, to były zwierzęta potrącone przez samochody. Trudno więc tu mówić o jakimś realnym zagrożeniu dla innych gatunków - komentował w TOK FM Jakub Medek.

- Minister wydał zgodę na odstrzał zwierzęcia, które do tej pory w Polsce obserwowano 7 razy, a w uzasadnieniu czytamy, że to zwierze może stanowić zagrożenie dla małych zwierząt. To samo w sobie jest jednak dość absurdalne. Na dobrą sprawę, naukowcy nadal nie wiedzą, czy szakal złocisty w ogóle zasiedli Polskę w swojej migracji na północ związanej z ociepleniem klimatu. Najprawdopodobniej w przyszłości tak, ale w tej chwili występowanie szakala w Polsce jest epizodyczne - mówił Jakub Medek, reporter TOK FM w Białymstoku, w rozmowie z Maciejem Zakrockim.

Odnosił się rozporządzenia ministra środowiska zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych, na której teraz znalazł się szakal złocisty. Będzie można do niego strzelać od 1 sierpnia 2019 roku. Polski Związek Łowiecki tłumaczy decyzję, obawą o wzrost liczebności drapieżnika w przyszłości, który mógłby stanowić zagrożenie dla populacji zwierząt, na które poluje. Chodzi mi.n. o kuropatwy, bażanty zające oraz o młode osobniki zwierzyny płowej.

- Szakal złocisty jest największym z szakali, jedynym, który występuje poza Afryką. Do niedawna występował głównie na Bałkanach. Jednak w skutek ocieplania się klimatu ten szakal rozprzestrzenia się po całej Europie. Udało się go tez zidentyfikować w Polsce - jak mówiłem 7 razy - podkreślał Medek.

"Boczna furtka do odstrzału wilka"

Zwrócił jednak uwagę, że być może wcale nie chodzi o samego szakala. - Krytycy zwracają uwagę, że szakal jest dość łatwy dla niespecjalisty do pomylenia z młodym wilkiem i realna intencja wprowadzenia tego rozporządzenie to otworzenie takiej bocznej furtki do odstrzału wilków, które w Polsce są pod ochroną - stwierdził Medek. A do polowań na wilki myśliwi i część rolników nawołują od dawna.

Tak prawdę mówiąc, ja nie widzę żadnego innego wyjaśnienia dla wprowadzenie tego rozporządzenia. Chciałabym jeszcze raz podkreślić, tych zwierząt w Polsce zaobserwowano 7 osobników, z czego większość przypadków, to były zwierzęta potrącone przez samochody. Trudno tu mówić o jakimś realnym zagrożeniu

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (132)
Skąd zgoda na odstrzał szakala? "To otwarcie furtki polowaniom na innego chronionego drapieżnika"
Zaloguj się
 • uthark

  Oceniono 26 razy 24

  Dlaczego minister środowiska prowadzi taka antypolską działalność? Nieuzasadnione polowania, niszczenie środowiska jest działaniem wybitnie antypolskim i niepatriotycznym.

  Strzelanie do bażantów, świeżo wypuszczonych z klatek, jest upustem skłonności patologiczno-sadystycznych.

 • Łukasz L

  Oceniono 21 razy 19

  Szyszkodnik, purwa.
  Żeby cie w piekle wszystkie diabły, razem z tow. Grzybem na swoje widły nabijały.

 • mikenick

  Oceniono 22 razy 18

  Ministrowi brakuje wypchanego szakala ze szklanymi oczkami w jego "stodole naukowo-szkoleniowej"?

 • kemor234

  Oceniono 18 razy 16

  Największym zagrożeniem dla bażantów jest ... sam Szyszko.

 • mikenick

  Oceniono 18 razy 10

  Skoro tak ministrowi szkoda bażantów to dlaczego rozstrzelali (bo trudno to inaczej nazwać) ponad 500 sztuk na ostatnim "polowaniu"?

 • uthark

  Oceniono 12 razy 10

  Myśliwych o skłonnościach patologicznych świerzbią palce. Niektórzy pewnie chętnie postrzelaliby do ludzi.

 • bombadilwlocie

  Oceniono 11 razy 9

  Lasy wyciąć, drewno sprzedać, zwierzęta wystrzelać, a skóry i poroża do stodoły ministra (to nie żart!) ochrony środowiska.

 • krzywelustro

  Oceniono 15 razy 9

  Akcja powieści George'a Orwella "Rok 1984" rozgrywa się w państwie o nazwie Oceania. Na aparat państwowy Oceanii składają się cztery ministerstwa:
  1. Ministerstwo Pokoju, zajmujące się w rzeczywistości ciągłymi działaniami wojennymi,
  2. Ministerstwo Prawdy, którego celem jest propaganda i nieustanne fałszowanie wszelkich informacji,
  3. Ministerstwo Miłości, odpowiedzialne za inwigilację oraz egzekucje,
  4. Ministerstwo Obfitości, zajmujące się produkcją i gospodarką, a także – poprzez głodowe racje żywnościowe – utrzymywaniem obywateli w poczuciu ciągłego niedostatku spowodowanego działaniami wojennymi.

  Na wymyślenie Ministerstwa Ochrony Środowiska funkcjonującego wg koncepcji ministra Szyszki Orwellowi nie starczyło wyobraźni. Uczeń przerósł mistrza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX